Dlaczego warto jeść soczewicę?

dlaczego warto jeść soczewicęSoczewica to jedna z najpopularniejszych roślin strączkowych. Jeszcze kilka dekad temu cieszyła się zainteresowaniem głównie mieszkańców Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej, ale wraz z modą na zdrowe odżywianie zagościła na stołach Amerykanów i Europejczyków. Wiele słyszałeś o właściwościach prozdrowotnych soczewicy, a nadal nie wiesz jak wykorzystywać ją w kuchni? Poniżej powiemy Ci nie tylko dlaczego warto jeść soczewicę, ale też jakie jej odmiany znajdziesz w sklepach oraz co możesz z niej przygotować.

Odmiany soczewicy

Nasiona soczewicy, bo to one stanowią cześć jadaną tej rośliny, znajdziesz w większości sklepów spożywczych. Zastanawiasz się czy istnieje tylko jedna jej odmiana? Nie. Konsumenci mogą wybierać spośród kilku. Najbardziej powszechna jest soczewica czerwona, która nie wymaga namaczania oraz soczewica zielona, posiadająca bardzo przydatną w kuchni właściwość, a mianowicie sypką konsystencję. Już kiedyś próbowałeś obu tych gatunków i miały dla Ciebie zbyt intensywny smak? Szukaj soczewicy żółtej, która jest zdecydowanie łagodniejsza (często stanowi bazę zup kremów). Jeśli jednak jesteś zwolennikiem kuchni orientalnej, posmakują Ci nieco ostrzejsze odmiany – brązowe oraz czarne.

Wartości odżywcze soczewicy

Soczewica to skarbnica witamin oraz cennych mikro- i makroelementów. Nic więc w tym dziwnego, że często stanowi podstawę menu osób jedzących produkty z półek z napisem zdrowa żywność. Jakie cenne wartości ma soczewica? Nie brakuje w niej witamin B1, B2, B5, B6 oraz PP oraz składników takich jak kwas foliowy (co powinno zainteresować kobiety w ciąży), magnez, fosfor, żelazo (szczególnie cenne dla wegetarian, którzy nie jedzą jego głównego źródła, czyli mięsa), miedz i mangan. Oprócz tego soczewica może pochwalić się obecnością błonnika pokarmowego, który przyśpiesza trawienie oraz zapobiega zaparciom i innym chorobom jelita cienkiego i grubego. Ma też w swoim składzie cenne białko i spowalaniającą podział komórek rakowych taninę. Soczewica wyróżnia się niskim indeksem glikemicznym i przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, a dzięki wysokiej zawartości potasu wspomaga leczenie nadciśnienia. Nie zawiera też wielu kalorii, więc na pewno zainteresuje osoby dbające o linię.

Inne Rankingi i Publikacje:  Przepis na szpinak z makaronem i czosnkiem

Przykłady dań z soczewicy

Jak widać soczewica to składnik, który ze względu na cenne dla organizmu wartości odżywcze powinien pojawić się obowiązkowo w menu osób w każdym wieku. Jakie dania można z niej przygotować? Najpopularniejsze są wspominane już zupy krem – nie dość, że są proste w wykonaniu to jeszcze, ze względu na gęsta konsystencję, są bardzo pożywne. Soczewice często wykorzystuje się też do wegetariańskich kotletów – w połączeniu z przyprawami i bułką tartą smakuje rewelacyjnie – oraz warzywnych pasztetów. Można przyrządzić z niej też sałatki, naleśniki, a nawet farsz do pierogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Co to są nietolerancje pokarmowe?

wt. sie 1 , 2017
O nietolerancjach pokarmowych z roku na rok słyszy się coraz […]
nietolerancje pokarmowe

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY