Przepis na szpinak z makaronem i czosnkiem

Szpinak to naturalne źródło wielu substancji odżywczych, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim roślina ta jest szczególnie bogata w żelazo oraz magnez, a także beta-karoten (prowitamina A), luteinę i witaminę C. Szpinak cechuje się właściwościami przeciwnowotworowymi, a także chroni naczynia krwionośne przed zmianami miażdżycowymi. Ponadto w szpinaku można znaleźć znaczne ilości witamin z grupy B, witaminy K, witaminy E oraz witaminy PP. Potrawy ze szpinaku są szczególnie polecane osobom cierpiącym na zaparcia. Pamiętajmy jednak, aby spożywać go z umiarem, gdyż zawiera on znaczne ilości kwasu szczawiowego oraz żelaza.

Prosty przepis na szpinak z makaronem i czosnkiem

Szpinak z makaronem i czosnkiem - prosty przepis na szybki i zdrowy obiad.
Szpinak z makaronem i czosnkiem – prosty przepis na szybki i zdrowy obiad.
Lekkie danie ze szpinaku z pewnością korzystnie wpłynie na nasz żołądek, a dodatek czosnku będącego cennym antyoksydantem (zawiera spore ilości flawonoidów należących do polifenoli, które mają działanie przeciwutleniające chroniące organizm przed szkodliwym toksycznym działaniem wolnych rodników) to świetna propozycja na danie obiadowe.

Szpinak z makaronem i czosnkiem to danie bardzo proste w przygotowaniu, a także niezwykle sycące. Warto oczywiście pokusić się o jego doprawienie – szpinak nie musi być przecież mdły i niewyraźny w smaku. W tym celu warto dodać sok z cytryny, czosnek oraz gałkę muszkatołową.

Inne Rankingi i Publikacje:  Przepisy kulinarne z owocami berberysu

Makaron ze szpinakiem i niezbędne składniki

Porcja dla 1 osoby:

  • postawmy na odpowiedniej jakości makaron – może być to tagliatelle, świderki lub spaghetti (przy gotowaniu makaronu warto dodać niewielką ilość oliwy do gotowanej wody, aby makaron zbytnio się nie sklejał). Można użyć także makaron własnej produkcji. Makaron znakomicie współgra z pesto lub oliwą z oliwek, więc warto dodać do niego z 2 łyżki.
  • 100g szpinaku mrożonego lub też świeżego. Walory smakowe świeżego szpinaku pozwolą nam uzyskać jeszcze lepszy smak potrawy.
  • sok z cytryny, świeżo wyciśnięty. Wystarczy 1 łyżka.
  • czosnek 2 ząbki.
  • śmietana 36% – 1/4 śmietany 150 ml.
  • masło – 1 łyżeczka.

Przygotowujemy makaron ze szpinakiem i czosnkiem

  • rozmrażamy szpinak. Krok ten oczywiście pomijamy, jeżeli wykorzystujemy do przygotowania świeży szpinak.
  • gotowanie makaronu – w zależności od jego rodzaju proces ten trwa od kilku do kilkunastu minut. Z reguły jest to ok. 10 minut, warto do gotowanej wody dodać niewielką ilość oliwy z oliwek, aby uniknąć efektu sklejania się makaronu (przydatne zwłaszcza gdy gotujemy makaron własnej produkcji).
  • ząbki czosnku rozgniatamy lub siekamy, a następnie podsmażamy na patelni z niewielkim dodatkiem masła. Dodajemy szpinak, a później przyprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny i kilkoma szczyptami gałki muszkatołowej. Mieszamy całość na delikatnym ogniu celem pozbycia się nadmiaru płynu.
  • po mniej więcej 8 minutach od rozpoczęcia procesu przygotowania szpinaku z czosnkiem dodajemy do niego śmietankę. Całość mieszamy aż do momentu lekkiego bulgotania i zgęstnienia śmietanki.
  • Ugotowany makaron należy odcedzić, następnie dodajemy do niego oliwę z oliwek lub pesto wedle uznania i mieszamy dokładnie rozprowadzając dodatek. Po przygotowaniu sosu nakładamy go na makaron i danie mamy gotowe. Całość ładnie komponuje się z posypanym na sos żółtym serem. Prosto i szybko.

Ile kalorii ma makaron ze szpinakiem i czosnkiem?

Całkowita wartość kaloryczna posiłku dla jednej osoby to około 320-340 kcal. 100g szpinaku mrożonego to mniej więcej 15 kcal, śmietana 36% (ok. 40 ml) to ok. 100-120 kcal, 50g makaronu pszennego lub razowego daje nam kolejne ok. 180 kcal. Dwa ząbki czosnku to kolejne 10 kcal, tarty żółty ser (10g – ok. 35 kcal), łyżeczka gałki muszkatołowej – 12 kcal, sól i pieprz (kilka szczypt) – ok. 3-5 kcal.

Wasze zapytania witaminowe:

  • szpinak z makaronem i czosnkiem
  • szpinak z makaronem
  • makaron ze szpinakiem i czosnkiem
Inne Rankingi i Publikacje:  Czy keczup to dobry sos do pizzy? Odpowiadamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Przepisy kulinarne z owocami berberysu

wt. cze 30 , 2015
Berberys pospolity posiada drobne charakterystyczne liście oraz czerwone owoce, które […]
Owoce berberysu - przepisy na nalewkę, konfitury i kompot. Berberys jako cenne źródło witaminy C ma swoje zastosowanie także w kuchni. Pamiętajmy jednak, że tylko owoce berberysu są jadalne, natomiast pozostałe części tej rośliny mają działanie trujące.

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY