Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu […]
choroba parkinsona
Wśród chorób, które dotykają centralny układ nerwowy znajduje się choroba Parkinsona. Od początku jej pojawienia się chorego dręczą sztywność mięśni, znaczne spowolnienie ruchowe oraz tak zwane drżenia spoczynkowe. Ich efektem jest narastająca niesprawność narządu ruchu, która z czasem doprowadza do niemożności samodzielnej egzystencji. Upośledzenie dotyka najsilniej ruchy wymagające największej precyzji. Chodzi o manipulacje dłońmi, czyli jedzenie, pisanie, wiązanie sznurówek.
Historia choroby Parkinsona
Choroba po raz pierwszy została opisana przez Jamesa Parkinsona. Nie sposób więc nie domyśleć się skąd wzięła się jej nazwa. Jej objawy opisał on w roku 1817. Obecnie jest to jedna z najczęściej występujących chorób, które dotykają układ nerwowy. Za pojawiające się objawy odpowiada zanik istotny czarnej w mózgu. Dochodzi również do drastycznego obniżenia poziomu dopaminy. Zapadają na nią najczęściej osoby po sześćdziesiątym roku życia, chociaż medycyna zna przypadku również trzydziestolatków walczących z chorobą Parkinsona.
Choroba Parkinsona objawy
Chorobie towarzyszy szereg objawów. Zalicza się do nich:
- sztywność, która jest następstwem wzmożonego napięcia mięśniowego. Prowadzi ona do pojawienia przygarbionej sylwetki, która jest jedną z cech charakterystycznych choroby;
- drżenia spoczynkowe – nasilają się w momencie odczuwania silnych emocji. Co ciekawe, chory nie odczuwa ich w czasie snu;
- spowolnienie ruchów, określane mianem bradykinezji;
- często pojawiają się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym szczególnie zaparcia;
- zaburzenia tak zwanych ruchów podstawnych, które odpowiadają za częste upadki osób dotkniętych chorobą;
- nieprawidłowa mowa – trudna do zrozumienia, cicha;
- nieprawidłowy przebieg funkcji poznawczych – pogorszeniu ulega pamięć, proces myślenia zostanie istotnie spowolniony,
- pojawiać się mogą również zaburzenia psychiczne, w tym także depresja.
Dodatkowo choroba Parkinsona przebiega z szeregiem objawów wegetatywnych. Zalicza się do nich bardzo silny ślinotok oraz nadmierną potliwość. Na twarzy występuje silny łojotok, który nie daje się niczym opanować. Typowe są również trudności z opanowaniem zwieraczy. W efekcie pojawia się nietrzymanie moczu.
Wiele osób boryka się także z objawami ze strony psychicznej. Typowa jest labilność emocjonalna – emocje bardzo szybko przechodzą z pozytywnych w negatywne i na odwrót, częsta jest także depresja. Nadwrażliwość na wypowiadane przez innych słowa, będąca przypuszczalnie konsekwencją obniżonej samooceny, również nie jest u osób z chorobą Parkinsona rzadkością. Rokowania farmakologicznego procesu leczenia pogarsza zapalenie płuc, stanowiące główną przyczynę zgonów pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona (ze względu na sztywność mięśni oddechowych przy zapaleniu płuc).
Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić, co może prowadzić do pojawienia się choroby. Przyjmuje się jednak, że w wielu wypadkach ma ona podłoże genetyczne. Niektórzy upatrują jej przyczyn w działaniu czynników toksycznych.
Chcąc się dowiedzieć więcej na temat takich zagadnień jak:
- choroba Parkinsona objawy i leczenie,
- choroba Parkinsona leki, rehabilitacja, fizjoterapia i terapia zajęciowa,
- choroba Parkinsona a alkohol, dieta, zapalenie płuc i zaparcia
polecamy następujące źródła wiedzy o chorobie Parkinsona:
- http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/choroba-parkinsona-przyczyny-objawy-i-leczenie-choroby-parkinsona_40478.html,
- http://www.centrumsm.eu/neurorehabilitacja/choroba_parkinsona,
- http://neurologia.wieszjak.polki.pl/parkinson/275949,Dieta-w-chorobie-Parkinsona.html.
Witamina E powszechnie występuje w naturze, a swoje zastosowanie znajduje […]
Opinie użytkowników