Cynk jest pierwiastkiem obecnym w każdej komórce naszego organizmu. Najwięcej […]
trzustka
Trzustka jest organem, o którym niewiele się mówi. Okazuje się jednak, że pełni ona bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie, a dolegliwości z nią związane mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jaka jest rola trzustki i jak należy o nią dbać.
Jakie funkcje pełni trzustka?
Położenie trzustki. Zacznijmy od tego, że trzustka jest gruczołem, który zlokalizować można w górnej części jamy brzusznej.
Funkcje trzustki. Fakt bycia gruczołem oznacza, że jej rola polega na regulacji określonych hormonów w organizmie – w tym wypadku chodzi przede wszystkim o wytwarzaną przez nią insulinę oraz o glukagon, który dba o prawidłowy poziom glukozy we krwi. Ponadto trzustka odpowiada za wytwarzanie soków trawiennych – a dokładnie soku trzustkowego. To właśnie on pozwala na to, by organizm mógł przyswajać z przyjmowanego pożywienia potrzebne substancje odżywcze. Każdego dnia gruczoł ten potrafi wytworzyć nawet do dwóch litrów soku trzustkowego oraz innych enzymów, które odpowiedzialne są przede wszystkim za trawienie (a więc i przyswajanie przez organizm) węglowodanów, tłuszczy i białek.
Trzustka dieta i pierwsze dolegliwości bólowe
Bardzo ważne jest to, by przykładać dużą wagę do codziennej profilaktyki trzustki. Pełni ona wiele kluczowych dla organizmu zadań, z kolei pierwsze objawy dolegliwości z nią związanych najczęściej pojawiają się zbyt późno, by można było w pełni im zaradzić, a dokładnie wtedy, gdy większa część tego organu jest już obumarła. Co więcej, bardzo często nawet nie zauważamy tych objawów, a nawet je ignorujemy, zrzucając winę po prostu na przejedzenie. A jak powinna wyglądać skuteczna profilaktyka trzustki? Kluczem jest tu właściwa dieta oraz brak nałogów, zwłaszcza ograniczenie spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Warto spożywać jak najwięcej produktów bogatych w błonnik i witaminę C, unikać należy natomiast roślin strączkowych, potraw smażonych i tłustych, z wyłączeniem ryb i orzechów.
Kiedy warto zbadać, czyli objawy chorej trzustki?
Bóle chorej trzustki. Jeśli często odczuwamy silny ból w okolicach trzustki (u góry brzucha), wówczas warto zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty. Często jest to ból przypominający silne kłucie, które potrafi nawet promieniować na plecy. Zwykle pojawia się on, gdy zbyt dużo zjemy. Zdarza się, że towarzyszą mu także inne dolegliwości (które zwykle tłumaczymy zatruciem lub przejedzeniem) – wymioty, wzdęcia, zaparcia, gorączka i dreszcze, a nawet znaczny spadek ciśnienia.
Jakie choroby grożą trzustce? Niepokojące objawy i leczenie
Najczęściej spotykana dolegliwość to ostre zapalenie trzustki. W silnym stadium tej choroby odczuwamy nie tylko opisywany wyżej silny ból – z lewej strony pępka można zauważyć ciemnoczerwone plamy, które oznaczają martwicę tkanek. Do tego stanu może doprowadzić nie tylko zła dieta i nadużywanie alkoholu, ale również kamica żółciowa, niektóre choroby o charakterze wirusowym (np. świnka), a nawet mechaniczny uraz trzustki. Organ ten podatny jest również na choroby nowotworowe. W każdym przypadku niezbędne jest leczenie szpitalne, które może uchronić przed poważniejszymi konsekwencjami. Niestety, umieralność z powodu raka trzustki utrzymuje się na wysokim poziomie.
Opinie użytkowników