Witamina B17 – medyczny mit czy lekarstwo na raka?

3

witamina b17 - amigdalinaJeśli po przeczytaniu nazwy „witamina B17” Twoją pierwszą reakcją było zdziwienie, bez obaw, należysz do zdecydowanej większości populacji, która o takiej witaminie nigdy nie słyszała. Dlaczego? Jej zwyczajowa nazwa to amigdalina, jednak prawdopodobnie i ona niewiele większości nam powie. Dyskusje medialne na temat tej substancji są raczej rzadkie i skutecznie tuszowane. Powód jest jeden.

Kiedy ponad 50 lat temu biochemik Ernst Krebs ogłosił, że amigdalina jest skutecznym lekiem na choroby nowotworowe, koncerny farmaceutyczne podniosły kategoryczny protest. Zbojkotowały badania Krebsa i uczyniły z nich rodzaj kuglarskiej zagrywki. Środowisko lekarskie odmówiło mu wszelkiej racji, a jego odkrycie zostało zdegradowane i zepchnięte na margines medycyny naturalnej, przez lekarzy niezbyt poważanej.


Witamina B17 lekiem na choroby nowotworowe? Czy to lek na raka?

Zdaniem naukowca, za choroby nowotworowe odpowiedzialna jest w znacznej mierze zła dieta, w diametralny sposób odbiegająca od tej, jaką stosowali nasi przodkowie (w których czasach, o raku nikt nigdy nie słyszał). Zrezygnowaliśmy z naturalnych źródeł pożywienia, darów natury, na rzecz taniej, głęboko przetworzonej żywności, naszpikowanej chemią. Zmiana diety i rezygnacja z niektórych elementów żywienia, pociągnęła za sobą skutek, w postaci niedoboru witaminy B17.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina B12. Czerwona witamina na dobry wzrok i dobry humor

Witamina B17 i jej działanie. Wedle słów Krebsa, brak w organizmie właśnie tej witaminy, powoduje zmiany nowotworowe. Tym samym, amigdalina miałaby stać się jedynym jak dotąd, w pełni skutecznym antidotum na raka i to w każdej postaci. Poparciem dla jego tezy miało być pewne żyjące w odosobnieniu himalajskie plemię, którego dieta obfituje w pokarmy z witaminą B17 i którego przedstawiciele nigdy nie chorowali na nowotwory.


W czym jest witamina B17? Dawkowanie amigdaliny

Lista produktów, które stanowią bogate źródło witaminy B17, jest całkiem długa. Dzisiejsza, złożona głównie z mocno przetworzonych produktów dieta, niestety w nie nie obfituje. Należą do nich:

  • ziarna owoców (jabłek, wiśni, śliwek, moreli, brzoskwiń, gruszek),
  • różne rodzaje fasoli (bób, soczewica, ciecierzyca),
  • orzechy,
  • migdały
  • owoce leśne (jagody, jeżyny)
  • dziki bez,
  • owoce (maliny, truskawki)
  • zboża (jęczmień, proso, żyto, pszenica)
  • len
  • gryka

Na szczycie listy, znalazły się ziarna owoców. Wyjątkowo duża dawka witaminy B17 znajduje się w jądrach pestek dużych owoców. Zdaniem Krebsa, zjedzenie nawet kilkunastu takich pestek dziennie, jest dla organizmu całkowicie bezpieczne. Dopiero przekroczenie dopuszczalnej dawki, może powodować skutki uboczne.


Witamina B17 w suplementach diety

Witamina B17 dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały. Często występuje w preparatach zawierających dodatkowo inne cenne składniki, jak chociażby m.in. witamina E.


Jakie są opinie lekarzy?

Zdaniem specjalistów, amigdalinie w żadnym wypadku nie można przypisać takiego działania. Wykonano szereg testów klinicznych, w wyniku których okazało się, że substancja nie tylko nie wpłynęła na wielkość zmian chorobowych, ale nie zadziałał nawet efekt placebo i samopoczucie pacjentów nie poprawiło się.

Do dziś, substancja w kręgach naukowych nazywana jest jedynie amigdaliną, natomiast nazwy witamina B17 używa się głównie w medycynie alternatywnej i naturalnej. Z drugiej strony, zwolennicy tej naturalnej metody leczniczej, zarzucają koncernom farmaceutycznym świadome tuszowanie prawdziwych wyników badań, gdyż ujawnienie ich doprowadziłoby do bankructwa wielu z nich.


3 thoughts on “Witamina B17 – medyczny mit czy lekarstwo na raka?

  1. Bardzo ciekawy wpis, fajnie coś takiego przeczytać. Nie wiedziałem, że działanie witaminy b17 jest aż tak szerokie i wychodzi, że warto po nią sięgać. Człowiek nie wie o wielu rzeczach, a bez internetu w dzisiejszych czasach mogłoby być krucho. Pozdrawiam 😉

  2. Nie miałam pojęcia, jakie są właściwości amigdaliny, a tu proszę. Bardzo ciekawy materiał. Do tej pory nie miałam żadnych problemów z niedoborem tej witaminy, staram się, by dieta była na tyle zbilansowana, żeby uniknąć tabletek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Retinol – najskuteczniejsza broń w drodze do piękna

niedz. kwi 8 , 2018
Retinol, czyli po prostu witamina A w czystej postaci, to […]
wlaściwości retinolu i jego wpływ na urodę

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY