Witamina K niezbędna dla niemowląt

2

witamina KWitamina K jest rozpuszczalna w tłuszczach i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W pierwszej dobie życia zastrzyk z witaminą K otrzymują noworodki. Jest to spowodowane ryzykiem wystąpienia skazy krwotocznej, która powoduje niedobór tej witaminy. Związek ten reguluje krzepnięcie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, a także zapobiega występowaniu krwawień zewnętrznych i wewnętrznych.

Noworodek przychodzi na świat z niewielkim zapasem witaminy K, dlatego musi otrzymywać ją z zewnątrz. Dorosły człowiek rzadko cierpi na niedobór, ponieważ składnik ten wytwarzany jest w jelicie grubym przy udziale bakterii.


Właściwości witaminy K

  • Witamina K wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.
  • Posiada działanie przeciwbólowe, a także przeciwzapalne.
  • Zapewnia odpowiednia krzepliwość krwi, hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe, a także zapobiega niektórym nowotworom.
  • Odgrywa też swoją rolę podczas tworzenia tkanki kostnej.
  • Zapobiega krwotokom wewnętrznym.
  • Jest niezbędna do procesu wytwarzania protrombiny.

Skutki niedoboru witaminy K

Witamina K i jej znaczenie dla noworodka. Niedobór witaminy K powoduje krwotoki między innymi z przewodu pokarmowego czy z nosa. Wynika to z wydłużonego czasu krzepnięcia krwi. Brak witaminy K w pierwszych tygodniach życia noworodka prowadzi do skazy krwotocznej, która objawia się głównie krwotokami z przewodu pokarmowego.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina C w walce z przeziębieniem

Braki tego składnika są przyczyną długiego i problematycznego gojenia się ran. Wpływają też szkodliwie na stan kości, co może spowodować zaburzenia wzrostu u niemowląt. Niedobór witaminy K może być też przyczyną zapalenia jelit lub przedłużających się biegunek.


Czym skutkuje nadmiar witaminy K?

O ile witamina K jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu już od pierwszych dni życia, o tyle skutki jej przedawkowania są dość groźne. Nie warto stosować suplementacji, jeśli w diecie pojawiają się produkty bogate w witaminę K. Organizm wytwarza ją ponadto samodzielnie. Nadmiar jest przyczyną uszkodzeń mózgu u niemowląt, zaś u dorosłych może wpłynąć szkodliwie na wątrobę. Objawem jest też nadmierna potliwość i uczucie gorąca.


W czym jest witamina K? Występowanie i produkty

Produktami, które zapewnią nam wystarczającą dawkę witaminy K są jaja, mleko i warzywa. Do tych ostatnich zaliczymy tutaj brukselkę, szpinak, kalafior, kapustę, brokuły, sałatę czy zielona fasolę. Mniejsze ilości witaminy znajdują się chociażby w pomidorach czy ogórkach. Jest obecna też w wodorostach, serach typu camembert oraz owsie i soi.

Jeśli przyjmujemy witaminę K, warto wiedzieć, że jej wchłanianie osłabiają antybiotyki, aspiryna oraz alkohol. Niekorzystne jest też działanie światła, mrożenie oraz obecność środków konserwujących w żywności.


Normy dotyczące dziennego spożycia

Inne Rankingi i Publikacje:  Chlor. Najważniejsze funkcje pierwiastka oraz stutki niedoboru

Dziecko rozpoczynające naukę w szkole powinno dostarczać organizmowi 55 µg witaminy K dziennie. U licealisty dawka ta wzrasta do 75 µg na dzień.

Kobietom będącym w ciąży oraz matkom karmiącym piersią zaleca się pilnowanie dawki wynoszącej 90 µg witaminy K w ciągu dnia.

Rozpoczęcie suplementacji warto skonsultować z lekarzem. Szczególnie powinny uważać osoby z zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym lub dentystycznym, a także cierpiące na choroby jelit.


Witamina K w suplementach diety

Witamina K dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.


2 thoughts on “Witamina K niezbędna dla niemowląt

  1. Bardzo ciekawy materiał, przydatny 😉 U mnie witamina k dla dzieci i niemowląt to była podstawa, zawsze były jakieś problemy, dlatego miałam tego całą masę w domowej apteczce. Nie ma co zwlekać, tylko warto sięgnąć bo to proste i skuteczne rozwiązanie.

  2. Bardzo ciekawe jest występowanie witaminy k, nawet o tym nie wiedziałam. Powiem szczerze, że jestem zaskoczona. Bardzo ciekawy i pouczający materiał, oby tak dalej! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Witamina C w walce z przeziębieniem

sob. kwi 21 , 2018
Witamina C od zawsze uznawana jest za jeden z najcenniejszych […]
witamina C

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY