Peeling chemiczny na przebarwienia

peeling chemiczny Lublin

Peelingi mają za zadanie złuszczać naskórek i zawierają właśnie w sobie substancje złuszczające. Substancje te znane są i stosowane od wielu lat. Widoczne zastosowanie peelingu to złuszczanie starego naskórka w efekcie czego cera się rozjaśnia i rozświetla a skóra staje się bardziej napięta i wygładzona. Jednak nie każdy wie jak je bezpiecznie stosować i jaka jest zasada ich działania. Regularne stosowanie wygładzi i wyrówna przebarwienia i niektóre zmiany naskórka.

Działanie peelingów chemicznych nie polega jednak tylko na złuszczaniu, ponieważ substancje zawarte w kosmetyku dodatkowo pobudzają skórę do regeneracji i odnowy. Złuszczenie jest jedynie „pretekstem” dla skóry i pociąga za sobą dalsze przemiany. Skóra wytwarza nowe komórki i dzieli się w głębszych warstwach skóry. Regeneracja skóry i naskórka która jest wynikiem zastosowania peelingu wynika z tej samej zasady i mechanizmów jak gojenie się mechanicznych uszkodzeń i ran skóry. Skóra człowieka gojąc się odbudowuje swoją strukturę wracając do swojego naturalnego zdrowego stanu. Należy dodać że po zabiegach odbudowa sięga głębiej niż by się wydawało i dochodzi do skóry właściwej pomimo że peeling jej nie obejmował. Nie wszystkie substancje działają tak samo, niektóre się precyzyjnie ukierunkowane i działają na różnych głębokościach z różną siłą. Warto poznać zasady działania poszczególnych peelingów.

Więcej o peelingu chemicznym na https://www.laserlook.pl/peeling-chemiczny/.

Głębokość działania peelingu

Kosmetyki które można zakupić i stosować w domu mają zawsze słabsze działanie niż ich odpowiedniki dla zakupu przez salony kosmetyczne. Producenci nie mogą sobie pozwolić aby ktoś wyrządził sobie krzywdę ich produktami poprzez nieodpowiednie stosowanie. Dlatego peelingi typu gommage i peelingi enzymatyczne nie są uwzględniane w profesjonalnym zastosowaniu. Są jedynie dodatkiem do stosowania w połączeniu z domową pielęgnacją zwłaszcza dla osób z przetłuszczającą się cerą i poszerzonych porach. Inny rodzaj peelingu o powierzchniowym działaniu do stosowaniu w domu to peelingi złuszczające czyli ziarniste w których pocieranie daje efekt złuszczenia podobny jak mikrodermabrazja czyli złuszczenie mechaniczne. Nie są one jednak zalecane dla cery naczyniowej i bardzo wrażliwej. Można je łączyć w przypadku braku przeciwwskazań z domowymi peelingami chemicznymi. W liniach profesjonalnych kosmetyków wykorzystuje się efekt złuszczenia w celu ułatwienia wniknięcia głębiej innych substancji w skórę. Stosowane po nich kosmetyki mają dużo większą szansę wniknąć głębiej i mocniej w celu wywołania lepszego efektu ujędrnienia lub wybielenia.

Inne Rankingi i Publikacje:  ranking suszarek do grzybów adler - Jaka najlepsza?

Rola peelingów w domowej pielęgnacji

Skuteczność stosowania peelingu nie jest jedynie wynikiem stężenia substancji i jej siły. Takie czynniki jak indywidualna receptura, technologia produkcji mają na to wpływ, ale należy uwzględnić to że każda cera jest indywidualna i inaczej reaguje na daną substancję. Warto zwrócić uwagę na to że dużo kosmetyków które mają za zadanie usuwanie blizn, śladów po trądzikowych czy wygładzania zmarszczek tak naprawdę pobudza skórę do regeneracji i odnowy czyli tworzenia nowej naturalnej skóry. A regeneracja po zabiegu nie ma już nic wspólnego z peelingiem a z indywidualnym system immunologicznym danej osoby i przebiega z różna szybkością i siłą u różnych osób. Większe znaczenie ma tutaj powtarzalność zabiegu i biologiczna odnowa.

Zabiegi powinny być wykonywane ostrożnie, nie na siłę bo to prowadzi do powikłań. Można stosować przygotowanie do mocnych zabiegów poprzez delikatne peelingi w domu które wzmocnią skórę przed mocniejszym działaniem. Można je również wykonywać po zakończonej kuracji w salonie kosmetycznym aby podtrzymywać efekty.

Jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku są zaburzenia rogowacenia i złuszczania naskórka. Więc tutaj dużą rolę odgrywają zabiegi domowe które delikatnie działają na te zaburzenia. Komórki które nie ulegną złuszczeniu blokują gruczoły łojowe i prowadzą do powstania mikro stanów zapalnych w których namnażają się bakterie ropotwórcze. Dlatego systematyczne peelingi złuszczające wykonywane w domu są ważne, należy pamiętać że nawet leki przeciwtrądzikowe maja za zadanie normalizację złuszczania komórek naskórka. Złuszczanie naskórka hamuje powstawanie zaskórników będących punktem wyjścia większych grudek i zmian ropnych. Powinno być więc elementem codziennej pielęgnacji skóry z tendencją do tzw. zanieczyszczeń.

Oczywiste jest że najlepsze efekty uzyskamy dzięki mocnym peelingom w salonach kosmetycznych ale ich stałych efektów nie podtrzymamy dzięki domowym kuracjom przypominającym. Leki i zabiegi przeciwtrądzikowe nie leczą całkowicie choroby a jedynie poprawiają stan skóry. Liczy się tutaj wspólne działanie różnych terapii o zróżnicowanej sile działania.

Przeciwwskazania do peelingów

Ponieważ działanie tego zabiegu polega w głównej mierze na uszkodzeniu skóry to przeciwwskazaniem będą stany infekcji twarzy ponieważ wtedy choroby roznoszą się na większy obszar i mogą dodatkowo głęboko wnikać. Dlatego wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe jak opryszczka, brodawki płaskie oraz bakteryjne jak ropnie, czyraki liczne krostki ropne są przeciwwskazaniem. Nie powinny też peelingów wykonywać osoby z aktywnymi chorobami dermatologicznymi widocznymi w miejscu planowanego zabiegu. Do chorób tych zalicza się przede wszystkim atopowe zapalenie skóry i wyprysk alergiczny. Używanie leków dermatologicznych też może kolidować z peelingiem ponieważ mogą one nasilić ich moc działania, szczególnie dla leku isotretinoina. Peelingu nie powinno się wykonywać na uszkodzoną lub zranioną skórę i świeże blizny. Nieco dyskusyjnym tematem jest ekspozycja na mocne słońce, tutaj źródła mogą być niejednoznaczne ale dla bezpieczeństwa w czasie wykonywania serii zabiegowej kwasami lepiej unikać opalania na słońcu i solarium. Skóra naczyniowa i wrażliwa nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania peelingów powierzchownych.

Inne Rankingi i Publikacje:  ranking suszarek do grzybów optimum - Jaka najlepsza?

Wskazania do peelingów

Różnego rodzaju peelingi mogą być dodatkiem do codziennej pielęgnacji lub oddzielnym zabiegiem, dla większości osób które nie zostały wymienione wyżej. Są trzy główne problemy gdzie peelingi mają zastosowanie czyli:

  • usuwanie przebarwień
  • regenerację skóry dojrzałej
  • leczenie trądziku

Więcej o usuwaniu przebarwień na https://www.laserlook.pl/ipl/usuwanie-przebarwien/.

Są to głównie osoby z cerą dojrzałą z cechami starzenia dla poprawy młodości tej skóry oraz osoby młode z problemami trądzikowymi i łojotokiem. Peelingi w zastosowaniu złuszczania naskórka poleca się jako pierwszy etap w kuracjach odmładzających ponieważ wraz z usunięciem przebarwień składniki aktywne wnikają głęboko w skórę i ją regenerują. Pozostałe zabiegi w postaci maseczek itp. będą miały możliwość lepszej penetracji i zadziałają ze zdwojoną siłą, lepiej zregenerują naskórek. Dla osób młodych poprawią wygląd cery łojotokowej, zwężą pory i zmniejszą łojotok, usuną również w znacznym stopniu ślady po trądzikowe.

