Źródła pokarmowe bogate w witaminę C

Produkty pochodzenia roślinnego bogate w witaminę C powinny znaleźć swoje miejsce w naszej codziennej diecie. Witamina C to silny przeciwutleniacz, pełniący niezwykle ważną rolę w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych toksyn zwanych wolnymi rodnikami. Ile kwasu askorbinowego potrafią nam dostarczyć owoce oraz warzywa? Ranking otwierają …

Dzika róża

Owoce dzikiej różyDzika róża zawiera mnóstwo substancji czynnych, w tym przede wszystkim witaminę C i kwasy owocowe. Witamina C jest odpowiedzialna za wzmocnienie naszej odporności, natomiast kwasy owocowe poprawiają znacząco stan oraz wygląd naszej skóry. Z dzikiej róży wytwarzany jest ponadto olejek różany, charakteryzujący się działaniem antydepresyjnym, uśmierzającym bóle głowy i uspokajającym.

Zawartość witaminy C w 100g: 500mg, a w odmianie „Konstancin” nawet do 3500mg.

Czarna porzeczka

Owoce czarnej porzeczkiCzarna porzeczka to kolejna pozycja na liście owoców cechujących się wysoką zawartością witaminy C i innych antyoksydantów. W praktyce oznacza to, że 100g tych owoców pozwala dostarczyć nam 260% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Czarna porzeczka z powodzeniem stosowana jest w problemach z reumatyzmem, infekcjach górnych dróg oddechowych czy nawet artretyzmie. Zawarte w niej flawonoidy (silne przeciwutleniacze odpowiadające za oczyszczanie organizmu ze szkodliwych wolnych rodników) regulują poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze, a także redukują zmiany miażdżycowe.

Zawartość witaminy C w 100g: 181mg.

Natka pietruszki

Natka pietruszkiNatka pietruszki oprócz dużej ilości witaminy C zawiera również inne witaminy i minerały, takie jak potas, żelazo, wapń i magnez. Przygotowany wywar z pietruszki jest z powodzeniem stosowany i rekomendowany osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza, prostaty i nerek ze względu na swoje właściwości moczopędne oraz zapobiegające infekcjom dróg moczowych. Wywar z pietruszki jest również nieoceniony przy problemach z trawieniem, wysokim ciśnieniem tętniczym, wzdęciami, nieregularnymi miesiączkami, zatrzymywaniem wody w organizmie, a także kłopotach z astmą oraz kaszlem. W natce pietruszki znajduje się witamina A korzystnie działająca na nasz wzrok.

Inne Rankingi i Publikacje:  Herbata z dzikiej róży - czy pomaga?

Zawartość witaminy C w 100g: 178mg.

Czerwona papryka

czerwona paprykaOprócz witaminy C czerwona papryka jest szczególnie bogata w beta-karoten oraz składniki mineralne takie jak wapń oraz potas. Jej działanie obniża ciśnienie tętnicze, chroni przed zmianami miażdżycowymi, oczyszcza organizm z wolnych rodników. Spożywanie surowej papryki rekomendowane jest osobom mającym problem z trawieniem, zaparciami oraz wzdęciami. Substancje fitoaktywne znajdujące się w papryce mają funkcję przeciwbakteryjną, przeciwzapalną oraz wzmacniającą układ immunologiczny.

Zawartość witaminy C w 100g: 144mg.

Rokitnik zwyczajny

Owoce rokitnika zwyczajnegoOwoce rokitnika zawierają dużo witaminy A, witamin z grupy B, witaminę C oraz E, a także flawonoidów należących do grupy polifenoli. Znajdziemy w nich również kwasy organiczne i liczne pierwiastki – azot, krzem, bor, żelazo, fosfor, mangan, wapń itp. Olej rokitnika zawarty w miąższu owoców i nasionach to cenne źródło kwasu palmitynowego i palmitynowo-olejowego, a stosuje się go w stanach gorączkowych (wirusowych lub bakteryjnych), przy zapaleniach w obrębie układu pokarmowego, wrzodach żołądka, biegunce. Korzystnie wpływa on także na regulację poziomu cholesterolu i obniżenie ciśnienia tętniczego, choroby skórne czy też hamuje on proces wypadania włosów.

Zawartość witaminy C w 100g: 120-315mg, odmiany w górach środkowej Europy – 405-1100mg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Witamina C w roślinach cz.2

czw. lip 2 , 2015
Witamina C to silny przeciwutleniacz, podobnie jak witamina E, beta-karoten […]
Dereń jadalny

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY