Witamina B2 na poprawę wzroku

2

witamina b2Lekarze na całym świecie alarmują, że postęp technologiczny, oprócz oczywistych korzyści, niesie ze sobą także szereg zagrożeń, także tych dotyczących zdrowia. Stale powstają nowe centra badawcze, w których specjaliści opracowują nowe receptury leków, rośnie lista suplementów diety, a jednocześnie społeczeństwo dotykają nowe, związane z postępem dolegliwości, zwane chorobami XXI wieku. Należą do nich problemy ze wzrokiem.

Zanieczyszczenie powietrza, a w pierwszej kolejności – narażenie naszych oczu na długotrwałe wpatrywanie się w ekrany komputerów sprawia, że kłopoty dotykają coraz młodsze osoby. Jak sobie z nimi radzić?


Jeden środek na suchą skórę i łzawiące oczy

Popularne przysłowie głosi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Takiego samego zdania są lekarze, którzy wciąż podkreślają rolę ochrony naszego jedynego narządu wzroku. Do jednych z najważniejszych czynników, które mają wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie, jest witamina B2. Dba ona o odpowiednie nawilżenie oczu, dzięki czemu nie czujemy pieczenia, łzawienia bez powodu,  nie mamy także uczucia „piasku” w oku. Utrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy B2 w organizmie jest także skuteczną ochroną przed częstym schorzeniem narządu wzroku – zaćmą.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina A na jesienne dolegliwości

Witamina B2 na zajady. Oprócz tego, witamina B2 (zwana także ryboflawiną), w istotny sposób wpływa także na stan naszej skóry. Jeśli zmagasz się z przewlekłymi zajadami (pękającymi kącikami ust), suchością warg czy łojotokiem skóry głowy, być może – w Twoim organizmie jest za mało witaminy B2. Także na cerze możesz zauważyć skutki awitaminozy. Łuszczenie skóry wokół ust, nosa czy uszu, połączone z zaczerwienionymi oczami, to prawdopodobnie niedobór ryboflawiny.


W czym i gdzie występuje witamina B2?

Występowanie witaminy B2. Skąd bierze się niedobór? Podobnie jak w większości przypadków, z nieprawidłowej diety. Do pokarmów bogatych w witaminę B2, zaliczyć można:

  • wątróbkę wieprzową,
  • mleko i jego przetwory, w tym sery,
  • jaja,
  • suche nasiona grochu oraz fasoli
  • drożdże
  • migdały
  • pieczarki
  • nasiona słonecznika, sezamu i dyni.

Niewłaściwej diety nie można zrekompensować spożywaniem suplementów diety, jednak w przypadkach okresowych niedoborów, suplementacja wydaje się dobrym rozwiązaniem.

Witamina B2 w suplementach

Zestawienie uwzględniające najczęściej wybierane suplementy z witaminą B2 (ryboflawina), dostępne w dziale Witaminy i minerały.


Właściwości i dawkowanie witaminy B2

Do niewątpliwych zalet witaminy B2 zaliczyć należy fakt, że jest odporna na działanie wysokiej temperatury, w związku z czym, nie wykazuje wielkich strat w procesie gotowania. Nie jest jednakże odporna na wypłukiwanie, dlatego gotowanie produktów spożywczych bogatych w B2, powinno się odbywać w małej ilości wody. Nadmiaru tej witaminy nie musisz się obawiać – ponieważ należy do substancji słabo wchłanianych przez organizm, jej stężenie w organizmie zwykle nie przekracza zalecanego, a toksyczne skutki przedawkowania nie są znane.

Warto jeszcze rozważyć wspomnianą właśnie kwestię dawkowania. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej kobiety wynosi 1,6-2,2 mg, w przypadku mężczyzn widełki są nieco wyższe: 2,4-2,8 mg. Dzieci oraz młodzież mają proporcjonalnie niższe zapotrzebowanie na ryboflawinę. Lekarze podkreślają także, że indywidualne dawki mogą ulec zmianie, a generalna zasada mówi, że im wyższe jest spożycie produktów nabiałowych, tym wyższe zapotrzebowanie na witaminę B2.


2 thoughts on “Witamina B2 na poprawę wzroku

  1. Trafiłam na wasz artykuł i teraz jestem już pewna i wiem w czym występuje witamina b2. Mało zwracałam na to uwagi, ale muszę o to teraz zadbać, bo artykuł dał mi sporo do myslenia. Bardzo ciekawy i kompleksowy. Pozdrawiam Anna.

  2. U mnie witamina b2 sprawdziła się świetnie na zajady. Miałam z tym koszmarny problem, ledwo co jedna się zagoiła, druga wychodziła obok niej i tak w kółko, było to bardzo frustrujące. Wyczytałam, że może się to wiązać własnie z niedoborem tej witaminy i od razu pomogło 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Witaminy na mocne rzęsy. Co powinna zawierać dobra odżywka do rzęs?

czw. mar 29 , 2018
Prawidłowy wzrost rzęs uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z […]
Jak dbać o rzęsy?

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY