[cz.2] Produkty bogate w witaminę A

Witamina A jest niezbędnym elementem każdej zdrowej diety. To witamina szczególnie ważna dla przebiegu prawidłowego rozwoju, funkcjonowania narządu wzroku, skóry oraz układu odpornościowego. Najważniejsze witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze można znaleźć w obfitości w wielu owocach, warzywach, mięsie, rybach i przetworach mlecznych. Poniżej kolejna lista źródeł pokarmowych bogatych w witaminę A.

Mango

Mango to słodkie, soczyste owoce, które mają swoje miejsce zarówno w daniach głównych, jak i na talerzach deserowych. Są one również wspaniałym dodatkiem do zdrowej, zbilansowanej diety dzięki zawartości wielu składników odżywczych i witamin. Jedna szklanka plasterków mango zapewnia 36% dziennej zalecanej dawki witaminy A.

Szklanka owoców mango: 1785 j.m. witaminy A (36% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 107 kcal

Mleko pełnotłuste

Produkty bogate w witaminę A, czyli zobacz, które owoce i warzywa warto spożywać.
Produkty bogate w witaminę A, czyli zobacz, które owoce i warzywa warto spożywać.
Wiele osób ceni bardziej mleko pełnotłuste od mleka odtłuszczonego ze względu na wielość składników odżywczych i wyjątkowy smak. Szklanka pełnego mleka jest bogata w witaminy D i A, to także cenne źródło wapnia, białka i magnezu. Zawiera sporą ilość tłuszczu, więc warto spożywać je z umiarem lub spożywać odtłuszczone mleko, jeżeli tłuszcz oraz wartość kaloryczna są dla nas problemem.

Szklanka mleka pełnotłustego: 395 j.m. witaminy A (8% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 146 kcal

Gorczyca

Musztarda z ziarenkami gorczycy to potęga smaku i składników odżywczych. Wystarczy szklanka posiekanej gorczycy, aby zapewnić nam 118% dziennej zalecanej dawki witaminy A. Ziarna gorczycy są również bogate w witaminę C, witaminę E, mangan, kwas foliowy, błonnik, białko i wapń.

Szklanka posiekanej gorczycy: 5880 j.m. witaminy A (118% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 15 kcal

Dynia piżmowa

Żółto-pomarańczowy kolor dyni piżmowej informuje, że jest ona bogata w beta-karoten, który jest przekształcany w witaminę A w organizmie. Szklanka zmiksowanych kostek dyni zawiera ponad 400% dziennej zalecanej dawki witaminy A. Dynia piżmowa zawiera również wystarczająco dużo witaminy C, potasu i błonnika, aby wywierać pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu.

Szklanka zmiksowanych kostek dyni: 22868 j.m. witaminy A (457% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 82 kcal

Suszona bazylia

100g suszonej bazylii zawiera 15% dziennej zalecanej dawki witaminy A. Jest ona wszechstronnym dodatkiem do niemal każdego przygotowywanego posiłku. Wystarczy posypać ją na spożywane produkty i cieszyć się bogactwem smaku oraz witaminy A.

Szklanka zmiksowanych kostek dyni: 744 j.m. witaminy A (15% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 251 kcal

Jarmuż

Jarmuż to smaczne i bogate w składniki odżywcze warzyw, które zasługuje na ważne miejsce w naszej codziennej diecie. Jego właściwości odżywcze znane były już w starożytności. Już pół szklanki tego warzywa pozwala zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę A.

Szklanka jarmużu: 10302 j.m. witaminy A (206% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 34 kcal

Kantalupa

W kantalupie (odmiana uprawiana melona cukrowego) jest mało kalorii i tłuszczu, natomiast owoc ten zawiera mnóstwo witamin i składników odżywczych. To smaczny i zdrowy dodatek do naszego codziennego menu. Kantalupa znajdzie swoje miejsce w sałatce owocowej, może być spożywana jako przekąska w południe lub jako deser po kolacji. Jeden klin, czyli około1/8 średniej wielkości melona, ​​dostarczy nam 120% dziennego zapotrzebowania na witaminę A.

1 klin – 1/8 średniego melona kantalupa: 5986 j.m. witaminy A (120% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 23 kcal

Groszek

Zielony groszek stanowi smaczny dodatek do wielu potraw, a także jest doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety. Jedna porcja grochu (szklanka 200g) zapewnia 34% zalecanej dziennej dawki witaminy A, a wartość kaloryczna tej porcji to zaledwie 62 kalorie. Zielony groszek jest również bogaty w witaminy C, K oraz witaminy z grupy B.

Szklanka zielonego groszku: 1680 j.m. witaminy A (34% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 62 kcal

Rzepa

Zielone warzywa jako dodatek do naszego codziennego menu to znakomity pomysł z kilku powodów: są niskokaloryczne, bogate w składniki odżywcze i łatwe do przygotowania. Większość ciemnozielonych warzyw może być spożywana na surowo, w przypadku rzepy gotowanie w wodzie lub na parze przed ich spożyciem pozwoli na lepsze wchłanianie pewnych składników odżywczych w niej zawartych.

Szklanka posiekanej rzepy: 6373 j.m. witaminy A (127% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 18 kcal

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina A na jesienne dolegliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

[cz.3] Produkty bogate w witaminę A

wt. mar 8 , 2016
Witamina A w popularnych produktach żywieniowych, które są na wyciągnięcie […]
Kolejny już odcinek serii publikacji pod tytułem "Produkty spożywcze bogate w witaminę A". Co warto spożywać? Czym uzupełnić naszą codzienną dietę?

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY