Acerola to owoc szczególnie bogaty w witaminę C. W 100g […]
dna moczanowa
Jedną z bardziej tajemniczych chorób jest dna moczanowa. Już sama jej nazwa brzmi dość intrygująco. Przyjrzyjmy się jej więc nieco bliżej i dowiedzmy się, czym tak naprawdę jest.
Dna moczanowa przyczyny i objawy
Dna moczanowa to choroba, której przyczyną powstania jest odkładanie się kryształków moczanu sodu. Proces ten zachodzić może we wszystkich tkankach ciała, ale najczęściej dotyka stawy. Efektem takiego stanu jest pojawienie się niezwykle intensywnych dolegliwości bólowych, obrzęku, co z kolei sprawia, że zaatakowany staw ma ograniczoną ruchomość. Jeżeli choroba nie będzie leczona, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia narządu ruchu, którego nie da się wyleczyć. Niepełnosprawność uniemożliwiająca samodzielną egzystencję może więc być konsekwencją zlekceważenia dny moczanowej.
Dna moczanowa bardzo często współwystępuje z innych chorobami cywilizacyjnymi. Do tych najczęściej z nią łączonych zalicza się:
- otyłość;
- cukrzycę;
- nadciśnienie tętnicze.
Kryształki moczanu sodu odkładają się na skutek tak zwanej hiperurykemii. Pojawia się ona wtedy, kiedy kwas moczowy produkowany jest w zbyt dużej ilości lub w sytuacji, kiedy organizm nie usuwa go w odpowiednim stopniu z organizmu. Warto wiedzieć, że nie u wszystkich osób z hiperurykemią rozwinie się dna moczanowa. Wskazać można jednak na szereg czynników, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem jej pojawienia się. Zalicza się do nich:
- dietę obfitującą w puryny;
- spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu (chodzi o piwo i wódkę);
- zbyt dużą masę ciała, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz chorobę niedokrwienną serca;
- przyjmowanie na stałe kwasu acetylosalicylowego, leków moczopędnych oraz cyklosporyn;
- przebycie operacji przeszczepienia narządów.
Warto dodać, że na dnę moczanową zdecydowanie częściej zapadają mężczyźni.
Dna moczanowa badanie, dieta i leczenie
Sposoby leczenia oraz planowanie diety w przypadku dny moczanowej dostępne są na stronie http://mojadietetyczka24.pl/dna-moczanowa-dieta/. Przy ostrych napadach podawane są choremu takie leki jak kolchicyna, mająca działanie przeciwzapalne i obniża poziom kwasu moczowego w krwiobiegu. Ponadto stosuje się w okresach między napadami allopurinol, który zmniejsza syntezę kwasu moczowego.
Jak diagnozuje się dnę moczanową? W pierwszej kolejności powinniśmy udać się przy niebezpiecznych symptomach (patrz: dna moczanowa objawy) udać się do lekarza specjalisty. Przeprowadzenie wywiadu oraz badanie krwi to dopiero początek. Badanie płynu stawowego pod kątem możliwego występowania kryształków moczanu sodu może dać odpowiedź co do tego, czy mamy do czynienia z artretyzmem.
Przebieg dny moczanowej
W przebiegu choroby wskazuje się cztery okresy:
- etap pozbawiony objawów;
- stan powiązany z występowaniem ostrych napadów zapalenia stawów;
- okres pomiędzy napadami;
- przewlekłą dnę moczanową.
Pierwszym epizodem jest najczęściej zapalenie, które obejmuje pojedynczy staw. Najczęściej dotyczy to stawu podstawy palucha. Taki stan określany jest potocznie jako podagra, która bardzo często określana jest jako choroba królów. Ból atakuje zazwyczaj w nocy. W ciągu kilku godzin przyjmuje postać, która wymaga zastosowania niezwykle silnych środków przeciwbólowych. Staw nie tylko boli, ale również jest spuchnięty. Skóra, która go pokrywa przybiera żywo czerwoną barwę. Miejsce jest bardzo rozgrzane, a naskórek zaczyna się łuszczyć. Często pojawia się także bardzo wysoka gorączka. Stan taki utrzymywać się może nawet do dwóch tygodni. Wdrożenie odpowiedniego leczenia skróci go jednak do mniej więcej paru dni.
Popularne zapytania użytkowników:
- dna moczanowa objawy i przyczyny?
- dna moczanowa leczenie, jakie leki? jakie badania?
- dna moczanowa jaka dieta?
Powszechnie uważa się ją za jeden z najważniejszych dla organizmu […]
Molibden występuje w ludzkim ciele w ilościach śladowych. Mimo to […]
Opinie użytkowników