Na czym smażyć? Jaki olej do smażenia wybrać? Które tłuszcze najlepiej nadają się na patelnię? Te i inne pytania związane ze smażeniem wielokrotnie pojawiają się w Internecie, dlatego czas na ich wyjaśnienie.
Smaczny problem smażenia na tłuszczu
Smażenie należy do najczęściej wykorzystywanych metod obróbki cieplnej żywności. Z jednej strony jest szybkie i łatwe, a z drugiej zapewnia bardzo dobre walory smakowe przyrządzanej potrawy, z czego zapewne wynika popularność tej techniki przygotowywania posiłków. Problem w tym, że do smażenie potrzebny jest rozgrzany tłuszcz, podczas gdy duża część tłuszczów źle reaguje na wysoką temperaturę i w zetknięciu z nią wytwarza szkodliwe dla organizmu związki. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, które tłuszcze warto i można używać do smażenia bez obaw o zdrowie. Nie ma ich wiele.
Olej rzepakowy
Olej rzepakowy cechuje się właściwościami pożądanymi podczas smażenia, tzn. jest odporny na działanie wysokiej temperatury przez długi czas. Podgrzewanie go na patelni nie sprawia, że zmienia swoją charakterystykę albo staje się niebezpieczny dla zdrowia. Taka specyfika oleju rzepakowego wynika z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, a także z faktu, że w trakcie smażenia nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są zabezpieczone dzięki otaczającym je cząsteczkom triacyloglicerolu.
Do smażenia najlepiej nadaje się olej rzepakowy rafinowany, ponieważ wykazuje się większą stabilność w zetknięciu z wysokimi temperaturami. Poddanie go procesowi rafinacja sprawia również, że jest pozbawiony substancji, które w trakcie smażenia mogą wydzielać niebezpieczne dla organizmu związki, jak np. wolne rodniki. Z kolei z praktycznego punktu widzenia zaletą oleju rzepakowego jest bezwonność i bezsmakowość, co pozwala na wykorzystanie go przy przygotowywaniu różnych potraw.
Oliwa z oliwek
Czy można smażyć na oliwie z oliwek? To pytanie często pada w internetowych dyskusjach, ale odpowiedź może być tylko jednak – tak, zdecydowanie nie tylko można, ale wręcz powinno się smażyć na oliwie z oliwek. Wraz z olejem rzepakowym należy ona do grona tłuszczów, które niezaprzeczalnie nadają się do obróbki cieplnej w wysokiej temperaturze. Oliwa z oliwek wykazuje się bowiem bardzo dobrą stabilnością w trakcie smażenia, a jej punkt dymienia znajduje się na wysokim poziomie.
Należy jednak zaznaczyć, że do smażenia poleca się przede wszystkim rafinowaną oliwę, a nie z pierwszego tłoczenia. Działa tu ten sam mechanizm jak w przypadku oleju rzepakowego, tzn. rafinowana oliwa z oliwek jest pozbawiona substancji, które podczas obróbki cieplnej w wysokiej temperaturze się utleniają i w ten sposób powstają groźne dla zdrowia związki. W odróżnieniu od oleju rzepakowego oliwa z oliwek ma jednak charakterystyczny smak i specyficzny zapach, dlatego nie nadaje się do wszystkich potraw.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem https://www.sfd.pl.
Polecamy również kompendium wiedzy nt. Białka