luteina

Luteina naturalna jest żółtym barwnikiem, który w tej postaci występuje w tkankach roślin. W organizmie ludzkim występuje ona w głównej mierze w siatkówce oka, gdzie wraz z zeaksantyną odpowiada za ochronę oka przez szkodliwym działaniem wolnych rodników. Luteina stanowi ponadto ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Źródła luteiny

W naturalnej postaci luteina występuje przede wszystkim w roślinach o zielonych liściach, takich jak szpinak, kabaczek, brokuł, kukurydza czy rabarbar. Niewielkie ilości luteiny znajdują się również w żółtku jajka.

W roślinach luteina występuje pod dwiema postaciami:
 • wolną,
 • zestryfikowaną przez kwas palmitynowy.

Przetwarzanie spożywanych produktów bogatych w luteinę zmniejsza jej ilość, przez co do organizmu dostaje się mniej luteiny.

Skutki niedoboru luteiny

 • zaburzenie procesu widzenia spowodowane zapaleniem plami żółtej (AMD),
 • częściowa lub całkowita ślepota,
 • zaćma,
 • jaskra.

Funkcje luteiny

Luteina oprócz podstawowej funkcji ochrony oka przed wolnymi rodnikami pełni także ważną rolę antyoksydantu opóźniającego procesy starzenia się naszej skóry. Odpowiedni poziom luteiny zmniejsza także ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych.

Luteina przyjmowana doustnie w postaci suplementu diety wzmacnia ochronę oka oraz skóry przed działaniem szkodliwych wolnych rodników oraz negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych. Skóra staje się bardziej odmłodzona oraz jędrniejsza.

Luteina dla kobiet w ciąży

Badania naukowców dowiodły, że luteina wpływa korzystnie nie tylko na nasze oczy oraz skórę, ale również na rozwój płodu. Warto zatem podczas okresu ciąży spożywać pokarmy bogate nie tylko w luteinę, ale także w witaminy i minerały – owoce, warzywa. O tym jak działa luteina na kobiety w ciąży, wystarczy skorzystać z popularnych źródeł wiedzy.

Co powinniśmy wiedzieć o luteinie … ?

 • Dwa bardzo ważne składniki odżywcze dla oczu, które mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy to: luteina i zeaksantyna.
 • Luteina i zeaksantyna to dwa rodzaje karotenoidów, które są żółto-czerwonymi pigmentami występującymi powszechnie w warzywach i innych roślinach. Choć luteina jest uważana za żółty pigment, w wysokich stężeniach posiada kolor pomarańczowo-czerwony.
 • W naturze luteina i zeaksantyna pozwalają wchłonąć nadmiar energii światła, aby zapobiec uszkodzeniu roślin przed zbyt dużą ilość światła słonecznego, zwłaszcza z promieni światła o wysokiej energii zwanych niebieskim światłem. Gotowany szpinak jest jednym z najlepszych naturalnych źródeł żywności luteiny i zeaksantyny.
 • Oprócz tego, że w wielu roślinach zielonych liściastych i kolorowych owoców i warzyw, luteiny i zeaksantyny znajdują się w dużych ilościach w plamce żółtej oka ludzkiego, dając jej żółtawy kolor.
 • Luteina i zeaksantyna pełnią ważne funkcje przeciwutleniające w organizmie. Wraz z innymi naturalnymi przeciwutleniaczami, w tym witamina C, beta-karoten i witaminy E, chroni ciało przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które są nietrwałymi cząsteczkami, niszczącymi komórki i stanowią przyczynę wielu chorób.
 • Oprócz znaczących korzyści dla oka i samego wzroku, luteina może chronić przed miażdżycą (tworzenie się złogów tłuszczowych w tętnicach), która prowadzi do większości ataków serca.
 • Luteina jest potoczną nazwą progesteronu, będącego hormonem płciowym mającym kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Produkowany w ciałku żółtym w jajniku oraz przez łożysko, korę nadnerczy i ośrodkowy układ nerwowy. Więcej o roli progesteronu dla kobiet w ciąży można przeczytać pod adresem http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/ciaza/luteina-progesteron-hormon-wazny-w-ciazy-jaka-fununkcje-pelni-luteina_37601.html.

Publikacje powiązane z hasłem luteina. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
szpinak Szpinak. Nie tylko ku pokrzepieniu
Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu animowanego. Dzielny Popeye po zjedzeniu puszki szpinaku nabierał niezwykłej siły i był w stanie bez problemu pokonywać nawet większych od siebie rywali. Bajka ... Więcej ... →