Cyjanokobalamina, czyli dlaczego warto jeść ryby

2

cyjanokobalamina - witamina B12 zwana kobalaminą - źródłaCyjanokobalamina, nazywana także kobalaminą, albo po prostu witaminą B12, jest popularnym związkiem chemicznym, wspomagającym organizm człowieka. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, jest rozpuszczalny w wodzie, a ponadto odporny na ogrzewanie – nie traci swoich właściwości.

Na tle innych witamin ze swojej grupy, wyróżnia się faktem, że organizm magazynuje jego nadwyżkę. Co to oznacza dla nas? Zwalnia z konieczności regularnego przyjmowania tabletek, czy pamiętania o codziennej dawce witamin w posiłkach bądź preparatach! Niektóre pokarmy, są bardzo bogate w cyjanokobalaminę i spożywane raz na kilka dni, w całości pokrywają nasze zapotrzebowanie.


Co jeść, by być zdrowym

Podobnie jak w przypadku wielu innych witamin i minerałów, zapotrzebowanie konkretnego organizmu zmienia się wraz z wiekiem, jest także zależne od płci i aktualnego stanu, w jakim znajduje się organizm. Uśredniona, dzienna dawka dla dorosłych kobiet i mężczyzn, wynosi 2,4 µg (mikrogramów), dla kobiet ciężarnych – 2,6µg, a dla kobiet karmiących – 2,8µg. Co w rzeczywistości oznaczają te miary? Poniżej, znajduje się lista, na której znajdziesz dawki cyjanokobalaminy, znajdujące się w poszczególnych produktach żywieniowych. Wszystkie dawki, odnoszą się do wagi 100g produktu:

  • Wątróbka – około 68µg
  • Wątróbka drobiowa – około 37µg
  • Wątrobianka – około 23µg
  • Ostrygi – około 18µg
  • Ryby:
    • Śledź – około 13µg
    • Makrela – około 9µg
    • Sardynki – około 9µg
    • Pstrąg – około 7µg
    • Węgorz – około 3µg
Inne Rankingi i Publikacje:  Wapń. Jakie są źródła i znaczenie pierwiastka?

Łatwo zatem przeliczyć, na jak długi okres czasu zapewni nam optymalną dawkę witaminy B12 ulubiona potrawa!


Nadmiar i niedobór cyjanokobalaminy

Ponieważ substancja jest magazynowa w organizmie, a zapasy wykorzystywane w miarę potrzeb, przypadki przedawkowania tej witaminy są raczej rzadkie. Nie mniej jednak, zdarzały się objawy uczuleniowe, więc warto mimo wszystko kontrolować spożywane ilości.

Zastosowanie cyjanokobalaminy w naszym organizmie. Znacznie bardziej znamienne, są objawy niedoboru cyjanokobalaminy. Ponieważ bierze ona aktywny udział w procesie produkcji erytrocytów (czerwonych krwinek), awitaminoza może prowadzić do anemii, która związana jest właśnie z niewystarczającą ilością czerwonych płytek w organizmie. Mogą wystąpić także problemy z układem nerwowym, jako że witamina B12 także na niego ma istotny wpływ. Jeśli zauważysz u siebie objawy, takie jak uczucie drętwienia rąk i nóg, trudności z poruszaniem się, zaniki czucia czy problemy z koordynacją ruchów, może to świadczyć o niedoborze witaminy B12. Szczególnie niebezpieczna jest awitaminoza u dzieci, ponieważ oprócz problemów natury fizjologicznej (zaburzenia wzrostu), powoduje także zaburzenia natury nerwowej i psychologicznej, a wśród nich:

  • Jąkanie się,
  • Nadmierną drażliwość,
  • Przemęczenie,
  • Problemy z nauką.

Objawy takie należy szybko zwalczać oraz skonsultować z lekarzem.


Przyjmowanie i wchłanianie cyjanokobalaminy z innymi witaminami

Aby zwiększyć wchłanianie cyjanokobalaminy do organizmu i tym samym, poprawić jej skuteczność, można przyjmować ją wraz z innymi witaminami. Zwiększenie wchłaniania, zapewnią m.in. : witamina A, B1, B6, C i H, a także kwas foliowy czy potas.

Na zaburzenia wchłaniania wpływają z kolei takie substancje jak: alkohol, środki nasenne, słodycze (i w ogóle – cukry), aspiryna, antybiotyki czy różne rodzaje środków antydepresyjnych.


Cyjanokobalamina w suplementach diety

Cyjanokobalamina dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.


Wasze zapytania witaminowe:

  • cyjanokobalamina

2 thoughts on “Cyjanokobalamina, czyli dlaczego warto jeść ryby

  1. U mojego syna niedobór cyjanokobalaminy to był po prostu koszmar. Nie mógł się skupić za nic, miał problemy z zapamiętywaniem i podczas roku szkolnego sprawiło to niemałe trudności. Warto to kontrolować, bo dziecko chodzi tak przemęczone, że aż strach pomyśleć. Tabletki przez kilka tygodni znacznie pomogły, więc mogę polecić.

  2. Produkty z cyjanokobalaminą w diecie bardzo łatwo jest wyróżnić. Ja osobiście jem dużo ryb, więc nie mam z tym żadnego problemu, jeżeli ktoś lubi to tylko działa na jego korzyść. Niedobory tak jak autor wspomniał są mało przyjemne i mogę powiedzieć, że sam odczuwałem kiedyś takie zmęczenie i senność i właśnie niedobór cyjanokobalaminy to powodował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Amigdalina. Walka z rakiem przy użyciu witaminy?

pt. kwi 13 , 2018
Witamina B17, czyli amigdalina, to związek organiczny, którego właściwości mają […]
Pestki moreli cennym źrodłem amigdaliny

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY