Lekarze, a także szereg telewizyjnych reklam polecających stosowanie różnego rodzaju […]
beri beri
Witaminy z grupy B bardzo silnie oddziałują na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Wspierają metabolizm i pracę układu nerwowego, współtworzą czerwone krwinki i odpowiadają za kondycję naszej skóry. Odpowiednia podaż tych cennych składników sprawia, że ciało człowieka działa najlepiej, jak tylko może. Wystarczy jednak, że zaniedbamy dostarczanie niezbędnych porcji witamin, a dochodzi do zaburzeń, które w rezultacie prowadzą do ciężkich schorzeń. Jedną z chorób, którą powoduje brak cennej witaminy jest schorzenie zwane Beri-Beri.
Przyczyny choroby Beri-Beri
Występowanie choroby Beri-Beri spowodowane jest niedoborem witaminy B1, zwanej tiaminą. Pełni ona bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, jest niezbędna do właściwego spalania glukozy i rozkładu węglowodanów. Jej brak oznacza zaburzenie całej gospodarki węglowodanowej organizmu, w wyniku czego zaczyna się w nim gromadzić kwas pirogronowy, powstały w wyniku rozkładu glukozy. Jego toksyczne właściwości prowadzą do rozległych uszkodzeń w tkankach nerwowych i mięśniowych.
Objawy choroby Beri-Beri
Do najbardziej charakterystycznych objawów towarzyszących chorobie Beri-Beri należą:
- zaburzenia czucia
- osłabienie oraz porażenie mięśniowych
- obrzęki twarzy, kończyn i tułowia
- apatia i zaburzenia psychiczne
- niechęć do jedzenia
- zaburzenia pamięci
- spadek ciśnienia
- kołatanie serca
Typy choroby
Medycyna wyróżnia trzy typy choroby Beri-Beri. Przy postaci suchej w organizmie pacjentów zachodzą tak daleko idące zmiany, że wielu z nich w końcowej fazie zostaje dotkniętych stałym paraliżem. Odmiana mokra niesie ze sobą gorączkę, obrzęki i zaburzenia rytmu serca. Ostatnia z nich to odmiana zwana niemowlęcą, która dotyczy dzieci karmionych piersią i łączy w sobie problemy dotyczące odmiany mokrej z kłopotami trawiennymi. Mogą pojawić się również odbarwienia na skórze.
Trochę historii i leczenie choroby Beri-Beri …
Choroba Beri-Beri – przypadłość znana już w czasach średniowiecza – była niegdyś uznawana za śmiertelną, obecnie w większości przypadków jest wyleczalna. Jej występowanie we współczesnych czasach dotyczy niemal wyłącznie obszarów Azji, gdzie sposób odżywiania jest bardzo ograniczony i nadal opiera się przede wszystkim na ziarnach łuskanego ryżu. Choroba bywa także diagnozowana wśród alkoholików wśród objawów zespołu Wernickiego-Korsakowa. Jest to późna postać alkoholizmu spowodowana właśnie niedoborem witaminy B1.
To właśnie podczas badań nad chorobą Beri-Beri w 1911 roku polski biochemik Kazimierz Funk wykrył i wyodrębnił w otrębach ryżowych substancję, której brak wywołuje tę ciężką chorobę. Odkrytą substancję określił mianem witaminy, kładąc w ten sposób kamień węgielny pod przyszłą naukę na temat tych niezwykle wartościowych składników.
Przypadłość można potwierdzić, zlecając wykonanie badania krwi pod kątem stężenia witaminy B1. Równocześnie jedyną, a zarazem najskuteczniejszą formą walki z tą ciężką chorobą jest odpowiednia podaż witaminy B1 oraz wprowadzenie diety wysokowitaminowej. Jak widać, choroba Beri-Beri jest przykrym, a równocześnie wyjątkowo dosadnym przykładem, jak bardzo wielki wpływ na nasz organizm mają witaminy i jak wielkie spustoszenie może w nim uczynić ich brak.
Czego szukają użytkownicy?
- choroba beri-beri rodzaje,
- choroba beri-beri przyczyny, objawy i leczenie,
- niedobór tiaminy – witaminy B1
Opinie użytkowników