Fluor. Jego wpływ na zdrowe zęby i powstawanie próchicy

Gabinet dentystyczny Kraków

Fluor to jeden z pierwiastków chemicznych. W naturze występuje jako żółtozielony silnie trujący gaz, który z zapachu może nieco przypominać chlor. Fluor kojarzy nam się przede wszystkim ze składnikiem wody w kranie oraz higienistkami, które w podstawówce goniły dzieci na zabiegi fluoryzacji. Nic dziwnego – w końcu główna właściwością fluoru jest właśnie wspomaganie kondycji szkliwa.

Działanie i właściwości fluoru

Uroda zależy od naszego uśmiechu. Jeżeli w trakcie uśmiechania się odsłaniamy rząd pięknych, białych zębów to od razu mamy w ręce pewien atut. Niestety, nie jest to łatwe do osiągnięcia i wymaga ogromnej dyscypliny. W wielu drogeriach możemy dostać pasty wybielające – ich składnikiem jest przede wszystkim fluor (fluor w paście). Przyjrzyjmy się jego działaniu i właściwościom, jako że ostatnimi czasy pozycja tego pierwiastka okazuje się być mocno kontrowersyjną. Zgodnie z reklamami, dzięki używaniu fluoru będziemy mieć zęby:

  • śnieżnobiałe, jak gwiazdy Hollywoodu
  • silne i mocne
  • odporne na próchnicę

Zapotrzebowanie organizmu na fluor

Niestety, nadużywanie fluoru jest bez wątpienia niekorzystne dla naszego zdrowia. Nie tylko zupełnie inaczej odbija się to na wyglądzie zębów (stają się raczej żółtawe) ale także dochodzi do zmian wewnątrz organizmu, które są zdecydowanie bardziej poważne. Oczywiste jest, że fluor w ilościach śladowych jest nam jak najbardziej potrzebny, żeby nie powiedzieć – niezbędny:

  • dla kobiet 3mg
  • dla mężczyzn 4mg
Inne Rankingi i Publikacje:  Selen jako wyjątkowy antyoksydant

Źródła i skutki nadmiaru fluoru

Jednakże w obecnych czasach używamy go zdecydowanie za dużo. Wystarczającą ilość fluoru otrzymujemy, pijąc kilka filiżanek herbaty, jedząc fasolę, ziemniaki, marchew, szpinak, kapustę, sałatę czy mąkę pszenną. W przypadku fluoru naprawdę łatwo jest przekroczyć granicę, poza którą znajduje się już niebezpieczna dla nas ilość. Wszystko to z powodu powszechnie używanych past do zębów – nasz organizm w pewnym momencie przestaje radzić sobie z dostarczanym mu nadmiarem. Próbuje go usuwać przez gruczoły łojowe oraz potowe, niestety nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Resztki nieusuniętego fluoru są odkładane w kościach oraz gromadzone w skórze. Konsekwencje są bardzo poważne:

  • podrażnienie substancją toksyczną układu oddechowego – dochodzi do zahamowania układu oddechowego
  • zaburzeniu podlega proces przemiany węglowodanów i tłuszczy, praca tarczycy i trzustki, a także syntezy hormonów
  • dochodzi do uszkodzeń w obrębie kości
  • wypieranie wapnia. Konsekwencją nadmiaru fluoru jest zatem szereg rzeczy związanych z niedoborem wapnia, czyli na przykład osteoporoza bądź prawdziwie nieprzyjemne skurcze mięśniowe

Fluor wypłukuje z organizmu magnez, po prostu blokując jego przyswajanie w układzie pokarmowym. Z tego powodu mamy wrażenie, że jesteśmy stale zmęczeni, chodzimy rozdrażnieni, nie radzimy sobie z własnymi lękami i mamy znaczny problem ze skoncentrowaniem uwagi.

Co jeszcze ciekawsze, taki stan doprowadza również do powstania … próchnicy (fluor a próchnica). A przecież to właśnie przed nią tak bardzo staraliśmy się uciec, używając tak dużo fluoru.

Inne Rankingi i Publikacje:  Problemy ze skórą? Produkty, które pozwolą to zmienić!

Niebezpieczna fluoroza

Jedną z konsekwencji nadmiaru fluoru jest też choroba, nazwana fluorozą. Na samym początku objawia się ona białymi plamami na zębach. W miarę upływu czasu staja się one żółtobrunatne.

Niska estetyka zębów to jednak nie największy problem. Znacznie gorsza jest kiepska kondycja szkliwa, które po pewnym czasie zaczyna po prostu … odpadać i łamać się. U dorosłych doprowadza to także do uszkodzenia zębów.

Szacuje się, że fluoroza dotyczy nawet 30 procent dzieci w samej Ameryce. A wszystko to z nadmiernej dbałości o kondycję naszych zębów. Niestety, konsekwencji jest zdecydowanie więcej.

Wasze zapytania witaminowe:

  • fluoroza u dzieci
  • fluoroza
  • fluoroza leczenie
  • fluoroza u dzieci leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Jod. Częste objawy niedoboru i nadmiaru pierwiastka

czw. lip 3 , 2014
W ciele człowieka jod znajduje swoje miejsce przede wszystkim w […]
jod - objawy nadmiaru i niedoboru

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY