kwas hialuronowy

Medycyna estetyczna jest nie tak dawno powstałą gałęzią medycyny, która obecnie rozwija się bardzo szybko i zdobywa coraz większą liczbę zadowolonych zwolenników. Rosnące poparcie dla zabiegów proponowanych przez medycynę estetyczną można skojarzyć z faktem, że są one bezbolesne, stosunkowo tanie i dają dobre efekty. Chociaż na efekty medycyny estetycznej trzeba czasami trochę poczekać. Często efekty są widoczne po kilku miesiącach, a zabiegi trzeba powtarzać, jak w przypadku botoksu, którego działanie mija po około sześciu miesiącach. Jednym ze specyfików stosowanych, które stosuje medycyna estetyczna jest kwas hialuronowy.

Czym jest kwas hialuronowy i gdzie występuje?

Kwas hialuronowy (HA), znany również jako hialuronan lub hialuronian, jest węglowodanem występującym naturalnie mukopolisacharydem wytwarzanym przez organizm ludzki. Gdy nie jest związany z innymi cząsteczkami, w połączeniu z wodą daje swoistą lepką substancję. Ten lepki żel jest jednym z najbardziej intensywnie badanych substancji w medycynie – przede wszystkim w dziedzinie ortopedii i chirurgii oka. Jego funkcja w organizmie to m.in. wiązanie wody, zapewnienie smarowania ruchomych części ciała, takich jak elementy stawów i mięśni. Jego konsystencja i tkanki pozwalają za wykorzystanie kwasu hialuronowego w produktach do pielęgnacji skóry jako doskonały balsam. HA jest jedną z najbardziej hydrofilowych cząsteczek w przyrodzie z licznymi korzyściami dla organizmu ludzkiego.

Kwas hialuronowy jest kwasem, który naturalnie występuje w naszej skórze i który tracimy wraz z upływem czasu. Wraz z utratą kwasu hialuronowego, tracimy młody wygląd. Kwas hialuronowy znajduje się skórze właściwej i jego głównym zadaniem jest wiązanie wody. Kwas hialuronowy zapewnia nam brak zmarszczek i sprężystą skórę.

Co dzieję się, gdy mijają lata, a w naszej skórze jest coraz mniej kwasu hialuronowego? Pojawiają się zmarszczki, a skóra staje się sucha.

Kwas hialuronowy w skórze


Skóra stanowi ok. 15% masy ciała. Mniej więcej 50% kwasu hialuronowego w naszym organizmie jest właśnie zlokalizowana w skórze. Dla utrzymania jej odpowiedniej struktury niezbędna jest odpowiednia równowaga HA oraz kolagenu. Kolagen nadaje skórze jędrność, natomiast kwas hialuronowy dostarcza kolagenowi substancji odżywczych oraz zapewnia odpowiednie nawilżanie.

Kwas hialuronowy w ustach


Warstwa skórna warg składa się głównie z tkanki łącznej i takich elementów jak kwas hialuronowy i kolagen, które nadają strukturę (kształt) i pulchność samym wargom. HA wiąże się z wodą, tworząc galaretowaty płyn, który nawilża otaczające tkanki i utrzymuje kolagen, odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego napięcia skóry, odżywia je nadając im zdrowy wygląd. Rezultatem są zdrowe dobrze uwodnione i pulchne usta, które są dobrze chronione szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Kwas hialuronowy w oku


Kwas hialuronowy jest bardzo skoncentrowany wewnątrz gałki ocznej. Płyn wewnątrz oka składa się prawie całkowicie z kwasu hialuronowego. HA nadaje płynowi wewnątrz oka formę lepkiego żelu. Żel ten działa jako amortyzator wstrząsów dla oka, a także służy do transportu substancji odżywczych. HA jest wstrzykiwane bezpośrednio do oka podczas zabiegów w celu utrzymania odpowiedniego kształtu oka podczas interwencji chirurgicznej. Mniej więcej po 50. roku życia nasze oko przestaje produkować kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy pod oczy, usta, na włosy. Krem w kosmetyce

Medycyna estetyczna dzięki możliwości wytwarzania kwasu hialuronowego poza skórą i podawania go, daje nam możliwość walki o młody wygląd. Zabiegi są bezbolesne, jedynym towarzyszącym mu nieprzyjemnym doznaniem jest ukłucie igłą. Osoby, które nie lubią czuć nawet minimalnego bólu mogą naturalnie zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu po wcześniejszym znieczuleniu skóry specjalną maścią. Efekty są widoczne praktycznie zaraz po zabiegu, jednak trzeba je powtarzać.

Kwas hialuronowy, podobnie jak botox, przestaje działać i wtedy należy udać się na zabieg jeszcze raz. Średnia ilość zabiegów w ciągu roku, na które będziemy musieli się zdecydować w ciągu roku to dwa lub trzy zabiegi. Kwas hialuronowy jest również wykorzystywany w produkcji soczewek kontaktowych. Jego bardzo dobrą cechą jest to, że nie wywołuje alergii u pacjentów dlatego może być bezpiecznie stosowany. Pacjenci po zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej zauważają, że ich skóra zyskała zdrowszy, młodszy wygląd.

Kwas hialuronowy HA usieciowany i nieusieciowany

W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy usieciowany oraz nieusieciowany. Pierwszy z nich służy do wypełnień oraz modelowania twarzy, natomiast drugi z nich z krótszymi łańcuchami cząsteczek jest przeznaczony do rewitalizacji skóry. Produkty stosowane przez specjalistów są różnej gęstości oraz lepkości i są indywidualnie dopasowywane do oczekiwań oraz zamierzonego efektu, jaki pacjent chce uzyskać.

Publikacje powiązane z hasłem kwas hialuronowy. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
wlaściwości retinolu i jego wpływ na urodę Retinol – najskuteczniejsza broń w drodze do piękna
Retinol, czyli po prostu witamina A w czystej postaci, to jeden z najskuteczniejszych środków pielęgnacyjnych. Takie krótkie stwierdzenie wystarczy, aby zainteresować rzesze kobiet. I słusznie! Nie ma chyba bardziej wszechstronnego, a ... Więcej ... →