[cz.3] Produkty bogate w witaminę A

Witamina A w popularnych produktach żywieniowych, które są na wyciągnięcie ręki. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Suszone morele

Suszone owoce to świetny pomysł na przekąskę, która dodatkowo bogata jest w składniki odżywcze, antyoksydanty, co dodaje nam energii. Suszone morele są świetnym rozwiązaniem dla codziennej diety, gdyż są one bogate w witaminę A. Tylko jeden kubek suszonych moreli (100 g) daje nam 94% zalecanej dziennej dawki witaminy A.

100 g suszonych moreli: 4685 j.m. witaminy A (94% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 313 kcal

Pomidory

Kolejny już odcinek serii publikacji pod tytułem "Produkty spożywcze bogate w witaminę A". Co warto spożywać? Czym uzupełnić naszą codzienną dietę?
Kolejny już odcinek serii publikacji pod tytułem „Produkty spożywcze bogate w witaminę A”. Co warto spożywać? Czym uzupełnić naszą codzienną dietę?
Pomidory mają niewielką wartość kaloryczną, zawierają jednak spore ilości witamin i minerałów. Jeden średni pomidor zapewnia 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. Są one również doskonałym źródłem witaminy C i likopenu.

Średni pomidor: 1025 j.m. witaminy A (20% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 22 kcal

Suszony majeranek

Wiele osób korzysta z suszonych ziół z powodu ich unikalnego smaku, jednak nie zdają oni sobie sprawy z korzyści zdrowotnych, jakie oferują. Suszony majeranek to doskonałe źródło witaminy A. Porcja 100-gramowa zapewnia nam 161% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. Idealnie nadaje się on jako dodatek do naszych codziennych posiłków.

100g suszonego majeranku: 8068 j.m. witaminy A (161% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 271 kcal

Szpinak

Dodajmy szpinaku do naszej codziennej diety, a będziemy cieszyć się wspaniałym smakiem oraz nieocenionymi właściwościami zdrowotnymi tej rośliny. Już porcja ok. 25 g dostarcza nam 49% zalecanej dziennej dawki witaminy A. Szpinak zawiera również niezbędne organizmowi: witaminę C, witaminę K, mangan, żelazo i wapń.

25 g szpinaku: 2464 j.m. witaminy A (49% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 8 kcal

Brzoskwinie

Soczyste brzoskwinie to doskonałe źródło substancji odżywczych, cenione są również na całym świecie za ich walory smakowe. Brzoskwinie są bogate w witaminę C, potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. Uzupełniając dietę o ten owoc warto pamiętać, jedna średniej wielkości brzoskwinia zapewnia 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę A.

1 średnia brzoskwinia: 489 j.m. witaminy A (10% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 59 kcal

Papaja

Tropikalne owoce papai (melonowca właściwego) są bogate w witaminy, minerały, enzymy i przeciwutleniacze. W szczególności jest to cenne źródło witaminy A. Tylko jeden mały owoc papai zapewnia 29% dziennej zalecanej dawki. Smaczne owoce papai są często spożywane na surowo (bez skórki, nasion i liści oczywiście), to również wdzięczny składnik sałatek owocowych i koktajli.

1 mały owoc papai: 1444 j.m. witaminy A (29% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 59 kcal

Czerwona papryka

Czerwona papryka może być z powodzeniem spożywana na surowo, często występuje jako składnik sałatek, jajecznic i dań z makaronu. Niezależnie od sposoby ich serwowania możemy doświadczyć korzyści zdrowotnych, jakie oferuje nam ich spożycie. Czerwone papryki są bogate w przeciwutleniacze, w tym likopen, witaminę C i witaminę A.

1 średnia czerwona papryka: 3726 j.m. witaminy A (75% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 37 kcal

Mniszek lekarski

Przygotowują sałatkę lub koktajl warto dodać do nich kilka listków mniszka lekarskiego. Są one bogate w wapń, jod, przeciwutleniacze, a zawierają mało kalorii. Jeśli witamina A jest ważnym elementem naszej diety, zaledwie 100 g mniszka zapewnia ponad 100% dziennej zalecanej dawki witaminy A.

100 g mniszka lekarskiego: 5589 j.m. witaminy A (112% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 25 kcal

Wątróbka wołowa

Wątróbka jest często rekomendowanym produktem spożywczym dla osób cierpiących na anemię ze względu na wysoką zawartość żelaza, to także cenne źródło witaminy C i A. Porcja 100 g wątróbki wołowej dostarcza nam ponad 300% dziennego zapotrzebowania na witaminę A.

100 g wątróbki wołowej: 16898 j.m. witaminy A (338% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 135 kcal

Płatki owsiane

Wiele ziaren i produktów mlecznych jest wzbogacona w niezbędne witaminy, jednak ich spożycie nie jest często wystarczające w naszej diecie. Niedobory dotyczą zazwyczaj witaminy D i A. W przypadku witaminy A wiele marek produkujących płatki owsiane pozwala dostarczyć do 29% dziennej zalecanej dawki na witaminę A. Pamiętajmy, aby sprawdzić etykiety płatków owsianych przed ich zakupem pod kątem ich wartości odżywczych.

1 szklanka gotowanych płatków owsianych: do 1453 j.m. witaminy A (29% dziennego zapotrzebowania)
Ile ma kalorii: 159 kcal

Inne Rankingi i Publikacje:  Przepisy kulinarne z owocami berberysu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Witaminy ukryte w bakaliach

śr. maj 11 , 2016
Witaminy to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka; biorą […]
bakalie

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY