Brukselka jeszcze do niedawna kojarzyła nam się niezbyt przyjemnie, podobnie […]
zapalenie oskrzeli
Zwykle jesienią oraz wczesną wiosną, gdy pogoda jest bardzo niepewna, zwiększa się liczba osób, które łapią przeziębienia. Dla niektórych katar i kaszel to żadna przypadłość i nawet nie myślą oni o wizycie u lekarza. Natomiast dla innych jest to dolegliwość, która uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności, nie wspominając o zwykłym wstaniu z łóżka. Chociaż wiele osób tak źle znosi tego rodzaju trudności, wizyta u lekarza to ostatnia rzecz, na jaką się zdecydują. Ponieważ Polacy to naród specjalizujący się dosłownie w każdej tematyce, postawienie diagnozy i wystawienie recepty oraz zaleceń nie wymaga wizyty u lekarz. Niestety, niejednokrotnie nie jesteśmy świadomi, jakie skutki może mieć leczenie przeprowadzone na własną rękę. Przeziębienie zamiast trzy dni, może ciągnąc się tydzień, a nawet miesiąc, gdyż pozorne zwykły katar i kaszel mogą powodować zapalenie płuc lub oskrzeli.
Zapalenie oskrzeli objawy
Zapalenie oskrzeli na początku nie różni się niczym od zwykłego przeziębienia. Często jest jednak jego powikłaniem. Głównym objawem jest kaszel. Dlatego, jeśli leczymy przeziębienie już kilka dni, a kaszel wciąż nie zniknął, mamy najprawdopodobniej do czynienia z poważniejszą dolegliwością, jaką jest zapalenie oskrzeli, które bywa szczególnie niebezpieczne u dzieci oraz osób starszych ze względu na częste powikłania.
Chociaż zapaleniu oskrzeli towarzyszy zwykle z pozoru mało niebezpieczny kaszel, jest dość poważna choroba górnych dróg oddechowych. Czasami mija po kilku dniach, jednak jeśli mamy do czynienia z bakteriami, wtedy należy przeprowadzić kolejne badania, które wykluczą przewlekłe zapalenie oskrzeli, choroby układu oddechowego, a nawet astmę czy zapalenie zatok. Jak ustrzec się przed zapaleniem oskrzeli?
Przede wszystkim jesienią i zimą, gdy najwięcej osób choruje na tę przypadłość, należy unikać kontaktu z osobami mającymi objawy przeziębienia, gdyż zapalenie oskrzeli jest przenoszone drogą kropelkową.
Jak przebiega leczenie zapalenia oskrzeli?
Zwykle infekcja trwa około 10 dni. W tym okresie należy pozostać w domu i odpoczywać. Czasami zapaleniu oskrzeli towarzyszy podwyższona temperatura. Wtedy wystarczy zastosować leki obniżające temperaturę. W przypadku zwykłego zapalenia oskrzeli świetnie sprawdzają się naturalne specyfiki, jak np.: miód, czosnek, cytryna oraz sok malinowy. Antybiotyk jest stosowany w ostateczności, gdy występuje bardzo wysoka gorączka, a podczas kaszlu pojawia się wydzielina ropna.
Inną przypadłością jest przewlekłe zapalenie oskrzeli. Osoby borykające się z tą chorobą nawet kilka razy w roku cierpią na męczący kaszel. Niejednokrotnie lekceważą objawy, gdyż uważają, że jest to reakcja alergiczna albo zwykłe osłabienie odporności. Jeśli jednak kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny trwa przez dłuższy okres czasu, nawet tylko w godzinach porannych, wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem oskrzeli.
Osoby szczególnie narażone na przewlekłe zapalenie oskrzeli to przede wszystkim palacze, ale również ci, którzy w czasie pracy są wystawieni na działanie substancji chemicznych. Ponadto coraz większa ilość zanieczyszczeń w powietrzu zwiększa liczbę osób z zapaleniem oskrzeli o charakterze przewlekłym. Jest to również choroba, do której skłonności są przekazywane genetycznie.
Leczenie polega na stosowaniu lekarstw wykrztuśnych, jak również przeciwgorączkowych – jeśli jest taka potrzeba. W niektórych przypadkach zalecany jest drenaż płuc, a w przypadku palaczy definitywne odstawienie papierosów i nie przebywanie w otoczeniu palących.
Czasami objawy zapalenia oskrzeli mogą być mylące i sugerować, że dana osoba choruje na astmę. Trzeba jednak pamiętać, że astmie towarzyszą napady kaszlu, natomiast w przypadku zapalenia oskrzeli to w zasadzie ciągły kaszel, który pojawia się zwłaszcza w godzinach porannych.
Chrzan jest nieodłącznym elementem wielkanocnej tradycji. Wkładany do świątecznego koszyczka […]
Opinie użytkowników