Chociaż wydawać by się mogło, że dereń czasy swojej największej […]
niestrawność
Niestrawność jest często oznaką schorzenia jak np. choroba refluksowa przełyku (refluks), wrzody lub choroby pęcherzyka żółciowego.
Niestrawność to termin używany do opisania uczucia pełności lub dyskomfortu w trakcie albo po posiłku. Może mu towarzyszyć pieczenie lub ból w górnej części żołądka.
Niestrawność objawy
- wzdęcia,
- odbijanie i puszczanie gazów,
- nadkwaśność,
- charakterystyczne burczenie żołądka,
- pieczenie w żołądku lub nadbrzuszu,
- nudności (zawroty głowy) i wymioty,
- ból brzucha.
Objawy te mogą mogą się nasilać pod wpływem w stresu.
Zgaga oraz niestrawność są częstymi przypadłościami, na które cierpimy.
Powszechność niestrawności
Na niestrawność uskarżają się ludzie w każdym wieku niezależnie od płci. Często występuje niestrawność u dzieci, u kobiet w ciąży. Ryzyko wystąpienia niestrawności wzrasta wraz z nadmiernym spożyciem alkoholu, stosowaniem leków podrażniających żołądek (np. kwas acetylosalicylowy), nieprawidłowościami w przewodzie pokarmowym, takimi jak np. wrzód i problemy emocjonalne, takie jak lęk czy depresja.
Przyczyny niestrawności
Niestrawność może być powodowana przez:
– choroby:
- wrzody,
- rak żołądka (sporadycznie),
- infekcje żołądka,
- zespół jelita drażliwego (IBS),
- przewlekłe zapalenie trzustki,
- refluks,
- choroby tarczycy.
– przyjmowane leki:
- aspiryna i wiele innych środków przeciwbólowych,
- steroidowe leki,
- niektóre antybiotyki,
- estrogeny i doustne środki antykoncepcyjne,
- leki na tarczycę.
– prowadzony styl życia:
- palenie papierosów,
- zbyt dużo jedzenia, jedzenie zbyt szybko, jedzenie żywności o wysokiej zawartości tłuszczu lub spożywanie posiłku w czasie sytuacji stresowych (niestrawność może wystąpić po mleku, po truskawkach, po owocach),
- nadmierne spożywanie alkoholu,
- stres i zmęczenie.
Połykanie nadmiernej ilości powietrza podczas jedzenia może zwiększać objawy odbijania i wzdęć, które są często związane z niestrawnością. Uporczywa niestrawność nie musi być powiązana z żadnym z tych czynników. Ten typ niestrawności nazywamy funkcyjną lub niestrawnością niewrzodową.
Uważa się, że niestrawność może być również spowodowana przez szereg czynników, w tym tych związanych z ciążą, wydzielanymi hormonami, zwiotczeniem mięśni przewodu pokarmowego i ciśnieniem rosnącym w żołądku.
Jak zdiagnozować niestrawność?
Jeśli występują objawy niestrawności, warto udać się do lekarza celem wykluczenia wystąpienia poważniejszych chorób. Opisując objawy niestrawności ważne jest precyzyjnie określenie miejsca dyskomfortu w brzuchu. Ogólny opis w postaci stwierdzenia bólu żołądka nie wystarczy.
Diagnoza lekarska polega na wykluczaniu poszczególnych możliwości. Lekarz może wykonać kilka badań krwi oraz zdjęcia rentgenowskie żołądka lub jelita cienkiego. Lekarz może także skorzystać z endoskopu – w tym przypadku instrumentu (wziernika) służącego do oglądania ścian wewnętrznych żołądka. Endoskop to elastyczna rurka zawierająca światło i kamerę służąca do tworzenia obrazów z wnętrza narządów organizmu.
Co na niestrawność? Jak sobie pomóc?
- herbatki ziołowe – m.in mięta pieprzową, dziurawiec, nasiona kolendry, kminku i kopru włoskiego oraz kwiat nagietka oraz świeży lub sproszkowany korzeń imbiru łagodzą objawy,
- lekkostrawna dieta, posiłki pieczone lub gotowane,
- leki bez recepty – m.in. kwas dehydrocholowy (Raphacholin), sylimarynowy (Sylimarol), wyciąg z czarnej rzodkwi, karczocha oraz boldinum, wyciąg z aloesu.
Opinie użytkowników