Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu […]
zaparcia
Zaparciem nazywamy trudności z oddawaniem kału – przyjmuje się, że osoba zdrowa wydala 1-2 stolce dziennie, może być to również jeden stolec na dwa dni. W przypadku, kiedy zaparcia uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo rzadkie może to oznaczać poważną chorobę. Są to podstawowe objawy zaparć.
Zaparcia stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości Polaków. Niestety, ze względu na wstyd bardzo rzadko udajemy się z tym problemem do lekarzy rodzinnych czy gastrologów. To olbrzymi błąd – zaparcia mogą być spowodowane nie tylko chwilową niestrawnością, ale również sygnalizować poważne problemy gastryczne Jeśli problem ten powtarza się nagminnie, koniecznym jest skonsultowanie go ze specjalistą. Być może bowiem w układzie pokarmowym rozwija się poważna choroba, która wymaga wdrożenia odpowiednich metod leczenia.
Jakie mogą być przyczyny zaparcia?
Podstawowym powodem powstawania zaparć jest spożywanie produktów ubogich w błonnik oraz wodę. W przypadku stwierdzenia, że to właśnie niedobór tych składników jest powodem zaburzenia cyklu wypróżniania najprostszym sposobem na uregulowanie tychże procesów jest uzupełnianie diety o błonnik spożywczy oraz zwiększenie dawki płynów wypijanych każdego dnia.
Niestety, zaparcia mogą być również powodowane zaburzeniami pracy jelita grubego. Zdarza się to przede wszystkim kobietom, a oddawanie kału jest bolesne i wymaga dużego wysiłku. Na zaparcia mogą również cierpieć kobiety w ciąży oraz noworodki (niemowlęta).
Kolejną przyczyną jest siedzący tryb życia – osoby, które stronią od aktywności fizycznej również narażone są na zaparcia. Wynika to przede wszystkim z obniżonego metabolizmu. Brak aktywności fizycznej może wynikać nie tylko z braku chęci do sportu, ale również z podeszłego wieku i trudnością w poruszaniu się – dlatego też zaparcia często dotykają osoby starsze.
Powody zaparć możemy podzielić na: mechaniczne, toksyczne, czynnościowe oraz psychiczne. Do zaparć mechanicznych zaliczamy przyczyny takie, jak ucisk z zewnątrz czy niedrożność jelit. Zaparcia toksyczne spowodowane są zatruciem organizmu, najczęściej są to zatrucia metalami ciężkimi lub też lekami. Zaparcia czynnościowe najczęściej mają miejsce w przypadku osób obłożnie chorych i starszych. Ostatni rodzaj, zaparcia psychiczne, spowodowane są najczęściej trudną sytuacją życiową, stresem – może być on wywoływany np. pracą.
Jak walczyć z zaparciami? Co na zaparcia?
W przypadku zaparć sporadycznych, wynikających z zaburzenia metabolizmu, zalecane jest stosowanie delikatnych środków przeczyszczających. Znaleźć je można w aptekach – warto zapytać farmaceutę o najskuteczniejszy lek oraz ewentualne działania niepożądane.
Dieta przy zaparciach
Podstawowym sposobem walki z zaparciami jest odpowiednio skomponowana dieta. Powinna być ona pozbawiona pokarmów ciężkostrawnych, tłustych, również produktów, w których zawarta jest biała mąka – długo zalegają w żołądku, zwiększając ryzyko zaburzeń cyklu wypróżnień. Istotne jest również spożywanie pokarmów bogatych w naturalny błonnik – przede wszystkim są to świeże owoce i warzywa, ale również suszone śliwki czy morele. W diecie nie powinno zabraknąć także dużej ilości wody – może być to woda mineralna, herbaty czarne i ziołowe, soki owocowe.
Aby skutecznie walczyć z zaparciami, ważne jest również uprawianie sportu. Wspomaga ono metabolizm, poprawia pracę jelit, jak również ułatwia trawienie. Aktywność fizyczna powinna być dobrana ze względu na kondycję oraz wiek. Również osoby starsze w ten sposób powinny dbać o swoje zdrowie – spokojne spacery także przyczynią się do poprawienia procesu trawienia, a tym samym prawidłowego wydalania kału.
Wśród makroelementów, które pełnią istotną rolę w naszym ciele znajduje […]
Opinie użytkowników