Witamina B3 to, jak wskazuje nazwa, jeden z elementów grupy […]
estrogen
Estrogeny należą do żeńskich hormonów płciowych, które w kobiecych organizmach odgrywają kluczową rolę. To właśnie one warunkują płeć, płodność, zdrowie. Ciało produkuje je w jajnikach pęcherzyków Graafa, a konkretnie w ciałku żółtym oraz łożysku. Stymulacją produkcji estrogenów zajmuje się hormon luteinizujący. W mniejszych ilościach estrogen może także powstawać w takich tkankach i narządach jak wątroba, nadnercza oraz piersi. Ostatnie z wymienionych źródeł kobiecych hormonów mają największe znaczenie dla kobiet tuż po menopauzie. Najbardziej znanym i ważnym estrogenem jest estradiol – hormon, którego ilość zależy od fazy cyklu menstruacyjnego, mającego swoje maximum zaraz przed wystąpieniem owulacji.
Za co odpowiada estrogen?
- dzięki niemu rozwijają się drugorzędne cechy płciowe, pojawiają się piersi, regulowany jest cykl menstruacyjny
- warto wspomnieć, że estrogen jest także hormonem występującym u mężczyzn i regulującym niektóre funkcje układu rozrodczego
- estrogen przyspiesza procesy metaboliczne oraz sprawia, że redukowana jest masa mięśniowa. Właśnie dlatego mężczyźni, którzy mają za dużo estrogenu, bardzo często są wyjątkowo szczupli i mają trudność w zbudowaniu imponującej sylwetki
- estrogen jest odpowiedzialny za kwestie zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, takie jak pogrubienie błony śluzowej macicy, nawilżenie pochwy czy też zwiększenie objętości ścian pochwy
Skutki nadmiaru i niedoboru estrogenu
Co się dzieje, jeżeli kobiecy organizm wytwarza za mało estrogenu? Jest to sytuacja wyjątkowo niekorzystna dla każdej przedstawicielki płci pięknej. W chwili, w której estrogenu jest za mało, miesiączki stają się nieregularne bądź całkowicie zanikają. Pojawiają się objawy kojarzące nam się z menopauzą, czyli uderzenia gorąca, problemy ze snem (zaburzenia rytmu snu i czuwania, nocne poty). Pochwa staje się sucha i mniej elastyczna, znacznie spada poziom libido. Kobieta odczuwa coraz to większe wahania nastroju i boryka się z depresją. Znacznie wzrasta poziom cholesterolu, maksymalizując tym samym ryzyko różnych chorób serca.
Jak się okazuje, zarówno niedobór, jak i nadmiar estrogenów może być wyjątkowo szkodliwy dla organizmu. Nadmiar obserwuje się jednak najczęściej u określonej grupy kobiet – otyłych i mających nadwagę, w ciąży, leczących się z powodu cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego, a także u tych, które regularnie przyjmują estrogeny. Nadmiar sprawia, że kobiety są stale zmęczone, mają słabsze kości bardziej podatne na osteoporozę oraz jeszcze bardziej przybierają na wadze. Normalne są bóle głowy oraz nawracające infekcje w obrębie pochwy.
Czy wiesz, że …
- Estrogen w jedzeniu. Produktami bogatymi w naturalny roślinny estrogen (nazywany fitoestrogenem) są koniczyna czerwona, rabarbar, soja, czerwone wino, czosnek, owoce granatu, czereśnie, produkty zbożowe czy też Cimicifuga racemosa.
- Badanie i normy estrogenów (w szczególności estradiolu). Estradiol (E2) to najbardziej znany i najczęściej występujący hormon z grupy estrogenów. Produkują go dojrzewające pęcherzyki Graffa. Poziom estradiolu jest uzależniony od okresu cyklu miesiączkowego. Poziom stężenia estradiolu wykonuje się m.in. podczas badania w 3dc (wraz z FSH) celem oszacowania normy jajnikowej. O normach (estradiol badanie i normy) możemy przeczytać tutaj – http://www.forumginekologiczne.pl/artykul/nieplodnosc-kobieca-interpretacja-wynikow-badan-hormonalnych-czesc-4-estradiol-i-progesteron/1910.html.
- Estrogen tabletki. Estrogen można przyjmować również w tabletkach, które można nabyć w aptekach bez recepty.
- Estrogen u faceta (mężczyzny) odgrywa bardzo ważną rolę. Jego niedobór może przyczyniać się nawet do niepłodności. Żeńskie hormony w ciele mężczyzn wpływają na ich zdrowie i kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną.
Acerola to owoc szczególnie bogaty w witaminę C. W 100g […]
Opinie użytkowników