kapsaicyna

Kapsaicyna jest substancją naturalnie występującą w ostrych papryczkach chili, habanero, oraz pieprzu kajeńskim.

Kapsaicyna mechanizm działania i neutralizacja

To właśnie ona odpowiada za uczucie gorąca jakie czujemy po zjedzeniu ostrych potraw. Jest to bardzo silna substancja, która ma umiejętność także niszczenia komórek nowotworowych. Badania udowodniły, że robi to lepiej niż chemia czy radioterapia. Z tego też powodu w Stanach Zjednoczonych stosuje się bardzo drogie kuracje z syntetyczną kapsaicyną dla osób z rakiem (kapsaicyna stosowana jest na leczenie raka i inne nowotwory).

Lepiej jednak postawić na naturę i doprawiać potrawy na ostro. Oczywistym faktem jest, że wystarczy już 2-3 ziarenka papryczki chili, aby poczuć jej bardzo pikantną moc w ustach. Papryczki chili, jak i inne ostre przyprawy podkręcają także dosyć mocno nasz metabolizm. Oczywiste jest więc, że będą przydatne dla każdej osoby, która pragnie zrzucić na wadze i uzyskać świetną figurę. Innymi zaletami tych oto papryczek jest pomoc osobom cierpiącym na nadciśnienie. Kapsaicyna rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Mogą one okazać się pomocne także osobom z problemami krążeniowymi.

Kapsaicyna może być przyjmowana w tabletkach jako suplement diety, a także stosowana w formie maści. Wszelkie dawkowanie i stosowanie należy jednak skonsultować z lekarzem, gdyż często zdarzają się objawy niepożądane w postaci nudności, wymiotów oraz nietolerancji. Warto postawić na naturalne źródła kapsaicyny.

Kapsaicyna na odchudzanie

Substancja ta często stosowana jest jako środek odchudzający ze względu na fakt, że przyspiesza ona metabolizm. Wpływa ona również na hormony tarczycy, odpowiedzialnej za regulowanie adrenalinę oraz dopaminę, które z kolei są odpowiedzialne za regulację apetytu. Spożywając kapsaicynę hamujemy zatem apetyt.

Publikacje powiązane z hasłem kapsaicyna. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
czerwona papryka Czerwona papryka. Obowiązkowa w każdej kuchni
Na całym świecie znane są dzisiaj setki, jeśli nie tysiące odmian papryki. Różnią się one kolorem, kształtem, a także zróżnicowanym smakiem – od słodkiego i łagodnego, przez stonowany i intensywny, aż po niezwykle ostry i piekący. ... Więcej ... →
Produkty bogate w witaminę A - przegląd cennych źrodeł - część 1 [cz.1] Produkty bogate w witaminę A
Witamina A zaliczana jest do grupy silnych antyoksydantów. Dieta bogata w witaminę A pomaga zapobiegać ślepocie, stanom zapalnym oka oraz jego nadmiernemu przesuszaniu. Dobowe zapotrzebowanie na witaminę A mierzy się w jednostkach międzynarodowych ... Więcej ... →