Na całym świecie znane są dzisiaj setki, jeśli nie tysiące […]
refluks
Refluks jest dość kłopotliwą dolegliwością. Polega na cofaniu się treści żołądka oraz soków żołądkowych do przełyku. Nie każdy uznaje refluks za chorobę i zwraca się do lekarza dopiero w momencie, kiedy objawy stają się naprawdę dokuczliwe. Warto jednak pamiętać, że refluks to choroba. Ponadto powinniśmy sobie zdać sprawę z zagrożenia, jakie stwarza nieleczony refluks. Może on doprowadzić do poważnego uszkodzenia przełyku, a w skrajnych przypadkach także do powstania raka przełyku.
Refluks i objawy choroby refluksowej
Objawy refluksu to charakterystyczne zarzucanie treści żołądka do przełyku. Niejednokrotnie chorym towarzyszy także kłopotliwa zgaga. Niekiedy z objawami refluksu łączy się zapalenie krtani czy gardła. Jeśli zlekceważymy początkowe objawy, możemy doprowadzić do powstania gruczolakoraka. Jest to już poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jeśli występuje u nas charakterystyczny objaw refluksu, koniecznie skonsultujmy to jak najszybciej ze specjalistą.
Badania w kierunku refluksu
Do stwierdzenia obecności refluksu stosuje się obecnie badanie endoskopowe oraz RTG. Przy badaniu endoskopowym wykorzystywana jest skala od zera do czterech, która pozwala na ocenę etapu choroby refluksowej. Im wyższa ocena, tym bardziej zaawansowany refluks. Jeśli zauważamy u siebie cofanie treści żołądkowej lub występują już wymioty z żółcią i intensywne bóle brzucha, koniecznie zwróćmy się do lekarza.
Refluks żołądkowo-przełykowy a leczenie i dieta
Leczenie refluksu to przede wszystkim dobór odpowiednich leków, o czym zadecyduje gastrolog. Stosuje się substancje wpływające na wydzielanie kwasu żołądkowego i utrzymanie pH w żołądku na odpowiednim poziomie. Leczenie choroby refluksowej ma też na celu stworzenie ochronnej warstwy na błonie śluzowej żołądka. Z reguły leki są skuteczne, dlatego lekarze rzadko sięgają po zabiegi chirurgiczne. Nie oznacza to jednak, że w ogóle się ich nie stosuje. Leki bierze się regularnie, ponieważ refluks żołądka zwykle powraca i jednorazowa terapia lekami nie przynosi długotrwałego skutku. Zabieg chirurgiczny ma na celu wyeliminowanie uporczywych objawów. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
Refluks żołądka a dieta. Jeśli zdiagnozowano u nas refluks jelitowo-żołądkowy, powinniśmy zmienić nasz sposób żywienia. Specjalista z pewnością zaleci nam odpowiednią dietę, która pozwoli zminimalizować objawy i poczuć się lepiej. Jeśli do tej pory nie jedliśmy czerstwego pieczywa lub nie przepadamy za mlekiem i jego przetworami, warto wprowadzić je do naszego codziennego menu. Ponadto poleca się spożywanie chudego mięsa. Dobrym wyborem będzie przede wszystkim drób. Możemy go upiec lub ugotować na wiele sposobów. Warto przygotowywać przeciery w owoców i warzyw. Przed ich ugotowaniem wyciągamy pestki. Dieta na refluks obejmuje dania z burakami, kalafiorem czy szpinakiem.
Powinniśmy też pić dużo wody i uzupełnić w szafce zapas ziołowych herbatek. Zaleca się jedynie unikanie herbatki na bazie mięty pieprzowej. Stawiamy też na najłagodniejsze przyprawy. Odstawiamy alkohol i ograniczamy ilość pitej kawy lub w ogóle wyrzucamy ją z naszego menu. Warto też odłożyć słodycze. Niewskazane jest też palenie papierosów.
Opinie użytkowników