Brak ekspozycji na słońce częstą przyczyną niedoborów witaminy D3

niedobory witaminy d3Powszechnie wiadomo, że o właściwy poziom witaminy D3 w organizmie można zadbać, umożliwiając przebieg procesu syntezy skórnej. Trzeba więc eksponować swą skórę na słońce. Jest to efektywny, łatwy i powszechnie dostępny sposób na produkcję witaminy D3. Dlaczego więc prawie 90% Polaków ma jej niedobór? Przyczyny tego są różne.

Niechęć do przebywania na słońcu niedobra dla zdrowia!

Przebywanie na świeżym powietrzu jest niezwykle ważne bez względu na pogodę, zaś latem ogromne znaczenie ma to, by pozwolić na syntezę skórną. Niestety, nie wszyscy o to dbają. Niektórzy tłumaczą się brakiem czasu i koniecznością spędzania praktycznie całych dni w zamkniętych pomieszczeniach. Inni zaś zwyczajnie nie lubią leżeć na słońcu. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, już 15 minut dziennie na słońcu wystarczy, by organizm wyprodukował potrzebną mu ilość witaminy D3. Po drugie, nikt nie mówi, że by doszło do syntezy skórnej, trzeba opalać się i leżeć na słońcu. Wystarczy wyjść na zewnątrz, odsłaniając ręce i nogi i oddać się dowolnym czynnościom, by zadbać o swoje zdrowie – a świeże powietrze także wywrze wspaniały wpływ na organizm.

Inne Rankingi i Publikacje:  ranking małych grilli gazowych - Jaki najlepszy?

Obawy przed poparzeniem – słuszne czy nie?

Faktem jest, że jeśli chce się dopuścić do syntezy skórnej, trzeba zrezygnować z kremu z filtrem ochronnym, a także wyjść na słońce wtedy, gdy grzeje ono najmocniej. Zalecenia dotyczące bezpiecznego opalania i kumulacji witaminy D3 różnią się więc od siebie, ale można to pogodzić. Wystarczy nakładać krem ochronny po przepisowych 15 minutach, w czasie których nastąpi synteza skórna, lub też wychodzić na zewnątrz tylko na krótki czas, co pozwoli uniknąć zarówno oparzeń, jak i fotostarzenia. Nie wolno też zapominać, że dla produkcji witaminy D3 skóra musi być odsłonięta, nie sprawdza się więc tutaj ochrona przed słońcem w postaci lekkich, jasnych tkanin.

Niesprzyjająca pogoda

Niestety w Polsce syntetyzować witaminę D3 można tylko przez krótki okres w roku. Lato nie trwa długo, a przy tym nawet w jego trakcie nie zawsze pogoda jest taka, jaka jest wymagana do syntezy skórnej. Można też zauważyć, że co roku zmienia się na gorsze, niezbędne jest więc szukanie alternatywnego dla słońca źródła witaminy D3, jakim jest dobry suplement.

Czytaj więcej o prawidłowej suplementacji witaminy D na vitrumd3.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Łysienie - czy warto tym problemem się przejmować?

śr. lut 7 , 2018
Większość osób twierdzi, że łysienie jest sporym problemem, ale czy […]
alopecia

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY