Witamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W pierwszej dobie życia zastrzyk z witaminą K otrzymują noworodki. Jest to spowodowane ryzykiem wystąpienia skazy krwotocznej, która powoduje niedobór tej witaminy. Związek ten reguluje krzepnięcie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, a także zapobiega występowaniu krwawień zewnętrznych i wewnętrznych.
Noworodek przychodzi na świat z niewielkim zapasem witaminy K, dlatego musi otrzymywać ją z zewnątrz. Dorosły człowiek rzadko cierpi na niedobór, ponieważ składnik ten wytwarzany jest w jelicie grubym przy udziale bakterii.
Właściwości witaminy K
- Witamina K wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.
- Posiada działanie przeciwbólowe, a także przeciwzapalne.
- Zapewnia odpowiednia krzepliwość krwi, hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe, a także zapobiega niektórym nowotworom.
- Odgrywa też swoją rolę podczas tworzenia tkanki kostnej.
- Zapobiega krwotokom wewnętrznym.
- Jest niezbędna do procesu wytwarzania protrombiny.
Skutki niedoboru witaminy K
Witamina K i jej znaczenie dla noworodka. Niedobór witaminy K powoduje krwotoki między innymi z przewodu pokarmowego czy z nosa. Wynika to z wydłużonego czasu krzepnięcia krwi. Brak witaminy K w pierwszych tygodniach życia noworodka prowadzi do skazy krwotocznej, która objawia się głównie krwotokami z przewodu pokarmowego.
Braki tego składnika są przyczyną długiego i problematycznego gojenia się ran. Wpływają też szkodliwie na stan kości, co może spowodować zaburzenia wzrostu u niemowląt. Niedobór witaminy K może być też przyczyną zapalenia jelit lub przedłużających się biegunek.
Czym skutkuje nadmiar witaminy K?
O ile witamina K jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu już od pierwszych dni życia, o tyle skutki jej przedawkowania są dość groźne. Nie warto stosować suplementacji, jeśli w diecie pojawiają się produkty bogate w witaminę K. Organizm wytwarza ją ponadto samodzielnie. Nadmiar jest przyczyną uszkodzeń mózgu u niemowląt, zaś u dorosłych może wpłynąć szkodliwie na wątrobę. Objawem jest też nadmierna potliwość i uczucie gorąca.
W czym jest witamina K? Występowanie i produkty
Produktami, które zapewnią nam wystarczającą dawkę witaminy K są jaja, mleko i warzywa. Do tych ostatnich zaliczymy tutaj brukselkę, szpinak, kalafior, kapustę, brokuły, sałatę czy zielona fasolę. Mniejsze ilości witaminy znajdują się chociażby w pomidorach czy ogórkach. Jest obecna też w wodorostach, serach typu camembert oraz owsie i soi.
Jeśli przyjmujemy witaminę K, warto wiedzieć, że jej wchłanianie osłabiają antybiotyki, aspiryna oraz alkohol. Niekorzystne jest też działanie światła, mrożenie oraz obecność środków konserwujących w żywności.
Normy dotyczące dziennego spożycia
Dziecko rozpoczynające naukę w szkole powinno dostarczać organizmowi 55 µg witaminy K dziennie. U licealisty dawka ta wzrasta do 75 µg na dzień.
Kobietom będącym w ciąży oraz matkom karmiącym piersią zaleca się pilnowanie dawki wynoszącej 90 µg witaminy K w ciągu dnia.
Rozpoczęcie suplementacji warto skonsultować z lekarzem. Szczególnie powinny uważać osoby z zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym lub dentystycznym, a także cierpiące na choroby jelit.
Witamina K w suplementach diety
Witamina K dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.
Bardzo ciekawy materiał, przydatny 😉 U mnie witamina k dla dzieci i niemowląt to była podstawa, zawsze były jakieś problemy, dlatego miałam tego całą masę w domowej apteczce. Nie ma co zwlekać, tylko warto sięgnąć bo to proste i skuteczne rozwiązanie.
Bardzo ciekawe jest występowanie witaminy k, nawet o tym nie wiedziałam. Powiem szczerze, że jestem zaskoczona. Bardzo ciekawy i pouczający materiał, oby tak dalej! 😉