Co to są nietolerancje pokarmowe?

nietolerancje pokarmoweO nietolerancjach pokarmowych z roku na rok słyszy się coraz częściej – wiąże się to między innymi z coraz większą dostępnością badań pozwalających na prawidłowe wykrycie tych schorzeń. Istotą nietolerancji pokarmowej jest nieprawidłowa reakcja organizmu na spożywane produkty, czego konsekwencją jest występowanie różnorodnych dolegliwości.

Nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG

Najczęściej występujący typ nietolerancji pokarmowej to ten zależny od przeciwciał klasy IgG – w przebiegu nietolerancji tego rodzaju, u pacjenta dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgG przez układ odpornościowy organizmu. Skutkuje to pojawianiem się u chorego różnych objawów klinicznych. Objawy te mogą być związane z przewodem pokarmowym – zalicza się do nich wzdęcia, mdłości, biegunki, wymioty czy bóle brzucha.

W przebiegu IgG zależnych nietolerancji mogą występować też jednak takie symptomy jak migreny, przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni i stawów, zaburzenia widzenia, trudności z zasypianiem, zmiany w zachowaniu, trądzik czy powstawanie innych zmian na skórze – mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Dolegliwości spowodowane IgG zależną nietolerancją pokarmową rozwijają się zwykle od 24 do 96 godzin po spożyciu nietolerowanego produktu. Niewykryte nietolerancje pokarmowe zwiększają ryzyko wystąpienia takich powikłań jak otyłość, cukrzyca, niedokrwistość, przewlekłe niedożywienie czy uszkodzenie wątroby.

Inne Rankingi i Publikacje:  ranking wyciskarek berlinger - Jaka najlepsza?

Jakie są przyczyny rozwoju IgG zależnych nietolerancji pokarmowych?

Nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG mogą pojawić się w dowolnym wieku – w ich rozwoju największe znaczenie odgrywa bariera jelitowa. Zaburzenie czynności bariery jelitowej skutkuje nieprawidłowymi mechanizmami wchłaniania jelitowego – doprowadzić do tego może między innymi długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, przewlekły stres, ostre infekcje bakteryjne i wirusowe, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, stosowanie radioterapii lub chemioterapii czy przeprowadzanie interwencji chirurgicznych.

Na czym polegają badania na IgG nietolerancje pokarmowe?

Aby sprawdzić, czy występują u nas IgG zależne nietolerancje pokarmowe, należy wykonać odpowiedni test z krwi – takim badaniem jest test IMMUNOdiagDIETA (zobacz na Zdrowegeny.pl gdzie w Warszawie można zrobić testy na nietolerancje pokarmowe) Polega on na pomiarze we krwi osoby badanej stężenia przeciwciał klasy IgG swoistych dla alergenów pokarmowych z różnych grup (takich jak nabiał, mięso, ryby, owoce morza, owoce i warzywa, nasiona, orzechy, kawy czy herbaty).

Wynik takiego testu pozwala na dokładne określenie produktów wywołujących u nas nietolerancję oraz produktów zupełnie bezpiecznych dla naszego organizmu. Dzięki temu spersonalizujemy nasz jadłospis w taki sposób, aby możliwa była poprawa samopoczucia i jakości życia – dodaje Magdalena Sikora.

W przypadku potwierdzenia obecności nietolerancji pokarmowej na dany produkt, należy podjąć działania prowadzące do znacznego osłabienia się choroby, a nawet do jej całkowitego cofnięcia. Działaniem takim jest wdrożenie diety czasowo eliminującej spożywanie danego produktu czy stosowanie diety rotacyjnej, polegającej na zamiennym spożywaniu pokarmów nietolerowanych oraz pokarmów bezpiecznych.

Inne Rankingi i Publikacje:  Ranking brytfann szklanych – Jaka najlepsza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Herbata rumiankowa i jej właściwości

śr. sie 16 , 2017
Doceniany już od starożytności za swoje lecznicze działanie, także i […]
herbatka z rumianku

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY