Molibden występuje w ludzkim ciele w ilościach śladowych. Mimo to […]
próchnica
Próchnica zębów to jedna w najbardziej rozpowszechnionych chorób uzębienia, z którą zmaga się właściwie każdy z nas. Częstotliwość jej występowania jest ściśle zależna od naszej troski o zęby. Z próchnicą można skutecznie walczyć, chociaż oczywiście najlepiej jest przeciwdziałać jej występowaniu.
Przyczyny próchnicy zębów
Próchnica zębów mlecznych oraz stałych u dzieci i dorosłych to choroba, której przyczyny związane są z czynnikami zewnętrznymi. Istnieją również pewne uwarunkowania, które mają wpływ na jej rozwój. Są nimi:
- podatność na infekcje bakteryjne tkanek zęba,
- obecność płytki bakteryjnej oraz cukrów, stanowiących pożywkę dla bakterii,
- jakość codziennej diety, czyli czy nasze jedzenie opiera się w dużej mierze na słodyczach oraz przekąskach.
Przyczyną powstawania próchnicy zębów są bakterie, które pochodzą przede wszystkim z cukrów. Warto tutaj nadmienić, że nie chodzi tutaj wyłącznie o czekolady, ciasta i cukierki. Szkodliwe cukry znajdują się także w owocach czy w słodzonych napojach. Jeśli zatem chcemy zapobiegać chorobom zębów, powinniśmy ograniczyć ich spożywanie. Szczególnie niebezpieczne dla naszego uzębienia jest podjadanie słodyczy między posiłkami, gdy nie mamy jak zadbać o odpowiednią higienę. Jeśli ograniczymy spożywanie węglowodanów, na pewno jednocześnie zmniejszymy ilość powstawania tak zwanej płytki nazębnej. Wiele zatem zależy od naszej silnej woli, jednakże nie bez znaczenia są także indywidualne skłonności do powstawania próchnicy zębów.
Higiena jamy ustnej. Poza ograniczaniem spożywania cukrów, bardzo ważne jest regularnie mycie zębów. Niestety, Polacy często bagatelizują istotę higieny jamy ustnej. Niektórzy otwarcie przyznają, że zapominają nawet o dwukrotnym myciu zębów – rano i wieczorem – co jest absolutnym minimum. Tak naprawdę zęby należy myć po każdym posiłku. Warto przy tym zaznaczyć, że czasami nie możemy tego robić od razu po spożyciu konkretnych produktów. Dzieje się tak na przykład w przypadku owoców. Jeśli po zjedzeniu jabłka czy pomarańczy od razu umyjemy zęby, doprowadzimy do roztarcia szkodliwych bakterii na powierzchnię całej jamy ustnej. Należy zatem odczekać mniej więcej pół godziny, a dopiero potem zadbać o higienę uzębienia. Samo mycie na ogół nie jest wystarczające. Powinniśmy dodatkowo sięgnąć po specjalną nić dentystyczną, która pomoże nam usunąć pozostałości po jedzeniu. Niestety, zwykła szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć w każdą szczelinę. Na pewno pod tym kątem najlepsze są szczoteczki elektryczne, jednakże ich zakup wiąże się z większymi kosztami.
Objawy i leczenie próchnicy zębów
W walce z próchnicą bardzo istotne są regularne wizyty u stomatologa. Dzięki temu lekarz będzie mógł szybko rozpocząć leczenie poszczególnych zębów, zapobiegając dalszemu rozwojowi choroby. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że ból zęba nie jest przyjemnym uczuciem. Niestety, zaniedbana próchnica zębów dość szybko może doprowadzić do takich dolegliwości. Jeśli jednak zbagatelizujemy nawet te objawy, będziemy musieli liczyć się z utratą zęba. Poza kwestiami estetycznymi, wiąże się to także z innymi konsekwencjami zdrowotnymi. Na szczęście czasami, pomimo zaawansowanej próchnicy zębów, można uratować dany ząb poprzez leczenie kanałowe. Jest to jednak dość nieprzyjemny zabieg dla pacjenta, który stanowi ostateczność.
Jak widać, próchnicy zębów mlecznych i stałych można zapobiec, o ile będziemy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Podstawą jest nie tylko regularne mycie zębów (najlepiej po każdym posiłku), ale także jak najczęstsze wizyty u dentysty. Dzięki temu przez dłuższy czas będziemy mieć zdrowie i estetyczne zęby.
Fluor to jeden z pierwiastków chemicznych. W naturze występuje jako […]
Opinie użytkowników