Wapń to najważniejszy składnik tworzący nasz układ kostny. Kiedy zaczyna […]
poronienie
Jak wygląda poronienie i jakie są jego przyczyny? To bardzo trudny temat dla kobiet, zwłaszcza tych, które przez nie przeszły. Jest to bowiem samoistne i zarazem przedwczesne zakończenie ciąży, które ma miejsce przed 22 tygodniem. Przyczyny poronienia – taka sytuacja najczęściej pojawia się w momencie nieprawidłowego rozwoju płodu lub też na skutek silnych przeżyć kobiety czy też urazu mechanicznego. W wielu przypadkach, gdy dostrzeżemy objawy poronienia, nie da się uratować ciąży – statystyki podają, że ok. 15% wszystkich ciąż kończy się właśnie poronieniem. Są jednak sytuacje, w których natychmiastowa interwencja lekarska może uratować życie nienarodzonego jeszcze dziecka. Czas gra tutaj kluczową rolę, dlatego tak ważne jest, by każdą, nawet najmniejszą, nieprawidłowość ciąży jak najszybciej zgłaszać lekarzowi-ginekologowi, nie należy nawet bać się zgłosić na pogotowie.
Objawy poronienia
Najczęstsze objawy towarzyszące poronieniu to bóle podbrzusza przypominające te, które towarzyszą kobiecie w czasie miesiączki, oraz krwawienie z pochwy. Jednak nie tylko te dolegliwości mogą świadczyć o tym, że z płodem dzieje się coś niepokojącego. Dużo zależy od rodzaju poronienia. Na szczęście wszystkie te symptomy nie muszą koniecznie oznaczać poronienia.
Jakie wyróżniamy rodzaje poronienia?
Poronienie zagrażające – w tym wypadku kobieta może zaobserwować nieznaczne krwawienie oraz wspominany ból. Jednocześnie kanał szyjki macicy jest zamknięty. Większość ciąż jest na tym etapie możliwa do uratowania, jednak kobieta najprawdopodobniej będzie musiała aż do porodu leżeć w szpitalu na oddziale patologii ciąży.
Poronienie w toku – to najczęściej kolejna faza poronienia zagrażającego. Może pojawić się, gdy zlekceważy się pierwsze objawy, ale bywa też, że leczenie podtrzymujące ciążę nie pomaga. Pojawiają się wówczas takie dolegliwości, jak intensywne już krwawienie oraz silne bóle wraz ze skurczami.
Poronienie zatrzymane – w tym wypadku zarodek nie zostaje wydalony z jamy macicy w ciągu 8 tygodni od momentu obumarcia.
Poronienie nawykowe – to nawet 70% wszystkich przypadków poronień. Są to następujące po sobie przynajmniej trzy poronienia samoistne.
Poronienie wczesne oraz późne. Objawy
Poronienie wczesne może mieć miejsce do 12 tygodnia ciąży, późne natomiast pojawia się między 12 a 22 tygodniem. W przypadku pierwszych trzech miesięcy należy być czujnym na takie symptomy jak ból na środku podbrzusza, który potrafi trwać nawet kilkadziesiąt godzin, oraz krwawienie bądź plamienie, które może utrzymywać się nawet kilkanaście dni. W przypadku takich objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przyczyny poronień wczesnych najczęściej leżą po stronie płodu, z kolei późnych są związane z łożyskiem lub matką. Najczęściej mają one miejsce w przypadku ciąży, w których stwierdzono zagrożenie. Późnemu poronieniu towarzyszą objawy przypominające poród, czyli skurcze, pęknięcie pęcherza owodniowego, rozwarcie szyjki macicy, a nawet wydalenie płodu i łożyska.
W przypadku utraty płodu zawsze należy pamiętać o tym, by otoczyć kobietę nie tylko opieką medyczną, ale również psychologiczną. Cenne wsparcie można uzyskać dzięki takim serwisom jak http://www.poronienie.pl.
Opinie użytkowników