Czerwona papryka. Obowiązkowa w każdej kuchni

czerwona paprykaNa całym świecie znane są dzisiaj setki, jeśli nie tysiące odmian papryki. Różnią się one kolorem, kształtem, a także zróżnicowanym smakiem – od słodkiego i łagodnego, przez stonowany i intensywny, aż po niezwykle ostry i piekący. Ludzkość już dawno poznała się na jej leczniczych właściwościach. Czas, aby sobie o nich przypomnieć.


Papryka czerwona – cenne źródło witamin

Mylnie przyjęło się, że najwięcej witamy C mają cytrusy – pomarańcze, cytryny, grejpfruty. Tymczasem świeża papryka czerwona ma jej znacznie więcej, a wśród warzyw zajmuje bezkonkurencyjne, pierwsze miejsce. Dzięki temu pomaga niwelować oznaki zmęczenia, walczyć w problemach z dziąsłami i nieprzyjemnym oddechem, a także łagodzić naszą podatność na infekcje. Odpowiedni poziom witaminy C wzmacnia także naszą odporność i pomaga w trudnej walce ze zmarszczkami.

Co równie istotne, papryka – w przeciwieństwie do większości warzyw – nie traci swoich walorów odżywczych podczas gotowania, suszenia, pieczenia czy duszenia. Nawet proszkowana poprawia nasze trawienie i pobudza apetyt u choćby i największego niejadka.

Inne Rankingi i Publikacje:  Szpinak. Nie tylko ku pokrzepieniu

Skąd się wzięła papryka czerwona?

Historyczne źródła wskazują, że papryka była uprawiana już ponad dwa tysiące lat temu. Początkowo na terenie Ameryki Południowej, później – za sprawą Krzysztofa Kolumba – także w Europie. Pierwsi w tym rejonie zainteresowali się nią mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego. Dopiero około XVI wieku sięgnęli po nią także Bułgarzy, Rumuni oraz Węgrowie. Do Polski zawitała w wieku XVII, choć początkowo traktowaliśmy ją raczej nieufnie, bardziej jako warzywo ozdobne i lecznicze, niż rzeczywiście smaczne i stanowiące doskonały dodatek, jeśli nie całą bazę do szerokiej gamy potraw.


Czerwona papryka a witaminy i kalorie

Papryka czerwona okazuje się zresztą najbardziej wartościowa ze wszystkich znanych nam kolorystycznych odmian, posiadać bardzo bogate wartości odżywcze. Oprócz witamy C, to także bogate źródło beta-karotenu, odpowiedzialnego za prawidłowy proces widzenia, stan naszej skóry oraz rozwój i czynności nabłonków. Papryka zawiera także spore ilości wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, witaminy E, B2 oraz B6. Wszystko to powoduje wzmocnienie i poprawę kondycji organizmu, a także niweluje działanie złego cholesterolu, chroniąc przed miażdżycą. Zawarta w papryce rutyna okazuje się z kolei zbawienna zwłaszcza dla kobiet o kruchych naczynkach krwionośnych, które dodatkowo wzmacnia.

Papryka znana jest także z innych właściwości – zawarta w niej kapsaicyna, odpowiedzialna za ostry, piekący smak, ma działanie rozgrzewające i przeciwbólowe. To dlatego sprawdza się w łagodzeniu objawów przeziębienia, oczyszczając drogi oddechowe i niwelując uciążliwy ból głowy.

Inne Rankingi i Publikacje:  Rokitnik zwyczajny pospolity. Dwupienny, ciernisty krzew

Papryka przyspiesza także spalanie tłuszczu, przez co tak lubiana jest przez osoby odchudzające się i pozostające na diecie. To także jedno z najmniej kalorycznych warzyw, przez co jej jedzenie nie odbija się na naszej sylwetce. W 100 gramach papryki czerwonej znajdują się zaledwie 32 kcal (kilokalorie).


Jak się z nią obchodzić?

Czerwoną paprykę bez problemu znajdziemy w sklepach przez okrągły rok. Oczywiście latem jest ona najsmaczniejsza, a najwięcej wartości będzie miała świeża, nieprzetworzona. Wybierając konkretne warzywo, zwracajmy uwagę, aby były odpowiednio twarde i charakteryzowało się jędrną, lśniącą skórką, bez żadnych obić, przesuszeń czy pęknięć. W lodówce przechowujmy ją później nie dłużej, niż do pięciu dni.

Zanim zdecydujemy się wykorzystać ją w kuchni, papryka powinna zostać przez nas odpowiednio oczyszczona. Zaczynamy oczywiście od dokładnego jej umycia pod bieżącą wodą, a następnie – delikatnego osuszenia, najlepiej za pomocą papierowego ręcznika . Następnie należy dokonać podłużnego nacięcia, usunąć wierzchołek wraz z ogonkiem i wydobyć z jej wnętrza gniazda nasienne oraz otaczające je białe błony. Dopiero tak przygotowane warzywo pozwoli nam cieszyć się wspaniałym smakiem czerwonej papryki.

Paprykę czerwoną można oczywiście jeść w stanie surowym – wtedy zachowa ona pełnię swoich właściwości odżywczych. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do przeróżnych sałatek, dań na bazie ryżu czy makaronu czy jako ozdoba klasycznych kanapek. Można ją także dusić, smażyć, piec na grillu bądź gotować. Wyśmienicie smakuje też w wersji marynowanej oraz po nadzianiu farszem z mięsa, ryżu bądź kaszy.

Inne Rankingi i Publikacje:  Przepisy kulinarne z owocami berberysu

Kiedy zachować ostrożność?

Papryka, zwłaszcza ostra, powinna być stosowana z umiarem. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli nam w pełni czerpać z jej zbawiennych właściwości, ale są przypadki, w których lepiej zachować ostrożność. Przede wszystkim, nadużywanie ostrych odmian papryki może podrażniać przewód pokarmowy, doprowadzając w efekcie do powstania bądź zaostrzenia się refluksu oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Działanie czerwonej papryki jest jednak dwutorowe – z drugiej strony, jak już wcześniej wspomnieliśmy, pobudza ona bowiem apetyt i ułatwia trawienie, dzięki czemu bywa wręcz zalecana w chorobach żołądka i jelit, przy problemach z wydzielaniem soków trawiennych, wzdęciach bądź zaparciach. Wszystko pozostaje więc kwestią indywidualną, a w sytuacjach chorobowych najlepiej konsultować się bezpośrednio z prowadzącym nas lekarzem.


Czerwona papryka w sklepach online

Czerwona papryka dostępna w sklepach internetowych w kategorii Zdrowa żywność.


Wasze zapytania witaminowe:

  • papryka czerwona
  • papryka czerwona właściwości
  • Papryka właściwości
  • kapsaicyna w tabletkach
  • czerwona papryka właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Dereń. Owoc niesłusznie zapomniany

sob. maj 12 , 2018
Chociaż wydawać by się mogło, że dereń czasy swojej największej […]
dereń jadalny

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY