Witamina B3 to, jak wskazuje nazwa, jeden z elementów grupy […]
progesteron
Nie da się podważyć istotnego znaczenia hormonów dla organizmu człowieka. Odpowiednie stężenie hormonów może pozytywnie bądź negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Na szczęście w dzisiejszych czasach ludzie są tego coraz bardziej świadomi, wiedząc, że może to bezpośrednio wpłynąć na ich kondycję zdrowotną. Warto nieco bliżej przyjrzeć się jednemu z ważniejszych żeńskich hormonom – progesteronowi. Jak się okazuje, może on wpływać na wiele przemian zachodzących w naszym organizmie.
Progesteron poziom i normy w ciąży
Każda kobieta powinna regularnie badać ilość hormonów, szczególnie jeśli dotyczy to tak zwanych hormonów płciowych. Czasami ich stężenie może być bardzo istotne, gdy na przykład staramy się zajść w ciążę. Progesteron również jest hormonem płciowym, który wpływa na wiele narządów, w tym przede wszystkim na narząd rodny. Lekarze zaznaczają, że oddziałuje on między innymi na prawidłowy przebieg owulacji. Bezpośrednio wpływa na tak zwany pęcherzyk Graafa, co jest kluczowe w proteolizie. Innym przykładem działania progesteronu jest hamowanie rozwoju endometrium, co jest powiązane także z pracą estrogenów. Ogólnie warto nadmienić, że te dwa hormony często są od siebie zależne. Sam progesteron wpływa także na poszczególne zmiany w nabłonku, nie tylko jajowodów czy pochwy, ale także szyjki macicy.
Nie da się ukryć, że progesteron jest szczególnie istotny w przypadku kobiet w ciąży. Co więcej, niejednokrotnie to od jego właściwego stężenia jest uzależniony jej prawidłowy przebieg. Warto przy tym zaznaczyć, że hormon ten jest istotny właściwie przez cały okres trwania ciąży. Nic dziwnego, że kobiety spodziewające się dziecka dbają o to, aby regularnie badać jego poziom. Pośród ważniejszych funkcji tego hormonu warto wymienić między innymi hamowanie porodu poprzez niwelowanie skurczy macicy. Ponadto, skutecznie pobudza on błony śluzowe narządów rodnych do wydzielania niezbędnych substancji odżywczych. Jeśli zaś chodzi o negatywny wpływ progesteronu, to warto tutaj wspomnieć o większej skłonności do powstawania obrzęków oraz żylaków. Omawiany hormon oddziałuje także na procesy laktacyjne, pobudzając gruczoły sutkowe.
Niski progesteron objawy. Czasami ilość progesteronu gwałtownie spada po porodzie. W takiej sytuacji często kobieta musi zmagać się z tak zwaną depresją poporodową. Kobiety, które niedawno urodziły dziecko, nierzadko skarżą się na wahania nastroju. Na ogół jest to spowodowane właśnie niewłaściwym stężeniem omawianego hormonu. Jak widać, progesteron wpływa nie tylko na pracę naszych wewnętrznych narządów, ale także na naszą psychikę, przyczyniając się do zaburzeń nastroju.
W dobie naszych czasów dokładne zbadanie hormonów jest jak najbardziej możliwe. Warto regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia właśnie pod tym kątem, szczególnie jeśli spodziewamy się dziecka. W takim przypadku istotne znaczenie dla naszego organizmu ma progesteron, który bezpośrednio wpływa na prawidłowy przebieg ciąży. Należy zaznaczyć, że do poszczególnych tygodni trwania ciąży są dostosowane obowiązujące normy poziomu progesteronu.
Przy niedoborze progesteronu zauważalna jest skrócona faza lutealna bądź wzrost temperatury w sposób nieprawidłowy. Badanie poziomu progesteronu powinno następować kilka dni pod rząd, gdyż stężenie tego hormonu w ciągu dnia ulega istotnym wahaniom. Normy i prawidłowy poziom progesteronu:
- 1-28 ng/ml – po owulacji,
- 9-47 ng/ml – do 12. tygodnia ciąży,
- 17-146 ng/ml – między 12. a 28. tygodniem ciąży,
- 55-200 ng/ml – po 28. tygodniu ciąży.
Wysoki progesteron objawy. Nadmiar progesteronu może powodować:
- zatrzymanie wody w organizmie,
- zmniejszenie popędu płciowego (głównie u mężczyzn),
- zmniejszenie aktywności leukocytów, co w konsekwencji objawia się nadmiernymi wzdęciami oraz gazami,
- depresję.
Progesteron naturalny
Obecnie progesteron naturalny stosuje się m.in. przy leczeniu napięcia przedmiesiączkowego, nieregularności cyklu oraz depresji poporodowej, objawów menopauzy, bezpłodności, guzów i cyst. Używa się go także jako pomoc w leczeniu chorób serca, nadwadze oraz przywróceniu libido. Stanowi on również ochronę przed niepożądanymi efektami nadmiaru estrogenu, skutkami niedotlenienia tkanek, stresem oraz promieniowaniem. Przyjmowanie progesteronu naturalnego pozwala przywrócić równowagę hormonalną.
Opinie użytkowników