nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze należy do jednych z częściej występujących chorób cywilizacyjnych, a brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Warto pamiętać, że brak pomocy ze strony współczesnej medycyny może stać się w przypadku pacjentów z nadciśnieniem śmiertelnym zagrożeniem. Jak walczyć z tą chorobą? Jak wygląda obecnie jej leczenie?

Nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne

U 95% osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym występuje nadciśnienie tętnicze pierwotne (samoistne), występujące bez zdiagnozowanej i zbadanej dotychczas przyczyny. Czynnikami ryzyka jego wystąpienia jest skłonność do otyłości, picie alkoholu, przesadne spożywanie soli kuchennej, sterydów, środków antykoncepcyjnych, brak aktywności fizycznej, wysoki poziom cholesterolu.

U 5% osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym obserwuje się nadciśnienie tętnicze wtórne, a jego głównymi przyczynami są choroby nadnerczy oraz nerek.

Nadciśnienie tętnicze i jego przyczyny wtórne

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze często jest efektem innych chorób, których zdiagnozowanie i leczenie jest podstawowym krokiem, niezbędnym do zwalczenia nadciśnienia. Wprawdzie w zdecydowanej większości przypadków nadciśnienie tętnicze ma charakter pierwotny, a jego przyczyny są trudne do ustalenia, warto wiedzieć choć trochę o tych chorobach, które mogą przyczyniać się do problemów z ciśnieniem. Jakie dolegliwości odbijają się zatem negatywnie na ciśnieniu tętniczym?

  • Zwężenie tętnicy nerkowej
Wśród pacjentów, u których nadciśnienie tętnicze ma charakter wtórny, to właśnie zwężenie tętnicy nerkowej okazuje się najczęściej występującą przyczyną problemów. Do tej choroby dochodzi najczęściej w efekcie zmian miażdżycowych, na które w szczególności narażone są osoby po 50. Ta dolegliwość często stwierdzana jest jednak i u młodszych osób, które mają problemy z dysplazją lub guzkowym zapaleniem tętnic. Brak leczenia może doprowadzić nie tylko doprowadzić do nadciśnienia, ale i do poważnych uszkodzeń nerek oraz ich niewydolności.

  • Guz chromochłonny nadnerczy
Ta dolegliwość w związku z nadciśnieniem tętniczym zdarza się wprawdzie sporadycznie, mimo to warto dowiedzieć się czegoś na jej temat. Nadciśnienie jest tylko jednym z wielu poważnych problemów, do których może doprowadzić brak odpowiedniego leczenia. Powikłania związane z tą chorobą mogą być bardzo niebezpieczne. Typowymi i najczęściej występującymi objawami choroby są bóle głowy, narastający niepokój oraz kołatanie serca i zbyt wysokie ciśnienie. Aby w porę wykryć tę chorobę, niezbędne jest systematyczne przeprowadzanie badania moczu oraz krwi.

Ta dolegliwość jest kolejnym problemem, mogącym prowadzić do poważnych kłopotów z ciśnieniem. Głównym problemem w tym przypadku jest hormon znany pod nazwą kortyzolu, którego nadmierne ilości są produkowane przez korę nadnerczy. Często pojawienie się tej choroby wiąże się z obecnością gruczolaka w korze nadnerczy, może być również spowodowane zmianami nowotworowymi w tym rejonie. Do charakterystycznych objawów tej choroby należy zaliczyć przede wszystkim problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi oraz otyłość, pojawiającą się szczególnie w rejonie twarzy oraz szyi. U mężczyzn jednym z widocznych objawów są problemy z potencją, paniom natomiast dokuczać mogą zaburzenia związane z miesiączkowaniem. Niebezpiecznym symptomem tej choroby jest również zbyt szybkie męczenie się, problemy z nagłymi zmianami nastroju oraz obrzęki.

  • Obturacyjny bezdech nocny
Ten problem najczęściej pojawia się w przypadku mężczyzn, którzy mają problemy z otyłością. Do głównych symptomów tej choroby zalicza się m.in. głośne chrapanie oraz bóle głowy, zmęczenie i uczucie senności towarzyszące choremu w ciągu dnia. Niestety wykrycie tej choroby wymaga przeprowadzenia kompleksowych badań, z których można skorzystać tylko w specjalistycznych poradniach i ośrodkach zdrowia.

Nadciśnienie tętnicze może być również uwarunkowane czynnikami genetycznymi.

Nadciśnienie tętnicze objawy

Nie daje ono jednoznacznych i specyficznych objawów, często pozostaje wręcz nieodczuwalne. Jeżeli już zdarzają się u pacjentów, wówczas najczęściej spotykanymi są kołatanie serca oraz bóle w jego okolicy, zawroty oraz bóle głowy, senność i zmęczenie, pobudzenie, uczucie duszności.

