rokitnik zwyczajny

Jest bogaty w kwasy organiczne (m.in. kwas palmitynowy zawierający chociażby beta-karoten), flawonoidy będące silnymi przeciwutleniaczami, zawiera także spore ilości witamin. Mowa oczywiście o rokitniku zwyczajnym, który stosuje się już od dawna w medycynie ludowej. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, reguluje procesy metaboliczne, ma swój udział w profilaktyce przeciwko wrzodom żołądka i dwunastnicy.

Z liści rokitnika zwyczajnego są sporządzane napary, które są stosowane we wspomaganiu leczenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz gośćca. Ponadto można je stosować jako okłady na trudno gojące się rany na skórze. Rokitnik zwyczajny to cenne źródło naturalnej, łatwo przyswajalnej witaminy C. W kosmetyce znajduje również swoje zastosowanie, gdzie występuje w specyfikach nawilżających, stosowanych w terapii przeciwłupieżowej oraz przeciwko nadmiernemu łysieniu.

Z rokitnika pospolitego można z powodzeniem przygotowywać pyszne przetwory w postaci soków, galaretek, konfitur, wina, nalewki czy też dżemu. Popularna jest także herbata z suszonych liści w formie naparu.

Publikacje powiązane z hasłem rokitnik zwyczajny. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
rokitnik zwyczajny Rokitnik zwyczajny pospolity. Dwupienny, ciernisty krzew
Przechadzając się po piaszczystych urwiskach położonych nad morzem, dostrzeżemy dwupienny, ciernisty krzew, który może osiągać nawet dziesięć metrów wysokości. Pokrywają go lancetowane liście, które od spodniej strony są pokryte ... Więcej ... →
Owoce dzikiej róży Źródła pokarmowe bogate w witaminę C
Produkty pochodzenia roślinnego bogate w witaminę C powinny znaleźć swoje miejsce w naszej codziennej diecie. Witamina C to silny przeciwutleniacz, pełniący niezwykle ważną rolę w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych toksyn zwanych ... Więcej ... →