Kiedy słyszymy nazwę „kobalamina”, zapewne większość z nas otwiera szeroko oczy ze zdziwienia i kompletnie nie wie, czymże ten składnik jest. Otworzycie oczy jeszcze szerzej, kiedy dowiecie się, że w istocie, jest to dokładnie to samo, co popularna witamina B12! Nazwa „kobalamina”, wzięła się od kobaltu, który stanowi centralny atom tej witaminy.
Właściwości kobalaminy
Jak wszystkie witaminy z grupy B, dobrze rozpuszcza się w wodzie i jako jedyna, jest magazynowa w organizmie. Oznacza to, że w przeciwieństwie do pozostałych witamin z przedrostkiem B, nie musi być dostarczana regularnie każdego dnia, ponieważ nadmiar kobalaminy jest przechowywany w formie zapasu i na bieżąco zużywany. W czasach ciągłego pośpiechu i zapominania o własnym zdrowiu, w tym o cyklicznym zażywaniu kapsułek, stanowi to niewątpliwą zaletę kobalaminy.
Wymieniając korzystne działanie witaminy B12 na nasz organizm, na pierwszym miejscu, wymienić należy przeciwdziałanie anemii. Anemia, czyli najogólniej mówiąc niewystarczająca ilość hemoglobiny, dotyka najczęściej młodych kobiet. Związana jest z nieprawidłowym odżywaniem, w wyniku którego do organizmu nie dociera wystarczająca ilość witamin i minerałów, w tym żelaza i magnezu. Witamina B12, reguluje produkcję erytrocytów, czyli czerwonych płytek krwi, uzupełniając braki i w ten sposób niweluje objawy anemii, oraz zapobiega jej nawrotom w przyszłości.
Witamina B12 dla zestresowanych
Ogromny wpływ kobalamina wywiera także na nasz układ nerwowy. Łagodzi stany napięcia, rozluźnia, wpływa na dobre samopoczucie i odzyskanie równowagi psychicznej. Zaleca się stosowanie witaminy B12 osobom żyjącym w ciągłym stresie, związanym z pracą i ogromnym tempem życia. Jest także świetną pomocą dla dzieci i młodzieży szkolnej, u której poprawia zdolność koncentracji i przyśpiesza procesy uczenia się. Z tego powodu, kobalamina jest częstym składnikiem suplementów diety, zalecanych uczniom i studentom.
Źródła i występowanie kobalaminy. Do pokarmów szczególnie bogatych w witaminę B12 należą ryby. Najwięcej cennego składnika można znaleźć w:
- łososiu,
- makreli,
- śledziu,
- pstrągu
- szczupaku.
Równie duże dawki kobalaminy znajdują się w wątróbce, zarówno wieprzowej i wołowej, jak i drobiowej. Ponieważ, tak jak zostało już zaznaczone, witamina B12 nie wymaga codziennego uzupełniania, solidna dawka powyższych pokarmów raz na kilka dni, powinna w zupełności wystarczyć.
Skutki niedoboru kobalaminy
Należy jednak wystrzegać się niedoborów, ponieważ ich skutki są wyjątkowo przykre. Może dojść do zmniejszenia produkcji czerwonych krwinek, a to z kolei nieuchronnie prowadzi do niedokrwistości, czyli anemii. Ponieważ kobalamina w istotny sposób oddziałuje na układ nerwowy, jej niedobór szybko odczujemy właśnie w jego obrębie. Mogą pojawić się takie objawy, jak:
- Drętwienie kończyn,
- Zaburzenia czucia,
- Zaburzenia równowagi,
- Trudności z poruszaniem się.
Te wyglądające na groźne symptomy, często można zlikwidować zwiększeniem dawki witamin. U dzieci, mogą wystąpić problemy z jąkaniem, które niestety zlikwidować nieco trudniej. Zaburzenia wzrostu, rozdrażnienie i problemy ze skupieniem uwagi, to kolejne możliwe objawy awitaminozy.
Kobalamina w suplementach diety
Kobalamina dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.
Jak ktoś się boryka z tym, że ma jakieś niedobory, to fajną sprawą są po prostu tabletki z witaminą b12. Proste i bardzo skuteczne, łatwo można kupić za niewielką cenę i wystarczą na długo 😉
Produkty z kobalaminą są bardzo dobre, jeżeli ktoś ma problemy z drętwieniem kończyn. Miałem taką dolegliwość jakiś czas temu i lekarz polecił mi właśnie coś takiego. Pomogło szybko, więc mogę śmiało polecić bo jest to tanie i skuteczne.
Preparaty z kobalaminą pomogły mi w mojej dolegliwości, jaką były problemy z drętwieniem kończyn, oraz przede wszystkim problemów z równowagą. Przez około 2 tygodnie brałam tabletki, dokładnie takie jak w waszym zestawieniu i przyniosło to zaskakujące i szybkie rezultaty.
Suplementy z kobalaminą to coś, o czym warto pamiętać. Moja znajoma myślała, że ma problem z błędnikiem, bo traciła równowagę i stabilność, poszła na badania, które nic nie wykazały. Problemem był niedobór. Szybko uzupełniony niedobór kobalaminy sprawił, że dolegliwości zniknęły i wszystko jest lepiej, więc warto mieć na uwadze takie właśnie produkty.