szkorbut

Szkorbut uznawany często za chorobę przeszłości jest przypadłością, z którą wciąż boryka się wielu pacjentów. Jej przyczyną jest nie tylko niedożywienie wynikające z ubóstwa i niedoboru wartościowych pokarmów w otoczeniu, ale również zaburzenia metaboliczne związane z przewlekłymi chorobami, nałogiem alkoholowym, czy chorobami genetycznymi.

Przyczyny rozwoju choroby

O ile kilkaset lat temu na tę chorobę zapadli przede wszystkim uczestnicy dalekich, morskich wypraw, o tyle w dzisiejszych czasach jest na nie narażonych kilka grup osób:
  • Osoby ubogie, nie mające dostępu do warzyw i owoców, o ujednoliconej i wyjałowionej diecie;
  • Osoby cierpiące na anoreksję, bulimię, bądź inne rodzaje zaburzeń odżywania;
  • Osoby po chemioterapii i innych ciężkich chorobach związanych z nieprawidłową pracą przewodu pokarmowego;
  • Uzależnieni od alkoholu;
  • Osoby z chorobami genetycznymi np. Leśniowskiego-Crohna, która zaburza wchłanianie witaminy C.
Zatem główną przyczyną pojawiających się objawów szkorbutu jest niedobór witaminy C. W związku z tym, że witamina ta jest jedną z popularniejszych i łatwiej dostępnych – zazwyczaj jej niedobór związany jest z inną jednostką chorobową.

Niepokojące objawy szkorbutu

O ile wiele niedoborów witaminowych pozostaje utajonych w naszym organizmie aż do stanu skrajnego, o tyle szkorbut daje się we znaki już 3 miesiące po spadku stężenia witaminy C w organizmie poniżej normy. Pierwsze objawy choroby związane są przede wszystkim z osłabieniem układu nerwowego, sennością, bolesnością mięśni i stawów – są więc mało charakterystyczne i mogą zwiastować niemal każdą dolegliwość.

Kolejny etap to zmiany w wyglądzie zewnętrznym oczu, skóry, dziąseł. Zasinienia wokół cebulek włosowych, a także krętliwość włosa to objaw charakterystyczny. Nasz niepokój powinny wzbudzić także krwawiące dziąsła, suchość oczu, anemia oraz problemy z oddychaniem (w skrajnych przypadkach).

Leczenie szkorbutu

Podstawowym działaniem w walce ze szkorbutem jest podawanie dużej ilości witaminy C, zarówno w formie farmakologicznej, jak i w naturalnej. Ta druga jest zdecydowanie bardziej korzystna, ze względu na dobrą wchłanialność oraz bogactwo innych mikroelementów. Nie możemy jednak zapominać, że zazwyczaj szkorbut wynika z ogólnej niewydolności pokarmowej – w takiej sytuacji często pozostaje jedynie farmakologia.

Szkorbut a zęby

Niestety bardzo szkodliwy i bezpośrednio widoczny wpływ szkorbutu na nasz organizm odzwierciedla się w uzębieniu. Problemy z dziąsłami wpływają bezpośrednio na stan zębów. Opuchlizna, krwawienie, puchnięcie i mięknięcie dziąseł doprowadza w ostateczności do ruchliwości i wypadania zębów, a zatem podjęcie leczenia w odpowiednim momencie jest bardzo istotne.

Szkorbut u dzieci

Przypadłość awitaminozy C jest częstym zjawiskiem u dzieci, kiedyś dotykało przede wszystkim niemowlęta do 1 roku życia. Obecnie, kiedy fast food i wysoko przetworzone jedzenie jest dostępne na każdym kroku, może dotknąć również dzieci i młodzież szkolną. Tak bardzo istotna jest więc odpowiednia edukacja i dostarczanie pociechom zdrowej żywności.

Publikacje powiązane z hasłem szkorbut. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
witamina C Witamina C w walce z przeziębieniem
Witamina C od zawsze uznawana jest za jeden z najcenniejszych składników, jakie możemy znaleźć w produktach spożywczych. Występuje obficie w owocach cytrusowych i jagodowych. Warto więc wprowadzić do diety cytryny, pomarańcze, truskawki ... Więcej ... →
Owoce aceroli to potężne źródło witaminy C. W 100g owoców może znajdować się nawet do 4500mg kwasu askorbinowego. Owoce dojrzałe posiadają do 40% mniej witaminy C niż te mające ok. 2 tygodnie. Acerola potężnym źródłem witaminy C
Acerola to owoc szczególnie bogaty w witaminę C. W 100g owoców dawka może być nawet do 4500mg kwasu askorbinowego, co jest absolutnym rekordem. To powoduje, że owoc aceroli zawiera 10 razy więcej witaminy C niż czarna porzeczka, a także ... Więcej ... →