Usuwanie przebarwień

Przebarwienia tworzą się w wyniku zaburzeń wytwarzania barwnika i jego nadmiernego oraz nierównomiernego gromadzenia się w skórze. W dużej mierze odpowiedzialne jest za to słońce ale również przebyte choroby, zaburzenia hormonalne, ciąża. Nasze indywidualne predyspozycje mają tutaj duże znaczenie co widać np. w czasie opalania gdzie w podobnych warunkach różne osoby inaczej się opalą. Powszechnymi przebarwieniami są piegi i plamy posłoneczne oraz ostruda która powstaje głównie u młodych kobiet na twarzy, u kobiet ponieważ sprzyjają powstawaniu ich hormony żeńskie.

Rola peelingów w usuwaniu przebarwień

Niektóre przebarwienia mogą zniknąć samoistnie lub się rozjaśnić, należą do nich piegi i ostruda, stanie się to w czasie mało słonecznym czyli zimą i jesienią. Dodatkowo stosowanie kosmetyków wybielających przyśpiesza ten proces. Pomorze to w przypadku gdy defekt znajduje się płytko w naskórku. Dotrze się do nich wybierając odpowiednią kurację składającą się z dwóch części, czyli złuszczania i wybielania.

Inne Rankingi i Publikacje:  ranking blenderów ręcznych zelmer - Jaki najlepszy?

Terapia złuszczająca, intensyfikuje złuszczanie przyśpieszając usuwanie naskórka w którym obecne są przebarwienia. Skóra pozbawiona pierwszej warstwy lepiej wchłania substancje odżywcze i aktywne, pozwala im dotrzeć do skóry właściwej.

Druga część kuracji to wprowadzenie składników wybielających które działają na procesy wytwarzania i rozprzestrzeniania się barwnika. Jest to ważne bo podrażnione komórki barwnikowe działają ze zdwojoną siłą i mogą powodować powracanie przebarwień. Podwyższona synteza melaniny jest właśnie powodem nawrotów przebarwień. Dlatego działanie składników wybielających polega na ograniczeniu tworzenia barwnika w komórkach lub hamowaniu jego transportu do skóry i naskórka. Ważne jest również aby w peelingu były substancje przeciwzapalne i łagodzące. Dzięki temu ograniczona zostaje uszkadzająca aktywność wolnych rodników, powstających w czasie ekspozycji słonecznej i w innych sytuacjach prowadzących do uwrażliwienia melanocytów. Działanie przeciwzapalne istotnie przyczynia się do ograniczenia wielu procesów związanych z powstawaniem plam przebarwień.

Jak przeprowadzić peeling dla skóry z przebarwieniami

Zabieg zawsze wykonujemy wieczorem na umytej i pozbawianej wszelkich kosmetyków twarzy. Częstotliwość jest indywidualna ale osoby z cerą przetłuszczającą mogą go wykonywać częściej. Pomocne jest to czy po zabiegu skóra nie piecze i nie czerwieni, jeśli nie to zabiegi można wykonywać prawie codziennie, a całą kurację kontynuować nawet do 12 tygodni. Po tym okresie nie odstawiamy zabiegów całkowicie ale zaczynamy zmniejszać częstotliwość co drugi, potem co trzeci dzień, odzwyczajając skórę od peelingu. Rozpoczęcie kuracji też powinno uwzględniać okres przygotowania cery więc zaczynamy 3 razy w tygodniu i zwiększamy częstotliwość. Jeśli w czasie okresu przygotowawczego skóra piecze to nie musimy przerywać kuracji a jedynie zmniejszyć częstotliwość to takiej w której odczyny niepożądane nie występują. Można wspomóc się przed zabiegiem kremem osłonowym lub po umyciu twarzy odczekać 15 minut aby odtworzyła się naturalna warstwa ochronna skóry. Dla osób z bardzo wrażliwą cerą całą kurację należy wydłużyć dwu lub trzy krotnie z mniejszą częstotliwością zabiegów. Kurację zależy zaplanować uwzględniając pory roku czyli nie wykonywać jej w okresie letnim a dla osób bardzo wrażliwych również w zimie, chodzi głównie o ilość energii świetlnej która może dotrzeć do twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Szpinak. Nie tylko ku pokrzepieniu

pon. maj 28 , 2018
Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu […]
szpinak

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY