Suszarka do grzybów, owoców i warzyw


Suszenie grzybów, owoców i warzyw

Grzyby i owoce można jeść w różnych postaciach – na świeżo, gotować je, a grzyby marynować. Coraz popularniejsza na rynku suszarka do grzybów, warzyw oraz owoców pozwala przygotować smakowite i aromatyczne produkty, szybko i łatwo, nie czerpiąc zbyt dużej ilości prądu, dzięki czemu nie ucierpi na tym nasz portfel.

Co można suszyć na suszarce?

Suszone grzyby nadają niezapomniany aromat chociażby zupie przygotowywanej podczas Świąt Bożego Narodzenia. Owoce są składnikiem kompotu z suszu, który pachnie owocami oraz wędzonym dymem, nadając niezwykły klimat świątecznym dniom. Suszarka działa szybko i sprawnie, dzięki niej można uniknąć kłopotliwego ręcznego przygotowywania suszu na balkonie, nad gazem lub w piekarniku.

W suszarce można suszyć nie tylko grzyby, warzywa i owoce, ale także kwiaty, zioła, a nawet ryby. Tak wielofunkcyjne urządzenie na pewno będzie przydatne w każdym, najmniejszym nawet gospodarstwie domowym. Jest ono niewielkie, spokojnie zmieści się w szafce lub domowym kredensie. Suszarka pozwala zaoszczędzić czas, działa szybko i bezpiecznie. Jej głównym zadaniem jest odparowanie wody, dzięki czemu powstrzymywany jest proces gnicia.

Urządzenie posiada obły kształt, ma przezroczystą, plastikową obudowę, dzięki czemu można obserwować jak przebiega suszenie produktów. Pojemność suszarki wynosi zazwyczaj kilkanaście litrów – największe suszarki mają nawet powyżej 15 litrów pojemności.

Wyposażenie i parametry suszarki

Na wyposażeniu maszyny są sita, których wysokość jest regulowana, a odległość między sitami powinna być równa. Pomiędzy sitami zapewniona jest cyrkulacja gorącego powietrza.

Pokrywa urządzenia ma kilkustopniową regulację, dzięki czemu grzyby łatwo się suszą. Antypoślizgowe, gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stabilnie trzyma się nawierzchni.

Suszarki posiadają zróżnicowane parametry: w sprzedaży pojawiły się suszarki wyposażone w sygnalizację dźwiękową, która informuje nas o zakończeniu procesu suszenia. Niektóre modele suszarek posiadają schowek na przewód elektryczny. Urządzenia zasilane są sieciowo i mają moc przeważnie 300-400 W. Dla porównania piekarnik potrzebuje zazwyczaj 2000 W.

Suszenie grzybów w suszarce to z reguły kwestia 4-8 godzin. W piekarniku grzyby, owoce i warzywa należy suszyć nie krócej niż 12 godzin, czasami nawet 24 godziny. Grzyby suszone w piekarniku są skurczone, wyglądają często jak postarzałe, natomiast grzyby suszone w suszarce zachowują kolor i kształt, zyskując nowy smak i aromat.

Grzyby przed suszeniem obiera się z igieł i mchu, nie należy ich jednak myć. Suszyć je należy w temperaturze 70-90°C. Kawałki grzybów muszą mieścić się między sitami. Jeśli grzyby nie są nasiąknięte wodą, to 4 godziny suszenia wystarczą w zupełności.

Ceny suszarek do grzybów wynoszą przeważnie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Suszenie dużych ilości produktów wymaga zakupienia dużej suszarki, która poradzi sobie z dużą ilością owoców, grzybów czy też ziół lub ryb. Duże modele suszarek posiadają osiem lub jedenaście sit do suszenia warzyw i owoców. Cyfrowy wyświetlacz umożliwia ustawienie takich parametrów, jak temperatura oraz czas suszenia produktów.

W jaki sposób suszyć owoce w suszarce?

  • Owoce należy dokładnie umyć, usunąć z nich pestki.
  • Winogrona natomiast kroi się na połówki.
  • Większe owoce należy pokroić w cienkie plasterki, które nie będą grubsze niż pół centymetra.
  • Przygotowane plasterki układa się na tacy jednowarstwowo, jabłka można zamoczyć w soku z cytryną, dzięki czemu nie nabiorą ciemnego koloru.
  • Suszarka do owoców może posiadać nawiew, w przypadku gdy go nie ma, to warto podnieść czasami jej wieko i przełożyć tace, zamieniając je miejscami.

Suszone owoce i warzywa są idealnym urozmaiceniem zup, deserów i kompotów. Suszone ryby łatwiej się przechowuje i zachowują one smak oraz aromat przez długie tygodnie.

Suszarka do grzybów, owoców i warzyw RANKING

Najchętniej wybierane suszarki do grzybów, owoców i warzyw dostępne w sklepach internetowych w kategorii Wyciskanie i suszenie. Zestawienie suszarek jest aktualizowane na bieżąco.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (3 votes cast)
Suszarka do grzybów, owoców i warzyw, 8.0 out of 10 based on 3 ratings

Warto poczytać także o ...

Wasze zapytania witaminowe:

  • suszarka do grzybów jaka najlepsza
  • jaka suszarka do grzybów i owoców

No comments.

Zostaw opinię