Molibden – objawy nadmiaru i niedoboru w organizmie

Molibden występuje w ludzkim ciele w ilościach śladowych. Mimo to jego pozycja jest ogromnie ważna dla zdrowia i kondycji zarówno całych tkanek, jak i poszczególnych organów. Działa nie tylko jako aktywator ogromnej ilości enzymów, ale także wspiera przebieg procesów metabolicznych (takich jak na przykład cykle przemian węgla, azotu czy siarki). To dzięki działaniu molibdenu osiągamy optymalny wzrost i wydalamy zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii. Według niektórych badań właściwości molibdenu sięgają jeszcze dalej – jego odpowiednie stężenie stanowi barierę ochronną względem nowotworów.

Zapotrzebowanie i źródła molibdenu

Poszukując nowych źródeł molibdenu, warto sięgnąć po takie produkty jak rośliny strączkowe, zboża oraz orzechy. To, jak wiele będzie w nich danego pierwiastka, jest jednak zależne od jakości gleby, na której zostały wyhodowane. Wszystkie produkty zwierzęce, a także owoce i przeważająca większość warzyw także nosi w sobie śladowe ilości molibdenu.

Przyjrzyjmy się teraz dawkowaniu w poszczególnych grupach:

  • noworodki – od 2 do 3 µg
  • dzieci – od 17 do 22 µg
  • osoby dorosłe – od 30 do 45 µg. Kobiety będące w ciąży oraz karmiące potrzebują tego zdecydowanie więcej, bowiem aż 50 µg do prawidłowego rozwoju płodu.

Objawy nadmiaru i niedoboru molibdenu

Molibden nie jest szczególnie toksycznym pierwiastkiem w większych ilościach. Mimo to, i w jego przypadku należy stosować zasadę zdrowego rozsądku. Nadmiary molibdenu mogą wyniknąć jedynie z nieodpowiedniej suplementacji (nie ma możliwości przekroczenia dawki, przyjmując pierwiastek jedynie w pokarmach), która powoduje wzrost stężenia kwasu moczowego. Jest to przyczyna dny moczanowej (inaczej artretyzmu). Innymi skutkami ubocznymi mogą być także zaburzenia neurologiczne oraz psychiczne, a także zmniejszenie ilości miedzi w organizmie, gdyż oba te pierwiastki są względem siebie antagonistyczne.

Inne Rankingi i Publikacje:  Produkty spożywcze bogate w żelazo

Znacznie częstsze problemy związane są raczej z brakiem odpowiedniej ilości molibdenu. Ogólnie nie obserwuje się ich u osób, które odżywiają się zdrowo, mają odpowiednio zbilansowaną dietę i prowadzą dobry tryb życia. Deficyty notuje się u tych, którzy cierpią na zaburzenia wchłaniania jelitowego. Objawem są zaburzenia w wydalaniu tych produktów przemiany materii, za które odpowiedzialny jest molibden – czyli kwasu moczowego, związków siarki.

Funkcje molibdenu i właściwa suplementacja

Molibden jest mikroelementem, który pozwala na lepsze przyswajanie takich substancji jak cukry oraz tłuszcze, a także żelazo. To dzięki niemu na długie lata jesteśmy w stanie zachować sprawność intelektualną i … seksualną. Dobrą wiadomością dla osób obawiających się wizyty u dentysty jest na pewno to, że molibden zapobiega rozwojowi próchnicy, a co za tym idzie – ogranicza konieczność siadania na fotelu dentystycznym. Pierwiastek ten jest szeroko dostępny w wielu różnych preparatach na bazie witamin i minerałów. Oczywiście najbezpieczniejsze jest przyjmowanie molibdenu wraz z pożywieniem, jednakże nie każdy ma takie możliwości. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach suplementacji molibdenem:

  • należy przeprowadzać ją pod ścisłą kontrolą lekarską. Molibden jest pierwiastkiem, który powinien być obecny w naszym ciele w ilości śladowej – większe przekroczenie dawki nie jest wcale takie trudne, a rozpoznanie objawów powinno należeć do specjalisty,
  • jest ona zalecana nade wszystko tym, którzy wykazują objawy niedocukrzenia. Jeżeli jesteś zdrowy to nie zastanawiaj się raczej nad suplementacją,
  • w przypadku nadmiaru molibdenu może dojść do niedokrwistości (molibden eliminuje bowiem z naszego ciała potrzebną miedź), a także obrzęków stawów i dny moczanowej.
Inne Rankingi i Publikacje:  Bor – wsparcie dla ciała

Wasze zapytania witaminowe:

  • molibden
  • molibden rola w organizmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Mangan. Objawy wywołane przez nadmiar oraz niedobór pierwiastka

czw. lip 3 , 2014
Mangan to szary metal ciężki. Jeżeli ma postać czystą, to […]
objawy nadmiaru i niedoboru manganu

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY