Pietruszka to doskonałe źródło witamin oraz minerałów. O jej dobroczynnym […]
trądzik
Trądzik powszechnie kojarzy się z dolegliwością osób w wieku dojrzewania. Okazuje się jednak, że w kolejce do dermatologa coraz więcej pojawia się dorosłych, którzy także cierpią na różnego rodzaju odmiany trądziku, w tym szczególnie na trądzik pospolity (dotyka 85% chłopców i 15% dziewczyn w różnym wieku) i trądzik młodzieńczy. Bez względu na wiek pacjenta leczenie tej dolegliwości jest zawsze terapią długotrwałą, powolną i trudną, jednak, stosując się do zaleceń dermatologów – skuteczną. Jak zatem zwalczyć i co zastosować na trądzik?
Fazy trądziku i leczenie
Wyróżnić można trzy fazy zaawansowania trądziku pospolitego, a dokładnie: zaskórniki, krostki oraz duże guzki wypełnione ropą. Leczenie trądziku w pierwszej fazie rozwoju – czyli w postaci zaskórników – jest najszybsze i najłatwiejsze. Jeśli trądzik nie jest wówczas zbyt „agresywny”, można obyć się bez pomocy specjalisty, korzystając z ogólnodostępnych kosmetyków antytrądzikowych. Zaskórniki często nazywane są potocznie wągrami. Mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale i na dekolcie, na plecach oraz na ramionach.
Kolejna, druga faza trądziku to krostki oraz drobne grudki. Te zmiany są już bardziej wypukłe i wyraziste (mają czerwonawy kolor), który alarmuje nas, że zaczyna pojawiać się stan zapalny, który utrudnia walkę z dolegliwością.
Najbardziej zaawansowana faza trądziku to czerwone guzki, które w środku posiadają pełno ropy. Największym błędem jest jej wyciskanie – prowadzi to do jeszcze większego stanu zapalnego oraz do trwałych blizn.
Przyczyny powstawania trądziku
Trądzik na twarzy nie jest tylko efektem zmian hormonalnych właściwych dla okresu dojrzewania. Okazuje się, że ta dolegliwość może mieć również podłoże dziedziczne. Oczywiście, to jednak hormony płciowe są najczęstszą przyczyną problemów trądzikowych – ich działania stabilizują się dopiero po 20 roku życia i w większości przypadku właśnie wtedy problem trądziku zanika, jeśli nie na zawsze, to na długi czas. Co więcej, większe prawdopodobieństwo występowania trądziku pospolitego ma miejsce u osób, których skóra wytwarza więcej sebum – tłustego filtru. W takich przypadkach naskórek, który ulega złuszczeniu, blokuje gruczoły łojowe, co prowadzi do zatykania porów oraz do powstawania zaskórników. Nadmierne sebum to przyczyna trądziku pospolitego także u osób dorosłych. Tu należy doliczyć jeszcze stresujący tryb życia oraz niektóre leki, zwłaszcza o charakterze antydepresyjnym oraz hormonalnym.
Jak leczyć trądzik pospolity?
W przypadku trądziku pospolitego łagodnego zdecydowanie wystarczające okazują się powszechnie dostępne w sklepach kosmetyki antybakteryjne – toniki, żele do mycia twarzy, żele punktowe, kremy, plastry itp. Zawsze można też zgłosić się do dermatologa, by ten poradził bądź przepisał nieco silniejszy lek, który dostać można jedynie w aptece. W przypadku poważniejszych zmian trądzikowych dermatolog przypisuje silniejsze maści i leki – nie tylko do stosowania zewnętrznego, ale także takie, które walczą z trądzikiem od środka. Często są to preparaty wedle określonej receptury, które aptekarz samodzielnie wykonuje na miejscu.
W każdym wypadku należy pamiętać o tym, by nie ingerować w zmiany trądzikowe – nie wyciskać guzków ani nie rozdrapywać zmian, gdyż spowoduje to brzydkie blizny na twarzy.
Domowe sposoby na trądzik
Co na trądzik? Z trądzikiem pospolitym, różowatym czy też młodzieńczym można walczyć przy pomocy domowych sposobów. Cennym orężem mogą być dl przykładu truskawki, stanowiące cenne źródło witamin, a przede wszystkim mające działanie ściągające, bakteriobójcze oraz odżywcze. Wyciąg z truskawek często stosowany jest jako dodatek w kosmetykach na trądzik oraz do skóry zniszczonej, przesuszonej oraz łuszczącej się.
Mając problemy z trądzikiem możemy śmiało sięgnąć po drożdże, z których maseczka działa przeciwtrądzikowo, oczyszczająco, wzmacniająco oraz odżywczo. Drożdże piwowarskie są cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy D i E oraz biotyny. Do pielęgnacji naszej cery nadaje się jak najbardziej miód, który nałożony na skórę łagodzi podrażnienia, działa nawilżająco i antybakteryjnie, a także redukuje zmiany o charakterze trądzikowym.
Korzystny efekt przy skórze trądzikowej możemy osiągnąć używając kefiru, będącego bogactwem białka, wapnia, witaminy B2 i B12 oraz witaminy D. Idealnie nadaje się on do pielęgnacji cery, zwłaszcza tej o charakterze trądzikowym. Maseczka z białka jajka kurzego z powodzeniem nadaje się na wykwity oraz trądzik różowaty czy też młodzieńczy. Jajko stanowi cenne źródło witamin A, witamin z grupy B, D, E, biotyny, a także minerałów takich jak siarka, magnez, fosfor, krzem, fluor, żelazo, potas, sód, chlor, jod, mangan, cynk, miedź. Na schorzenia alergiczne, trądzik młodzieńczy, choroby skóry i łojotok nadaje się znakomicie sól z Morza Martwego, zawierająca potas, magnez, żelazo, wapń, brom. Regeneruje ona skórę, oczyszcza ją, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne.
Często stosowanym i wypróbowanym domowym sposobem na trądzik pospolity, w tym również trądzik młodzieńczy, są ziarna zbóż takie jak pszenica, żyto, owies, które zawierają sporo witamin z grupy B, witaminy E oraz białko. Maseczka z ziaren zbóż łagodzi podrażnienia, oczyszcza skórą i stanowi skuteczną broń w walce z wypryskami.
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty to przypadłość dotykająca ok. 2% populacji, a z reguły są to osoby w wieku 25-35 i 45-55 lat. Charakterystyczne objawy to zaczerwienienia twarzy (szczególnie przy zmianach temperatur, piciu alkoholu i gorących napojów, niektórych przypraw, a także w sytuacjach stresowych). Objawy pojawiają się najczęściej w środkowej części twarzy, czyli na czole, nosie, policzkach oraz brodzie. W bardziej zaawansowanym stadium dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, zwłóknień oraz obrzęków limfatycznych. Pojawieniu się charakterystycznych grudek i krostek (tzw. „pryszcze”) towarzyszy zwykle świąd oraz pieczenie. Główne objawy w przypadku trądziku różowatego to:
- nieprawidłowa reakcja naczyń skóry,
- napadowe zaczerwienienie skóry,
- trwały rumień i grudki zapalne.
Trądzik różowaty (rosacea) to przewlekła i często występująca choroba skóry wieku dojrzałego. Rzadziej występuje w owłosionych miejscach na naszym ciele, dekolcie, szyi po bokach czy też okolic za uszami.Występuje on znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Istotną przyczyną są uwarunkowania genetyczne, a także skłonność do alergii oraz nadciśnienie tętnicze.
Trądzik młodzieńczy
Acne juvenils to odmiana trądzika pospolitego. Choroba ta cechuje się zmianami o słabym nasileniu, z przewagą wykwitów grudkowych oraz zaskórników (najczęstsze miejsca to twarz oraz plecy). Trądzik młodzieńczy występuje z największym nasileniem w okresie pokwiatania, natomiast objawy chorobowe zanikają zwykle po kilku latach.
Powszechnie uważa się ją za jeden z najważniejszych dla organizmu […]
Opinie użytkowników