Witamina C od zawsze uznawana jest za jeden z najcenniejszych […]
szkorbut
Szkorbut uznawany często za chorobę przeszłości jest przypadłością, z którą wciąż boryka się wielu pacjentów. Jej przyczyną jest nie tylko niedożywienie wynikające z ubóstwa i niedoboru wartościowych pokarmów w otoczeniu, ale również zaburzenia metaboliczne związane z przewlekłymi chorobami, nałogiem alkoholowym, czy chorobami genetycznymi.
Przyczyny rozwoju choroby
O ile kilkaset lat temu na tę chorobę zapadli przede wszystkim uczestnicy dalekich, morskich wypraw, o tyle w dzisiejszych czasach jest na nie narażonych kilka grup osób:
- Osoby ubogie, nie mające dostępu do warzyw i owoców, o ujednoliconej i wyjałowionej diecie;
- Osoby cierpiące na anoreksję, bulimię, bądź inne rodzaje zaburzeń odżywania;
- Osoby po chemioterapii i innych ciężkich chorobach związanych z nieprawidłową pracą przewodu pokarmowego;
- Uzależnieni od alkoholu;
- Osoby z chorobami genetycznymi np. Leśniowskiego-Crohna, która zaburza wchłanianie witaminy C.
Zatem główną przyczyną pojawiających się objawów szkorbutu jest niedobór witaminy C. W związku z tym, że witamina ta jest jedną z popularniejszych i łatwiej dostępnych – zazwyczaj jej niedobór związany jest z inną jednostką chorobową.
Niepokojące objawy szkorbutu
O ile wiele niedoborów witaminowych pozostaje utajonych w naszym organizmie aż do stanu skrajnego, o tyle szkorbut daje się we znaki już 3 miesiące po spadku stężenia witaminy C w organizmie poniżej normy. Pierwsze objawy choroby związane są przede wszystkim z osłabieniem układu nerwowego, sennością, bolesnością mięśni i stawów – są więc mało charakterystyczne i mogą zwiastować niemal każdą dolegliwość.
Kolejny etap to zmiany w wyglądzie zewnętrznym oczu, skóry, dziąseł. Zasinienia wokół cebulek włosowych, a także krętliwość włosa to objaw charakterystyczny. Nasz niepokój powinny wzbudzić także krwawiące dziąsła, suchość oczu, anemia oraz problemy z oddychaniem (w skrajnych przypadkach).
Leczenie szkorbutu
Podstawowym działaniem w walce ze szkorbutem jest podawanie dużej ilości witaminy C, zarówno w formie farmakologicznej, jak i w naturalnej. Ta druga jest zdecydowanie bardziej korzystna, ze względu na dobrą wchłanialność oraz bogactwo innych mikroelementów. Nie możemy jednak zapominać, że zazwyczaj szkorbut wynika z ogólnej niewydolności pokarmowej – w takiej sytuacji często pozostaje jedynie farmakologia.
Szkorbut a zęby
Niestety bardzo szkodliwy i bezpośrednio widoczny wpływ szkorbutu na nasz organizm odzwierciedla się w uzębieniu. Problemy z dziąsłami wpływają bezpośrednio na stan zębów. Opuchlizna, krwawienie, puchnięcie i mięknięcie dziąseł doprowadza w ostateczności do ruchliwości i wypadania zębów, a zatem podjęcie leczenia w odpowiednim momencie jest bardzo istotne.
Szkorbut u dzieci
Przypadłość awitaminozy C jest częstym zjawiskiem u dzieci, kiedyś dotykało przede wszystkim niemowlęta do 1 roku życia. Obecnie, kiedy fast food i wysoko przetworzone jedzenie jest dostępne na każdym kroku, może dotknąć również dzieci i młodzież szkolną. Tak bardzo istotna jest więc odpowiednia edukacja i dostarczanie pociechom zdrowej żywności.
Acerola to owoc szczególnie bogaty w witaminę C. W 100g […]
Opinie użytkowników