Nadciśnienie tętnicze leczenie

Gdy zabraknie leczenia… Zanim zaczniemy rozważania na temat możliwości leczenia nadciśnienia tętniczego, postarajmy się ustalić, dlaczego jest ono aż tak ważne. Samo nadciśnienie wydaje się błahym problemem, jednak jeśli weźmie się pod uwagę możliwe komplikacje i powikłania, z pewnością zostanie ono uznane za śmiertelne zagrożenie. Szczególnie groźne są te powikłania, do których dochodzi w układzie sercowo – naczyniowym. Wiadomo, że nadciśnienie może (i bardzo często tak się dzieje) prowadzić do udaru mózgu, bywa też często przyczyną zawałów serca. Każda metoda, dzięki której można choć trochę obniżyć wysokie ciśnienie staje się zjawiskiem cennym dla całego świata lekarskiego. Już teraz w środowisku medycznym znanych i z powodzeniem stosowanych jest wiele metod, dzięki którym walka z nadciśnieniem tętniczym staje się łatwiejsza.

Normalizacja ciśnienia jako główny cel leczenia


Głównym celem leczenia w przypadku pacjentów walczących z nadciśnieniem staje się normalizacja ciśnienia i doprowadzenie jego wysokości do bezpiecznej dla zdrowia i życia normy. Im mniejsze ciśnienie, tym mniejsze staje się ryzyko dalszych powikłań. Ważnym elementem takiej terapii jest również kontrola nad stanem układu sercowo – naczyniowego, który ponosi największą cenę za problemy z nadciśnieniem.

Indywidualizm w leczeniu


Trudno mówić w przypadku nadciśnienia tętniczego o jednej skutecznej metodzie leczenia. Metod walki z tym problemem jest wiele, a o wyborze decydują zarówno indywidualne cechy każdego człowieka, jak i wyniki badań. Szczególnie ważna jest tu informacja o wysokości ciśnienia oraz o czasie trwania tego problemu. Waga i wiek pacjenta, ogólny stan jego zdrowia oraz forma jego naczyń krwionośnych i serca są tu wyjątkowo ważne. Tak ważną decyzję co do najkorzystniejszej w danym przypadku metody leczenia musi podjąć lekarz i to na nim spoczywa w tym temacie największa odpowiedzialność.

Metody leczenia nadciśnienia


Nadciśnienie tętnicze można leczyć zarówno za pomocą leków, jak i w sposób bardziej naturalny. Niefarmakologiczne metody leczenia koncentrują się głównie na zmianach w diecie oraz na zmianie stylu życia. Istotną rolę zajmuje tu zatem ograniczenie soli, przy jednoczesnym zwiększeniu codziennej aktywności fizycznej. To bardzo ważne elementy leczenia również w przypadku tych, którzy muszą jednocześnie przyjmować leki.

Zapobieganie wzrostowi ciśnienia tętniczego należy także do niefarmakologicznych metod leczenia i obniżania ciśnienia tętniczego i jednocześnie odpowiedniej profilaktyki. Czynnikami zmniejszającymi wystąpienie nadciśnienia tętniczego jest prawidłowa waga, unikanie sytuacji stresowych, odpowiednia dieta lekkostrawna (dieta bez soli lub z jej małą ilością) i przyjmowanie posiłków regularnie, należyty wypoczynek.

Jak obniżyć za wysokie ciśnienie? Nadciśnienie tętnicze i profilaktyka

Istnieją domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi. Dobrą profilaktykę warto uzupełnić o:
  • spacer min. 1/2 h dziennie,
  • wzbogacenie diety o potas,
  • zmniejszenie spożycia soli,
  • spożywanie ciemnej czekolady (gorzkiej) o wysokiej zawartości kakao (co najmniej 70%),
  • rzucenie palenia oraz zmniejszenie spożycia alkoholu,
  • picie ziół na nadciśnienie – m.in. napar z lipy, głogu, dziurawca,
  • spożywanie czosnku.

Publikacje powiązane z hasłem nadciśnienie. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
selen - wartościowy antyoksydant Selen jako wyjątkowy antyoksydant
Selen, jako jeden z pierwiastków znajdujących się w naszym organizmie, ma dla nas szczególne znaczenie biologiczne. Przede wszystkim używa się go w celu wytworzenia enzymu stanowiącego naturalną barierę dla błon komórkowych i chroniących ... Więcej ... →
chlor - cenny makroelement Chlor. Najważniejsze funkcje pierwiastka oraz stutki niedoboru
Wśród pierwiastków chemicznych, które zaliczają się do niemetali obecny jest chlor. Znajdziemy go w większości produktów, po które sięgamy, wypełniając obowiązki dnia codziennego. Pierwiastek ten znajduje zastosowanie nie tylko ... Więcej ... →
Sód. Jaką rolę pełni ten pierwiastek? Sód. Jaką rolę pełni ten pierwiastek?
Jednym z pierwiastków istotnych dla zachowania zdrowia jest sód. Wiele osób przekonanych jest, że podnosi on ciśnienie krwi i sprzyja obrzękom, w związku z czym należy go z diety całkowicie wyeliminować. Tymczasem okazuje się, że ... Więcej ... →