Witamina B2 na poprawę wzroku

witamina b2Lekarze na całym świecie alarmują, że postęp technologiczny, oprócz oczywistych korzyści, niesie ze sobą także szereg zagrożeń, także tych dotyczących zdrowia. Stale powstają nowe centra badawcze, w których specjaliści opracowują nowe receptury leków, rośnie lista suplementów diety, a jednocześnie społeczeństwo dotykają nowe, związane z postępem dolegliwości, zwane chorobami XXI wieku. Należą do nich problemy ze wzrokiem.

Zanieczyszczenie powietrza, a w pierwszej kolejności – narażenie naszych oczu na długotrwałe wpatrywanie się w ekrany komputerów sprawia, że kłopoty dotykają coraz młodsze osoby. Jak sobie z nimi radzić?


Jeden środek na suchą skórę i łzawiące oczy

Popularne przysłowie głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Takiego samego zdania są lekarze, którzy wciąż podkreślają rolę ochrony naszego jedynego narządu wzroku. Do jednych z najważniejszych czynników, które mają wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie, jest witamina B2. Dba ona o odpowiednie nawilżenie oczu, dzięki czemu nie czujemy pieczenia, łzawienia bez powodu,  nie mamy także uczucia „piasku” w oku. Utrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy B2 w organizmie jest także skuteczną ochroną przed częstym schorzeniem narządu wzroku – zaćmą.

Witamina B2 na zajady. Oprócz tego, witamina B2 (zwana także ryboflawiną), w istotny sposób wpływa także na stan naszej skóry. Jeśli zmagasz się z przewlekłymi zajadami (pękającymi kącikami ust), suchością warg czy łojotokiem skóry głowy, być może – w Twoim organizmie jest za mało witaminy B2. Także na cerze możesz zauważyć skutki awitaminozy. Łuszczenie skóry wokół ust, nosa czy uszu, połączone z zaczerwienionymi oczami, to prawdopodobnie niedobór ryboflawiny.


W czym i gdzie występuje witamina B2?

Występowanie witaminy B2. Skąd bierze się niedobór? Podobnie jak w większości przypadków, z nieprawidłowej diety. Do pokarmów bogatych w witaminę B2, zaliczyć można:

 • wątróbkę wieprzową,
 • mleko i jego przetwory, w tym sery,
 • jaja,
 • suche nasiona grochu oraz fasoli
 • drożdże
 • migdały
 • pieczarki
 • nasiona słonecznika, sezamu i dyni.

Niewłaściwej diety nie można zrekompensować spożywaniem suplementów diety, jednak w przypadkach okresowych niedoborów, suplementacja wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Witamina B2 w suplementach

Zestawienie uwzględniające najczęściej wybierane suplementy z witaminą B2 (ryboflawina), dostępne w dziale Witaminy i minerały.


Właściwości i dawkowanie witaminy B2

Do niewątpliwych zalet witaminy B2 zaliczyć należy fakt, że jest odporna na działanie wysokiej temperatury, w związku z czym, nie wykazuje wielkich strat w procesie gotowania. Nie jest jednakże odporna na wypłukiwanie, dlatego gotowanie produktów spożywczych bogatych w B2, powinno się odbywać w małej ilości wody. Nadmiaru tej witaminy nie musisz się obawiać – ponieważ należy do substancji słabo wchłanianych przez organizm, jej stężenie w organizmie zwykle nie przekracza zalecanego, a toksyczne skutki przedawkowania nie są znane.

Warto jeszcze rozważyć wspomnianą właśnie kwestię dawkowania. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej kobiety wynosi 1,6-2,2 mg, w przypadku mężczyzn widełki są nieco wyższe: 2,4-2,8 mg. Dzieci oraz młodzież mają proporcjonalnie niższe zapotrzebowanie na ryboflawinę. Lekarze podkreślają także, że indywidualne dawki mogą ulec zmianie, a generalna zasada mówi, że im wyższe jest spożycie produktów nabiałowych, tym wyższe zapotrzebowanie na witaminę B2.


Warto poczytać także o ...

Wasze zapytania witaminowe:

 • witamina b2 gdzie wystepuje

2 komentarze na temat “Witamina B2 na poprawę wzroku”

 1. Anna

  Kwi 06. 2018

  Trafiłam na wasz artykuł i teraz jestem już pewna i wiem w czym występuje witamina b2. Mało zwracałam na to uwagi, ale muszę o to teraz zadbać, bo artykuł dał mi sporo do myslenia. Bardzo ciekawy i kompleksowy. Pozdrawiam Anna.

  Reply to this comment
 2. Aleksandra

  Kwi 07. 2018

  U mnie witamina b2 sprawdziła się świetnie na zajady. Miałam z tym koszmarny problem, ledwo co jedna się zagoiła, druga wychodziła obok niej i tak w kółko, było to bardzo frustrujące. Wyczytałam, że może się to wiązać własnie z niedoborem tej witaminy i od razu pomogło 😉

  Reply to this comment

Zostaw opinię