beri beri

Witaminy z grupy B bardzo silnie oddziałują na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Wspierają metabolizm i pracę układu nerwowego, współtworzą czerwone krwinki i odpowiadają za kondycję naszej skóry. Odpowiednia podaż tych cennych składników sprawia, że ciało człowieka działa najlepiej, jak tylko może. Wystarczy jednak, że zaniedbamy dostarczanie niezbędnych porcji witamin, a dochodzi do zaburzeń, które w rezultacie prowadzą do ciężkich schorzeń. Jedną z chorób, którą powoduje brak cennej witaminy jest schorzenie zwane Beri-Beri.

Przyczyny choroby Beri-Beri

Występowanie choroby Beri-Beri spowodowane jest niedoborem witaminy B1, zwanej tiaminą. Pełni ona bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, jest niezbędna do właściwego spalania glukozy i rozkładu węglowodanów. Jej brak oznacza zaburzenie całej gospodarki węglowodanowej organizmu, w wyniku czego zaczyna się w nim gromadzić kwas pirogronowy, powstały w wyniku rozkładu glukozy. Jego toksyczne właściwości prowadzą do rozległych uszkodzeń w tkankach nerwowych i mięśniowych.

Objawy choroby Beri-Beri

Do najbardziej charakterystycznych objawów towarzyszących chorobie Beri-Beri należą:
 • zaburzenia czucia
 • osłabienie oraz porażenie mięśniowych
 • obrzęki twarzy, kończyn i tułowia
 • apatia i zaburzenia psychiczne
 • niechęć do jedzenia
 • zaburzenia pamięci
 • spadek ciśnienia
 • kołatanie serca

Typy choroby

Medycyna wyróżnia trzy typy choroby Beri-Beri. Przy postaci suchej w organizmie pacjentów zachodzą tak daleko idące zmiany, że wielu z nich w końcowej fazie zostaje dotkniętych stałym paraliżem. Odmiana mokra niesie ze sobą gorączkę, obrzęki i zaburzenia rytmu serca. Ostatnia z nich to odmiana zwana niemowlęcą, która dotyczy dzieci karmionych piersią i łączy w sobie problemy dotyczące odmiany mokrej z kłopotami trawiennymi. Mogą pojawić się również odbarwienia na skórze.

Trochę historii i leczenie choroby Beri-Beri …

Choroba Beri-Beri – przypadłość znana już w czasach średniowiecza – była niegdyś uznawana za śmiertelną, obecnie w większości przypadków jest wyleczalna. Jej występowanie we współczesnych czasach dotyczy niemal wyłącznie obszarów Azji, gdzie sposób odżywiania jest bardzo ograniczony i nadal opiera się przede wszystkim na ziarnach łuskanego ryżu. Choroba bywa także diagnozowana wśród alkoholików wśród objawów zespołu Wernickiego-Korsakowa. Jest to późna postać alkoholizmu spowodowana właśnie niedoborem witaminy B1.

To właśnie podczas badań nad chorobą Beri-Beri w 1911 roku polski biochemik Kazimierz Funk wykrył i wyodrębnił w otrębach ryżowych substancję, której brak wywołuje tę ciężką chorobę. Odkrytą substancję określił mianem witaminy, kładąc w ten sposób kamień węgielny pod przyszłą naukę na temat tych niezwykle wartościowych składników.

Przypadłość można potwierdzić, zlecając wykonanie badania krwi pod kątem stężenia witaminy B1. Równocześnie jedyną, a zarazem najskuteczniejszą formą walki z tą ciężką chorobą jest odpowiednia podaż witaminy B1 oraz wprowadzenie diety wysokowitaminowej. Jak widać, choroba Beri-Beri jest przykrym, a równocześnie wyjątkowo dosadnym przykładem, jak bardzo wielki wpływ na nasz organizm mają witaminy i jak wielkie spustoszenie może w nim uczynić ich brak.

Czego szukają użytkownicy?

 • choroba beri-beri rodzaje,
 • choroba beri-beri przyczyny, objawy i leczenie,
 • niedobór tiaminy – witaminy B1

Publikacje powiązane z hasłem beri beri. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
witamina b1 - tiamina Witamina B1 – sposób na jesienną chandrę i dobre samopoczucie!
Lekarze, a także szereg telewizyjnych reklam polecających stosowanie różnego rodzaju witamin, podkreślają ich zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu, skupiając się jednak głównie na jego fizycznym aspekcie. W przypadku witaminy B1, ... Więcej ... →