Nie od dziś wiadomo, że witaminy są bardzo istotne dla […]
padaczka
Co to jest padaczka? Termin ten z pewnością znany jest doskonale każdemu z nas. Błędnie jednak uważamy, że jest to choroba. Pojęciem tym określa się bowiem zespół objawów, które występują ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego. W zależności od umiejscowienia uszkodzenia mózgu rozróżnia się m.in. padaczkę czołową, ciemieniową, potyliczną czy też skroniową. Padaczka może także występować u psa czy też kota, a objawy napadów padaczkowych są podobne do objawów u człowieka.
Przyczyny padaczki
Za pojawienie się objawów padaczkowych odpowiedzialne są nieprawidłowe, nadmierne wyładowania neuronów i ich rozprzestrzenianie się w mózgu.
Rozpoznanie padaczki
Zanim lekarz rozpozna padaczkę, musi przeprowadzić wyjątkowo wnikliwy wywiad. Obejmuje on pytania dotyczące nie tylko ostatniego czasu, ale również te, które wymagają od nas wiedzy dotyczącej przebiegu ciąży, porodu oraz rozwoju w pierwszych latach życia. Wymagany jest także wyjątkowo dokładny opis napadu. Przydatne okazują się również wyniki następujących badań:
- EEG;
- CT (tomografia komputerowa głowy);
- MRI (rezonans magnetyczny).
W wielu ośrodkach zleca się także badanie psychologiczne.
Co może wywoływać napady padaczkowe? Przyczyny wtórne padaczki
Trudno przewidzieć, w którym momencie nastąpi napad padaczkowy. Lekarzom udało się jednak ustalić czynniki, które sprawiają, że napad może zostać wywołany. Zalicza się do nich:
- silne zdenerwowanie, stres;
- spożywanie alkoholu i narkotyków;
- intensywne bodźce o charakterze świetlnym;
- deficyt snu;
- nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich;
- szybki oddech.
Coraz częściej mówi się również o tak zwanych padaczkach odruchowych. W tym wypadku napada pojawia się po określonym rodzaju bodźca, który działa tylko na jednego pacjenta. Przykładem jest pojawianie się napadu w sytuacji długotrwałego patrzenia na figury geometryczne.
Padaczka objawy
W przypadku napadów padaczkowych towarzyszą im objawy o charakterze somatycznym, psychicznym oraz wegetatywnym. Spośród nich zdarza się częsta utrata przytomności, po czym dochodzi do tonicznego napięcia mięśni w obrębie całego ciała, a w tym czasie często zdarza się wyprężenie kończyn oraz odgięcie głowy do tyłu. Narastająca sinica to efekt ustającego oddychania, a po chwili pojawiają się drgawki kończy oraz głowy. Zdarza się także przygryzanie języka i mimowolne oddanie moczu. Senność oraz rozkojarzenie to natomiast charakterystyczny stan chorego po napadzie padaczkowym.
Padaczka i leczenie farmakologiczne
Wyraźnie trzeba powiedzieć, że pojedynczy napad nie jest przesłaniem do wprowadzenia leczenia farmakologicznego. Zanim lekarz zaleci zażywanie leków weźmie pod uwagę:
- częstość pojawiania się napadów;
- rodzaj napadów;
- charakter parametrów współwystępujących – zalicza się do nich na przykład zmiany w badaniu EEG, obciążenia rodzinne czy uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego o charakterze organicznym.
Leczenie padaczki ma charakter objawowy, którego celem jest zahamowanie napadów.
Padaczka alkoholowa
Szczególnym rodzajem padaczki jest ta, która pojawia się u osób nadużywających alkoholu, którzy nagle go odstawili lub znacząco zmniejszyli dawkę. Jest to więc powikłanie zespołu abstynencyjnego. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że zaburzenie to nie wiąże się z nieprawidłowościami w zakresie biochemii mózgu.
Napady padaczki alkoholowej bardzo mocno przypominają te, które pojawiają się w przypadku zwykłej epilepsji. Mają one charakter uogólniony, pojawiają się skurcze mięśni zarówno nóg, jak i rąk. Często dochodzi także do wzmożonego napięcia mięśni twarzy. Typowymi objawami, które ułatwiają postawienie właściwej diagnozy są:
- biegunka;
- nudności;
- wymioty;
- nadmierna potliwość;
- nadpobudliwość (lub wręcz odwrotnie: nadmierny spokój, uczucie lęku).
Wymienione objawy pojawiają się maksymalnie po siedemdziesięciu dwóch godzinach od zmniejszenia dawki alkoholu.
Padaczka pourazowa u dzieci?
O padaczce pourazowej mówimy w momencie, gdy występują przynajmniej dwa napady po upływie co najmniej tygodnia od wystąpienia urazu głowy. Dotyczy to tylko osób, które w przeszłości nie miały napadów padaczkowych oraz zostały wykluczone inne przyczyny drgawek. Szacuje się, że ok. 80-90% przypadków padaczki pourazowej jest rozpoznawana w ciągu dwóch lat od urazu głowy. Szczególnie uraz głowy u dzieci predestynuje do wystąpienia w przyszłości napadów padaczkowych. Samo leczenie padaczki pourazowej to leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, którego celem jest usunięcie ogniska padaczkowego, jeżeli istnieje możliwość jego operacyjnego usunięcia.
Padaczka pierwsza pomoc
Szczegółowe informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia napadów padaczkowych znaleźć można na http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_padaczka_-_pierwsza_pomoc.html.
Co z pracą?
Osoby, które są chore na padaczkę, ale znajdują się pod opieką lekarza i zażywają zalecone leki mogą prowadzić normalne życie. W związku z tym nie ma powodu, aby rezygnowały z pracy i życia towarzyskiego. Trzeba jednak pamiętać, że napad może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Prowadzenie samochodu czy obsługiwanie maszyn może być niebezpieczne.
Mangan to szary metal ciężki. Jeżeli ma postać czystą, to […]
Opinie użytkowników