Witamina B7, czyli biotyna, może być syntetyzowana przy udziale niektórych […]
apatia
Każdy człowiek przeżywa jakieś emocje. Bywa szczęśliwy lub smutny, pełen entuzjazmu lub zniechęcony. To normalny stan, który ma sygnalizować otoczeniu i nam samym, w jakim stanie znajduje się nasza psychika. Jeśli jednak zauważamy, że momenty, w których jesteśmy przygnębieni, zdarzają się coraz częściej, powinniśmy zareagować. Może się bowiem okazać, że nie mamy do czynienia z chwilowym spadkiem nastroju, ale z rozwijającą się w naszym ciele chorobą. Apatia może być także zauważalna np. u psa, a jej powody często są zbieżne z naszymi.
Objawy i przyczyny apatii
Cierpiący na apatię odznaczają się niską wrażliwością na bodźce, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie interesują się tym, co dzieje się w ich otoczeniu zewnętrznym ani jakie zmiany zachodzą w ich własnym ciele. Nie odczuwają potrzeby utrzymywania kontaktów międzyludzkich, nie przywiązują wagi do rozwijania swoich zdolności intelektualnych, tracą zainteresowanie wykonywanymi obowiązkami i aktywnością fizyczną. Towarzyszy im ciągłe uczucie smutku i zobojętnienia. Biernie obserwują mijające dni.
Apatia a tarczyca i ciąża
Przyczyny wystąpienia apatii są bardzo różne. Może być ona następstwem przemęczenia organizmu i przepracowania. Może nastąpić również jako efekt sytuacji życiowej, nagromadzenia licznych stresów i trudnych spraw do rozwiązania. Apatia może jednak być także objawem postępującej choroby, jaką jest depresja lub symptomem stresu pourazowego. Lekarze łączą występowanie apatii również z niedoczynnością tarczycy lub początkami cukrzycy. Występuje również u osób dotkniętych chorobą nowotworową. Może wynikać z niedożywienia, zdarza się, że towarzyszy drastycznym dietom odchudzającym. Ponieważ apatia powoduje brak apetytu łatwo można doprowadzić do efektu błędnego koła: choroba prowadzi do niedożywienia, które z kolei prowadzi do choroby. Na apatię cierpią czasami również kobiety w ciąży.
Apatia a depresja
Specjaliści alarmują, że nie wolno lekceważyć stanu apatii, gdyż może ona prowadzić do znacznie poważniejszego i trudniejszego w leczeniu schorzenia, jakim jest depresja. Dotkniętych apatią nie można zostawiać samym sobie, należy poświęcać im zdecydowania więcej uwagi, otoczyć troską, zorganizować zajęcia, które będą stymulować ich bodźce. Warto sięgnąć po to, co osoba dotknięta apatią bardzo lubi: odwiedzić miejsca, które wzbudzają w niej ciepłe wspomnienia, przygotować ulubioną potrawę czy włączyć przyjemną muzykę. Może się zdarzyć, że apatia jest stanem jedynie przejściowym, związanym z dużą dawką stresu, pogodą, czy stratą bliskiej osoby. Obecność przyjaciół, ich troska i próba zwrócenia uwagi ku zewnętrznemu światu, może się powieść i doprowadzić do poprawy stanu chorego. Jeśli jednak apatia ma głębsze podłoże i zmierza ku depresji, niezbędna będzie konsultacja lekarska. Chory otrzyma pomoc psychiatry, który z pewnością uczyni wszystko, by ustalić źródło schorzenia. Dalsze leczenie będzie zależne od przypadku i może obowiązywać zarówno psychoterapię jak i podawanie odpowiednich antydepresantów.
Powodzenie leczenia zależy w dużej mierze od otoczenia chorego. Widząc niepokojące symptomy, nie można ich lekceważyć. Choroby o podłożu psychicznym bywają bardzo trudne w leczeniu, a efekt często zależny jest od tego, jak szybko chory trafił w ręce specjalistów.
Czego szukają użytkownicy:
- apatia brak apetytu i energii,
- apatia co to jest,
- apatia a ciąża,
- apatia a tarczyca,
- apatia przyczyny i objawy,
- apatia a depresja,
- apatia u psa.
Informacji związanych z apatią radzimy szukać pod adresem http://www.poradnikzdrowie.pl/szukaj/apatia.
Witamina B12, o której często słyszymy w telewizyjnych reklamach, nie bez […]
W naszym ciele kobalt występuje jako pierwiastek w ilości śladowej […]
Opinie użytkowników