Czym powinna się charakteryzować dobra suszarka do grzybów? Zobacz ranking urządzeń do suszenia owoców i warzyw


Suszenie grzybów, owoców i warzyw

Grzyby i owoce można jeść w różnych postaciach – na świeżo, gotować je, a grzyby marynować. Coraz popularniejsza na rynku suszarka do grzybów, warzyw oraz owoców pozwala przygotować smakowite i aromatyczne produkty, szybko i łatwo, nie czerpiąc zbyt dużej ilości prądu, dzięki czemu nie ucierpi na tym nasz portfel.

Co można suszyć na suszarce?

Suszone grzyby nadają niezapomniany aromat chociażby zupie przygotowywanej podczas Świąt Bożego Narodzenia. Owoce są składnikiem kompotu z suszu, który pachnie owocami oraz wędzonym dymem, nadając niezwykły klimat świątecznym dniom. Suszarka działa szybko i sprawnie, dzięki niej można uniknąć kłopotliwego ręcznego przygotowywania suszu na balkonie, nad gazem lub w piekarniku.

W suszarce można suszyć nie tylko grzyby, warzywa i owoce, ale także kwiaty, zioła, a nawet ryby. Tak wielofunkcyjne urządzenie na pewno będzie przydatne w każdym, najmniejszym nawet gospodarstwie domowym. Jest ono niewielkie, spokojnie zmieści się w szafce lub domowym kredensie. Suszarka pozwala zaoszczędzić czas, działa szybko i bezpiecznie. Jej głównym zadaniem jest odparowanie wody, dzięki czemu powstrzymywany jest proces gnicia.

Urządzenie posiada obły kształt, ma przezroczystą, plastikową obudowę, dzięki czemu można obserwować jak przebiega suszenie produktów. Pojemność suszarki wynosi zazwyczaj kilkanaście litrów – największe suszarki mają nawet powyżej 15 litrów pojemności.


Wyposażenie i parametry suszarki

Wyposażenie

Na wyposażeniu maszyny są sita, których wysokość jest regulowana, a odległość między sitami powinna być równa. Pomiędzy sitami zapewniona jest cyrkulacja gorącego powietrza.

Pokrywa urządzenia ma kilkustopniową regulację, dzięki czemu grzyby łatwo się suszą. Antypoślizgowe, gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stabilnie trzyma się nawierzchni.

Parametry

Suszarki posiadają zróżnicowane parametry: w sprzedaży pojawiły się suszarki wyposażone w sygnalizację dźwiękową, która informuje nas o zakończeniu procesu suszenia. Niektóre modele suszarek posiadają schowek na przewód elektryczny. Urządzenia zasilane są sieciowo i mają moc przeważnie 300-400 W. Dla porównania piekarnik potrzebuje zazwyczaj 2000 W.

Czas i proces suszenia

Suszenie grzybów w suszarce to z reguły kwestia 4-8 godzin. W piekarniku grzyby, owoce i warzywa należy suszyć nie krócej niż 12 godzin, czasami nawet 24 godziny. Grzyby suszone w piekarniku są skurczone, wyglądają często jak postarzałe, natomiast grzyby suszone w suszarce zachowują kolor i kształt, zyskując nowy smak i aromat.

Grzyby przed suszeniem obiera się z igieł i mchu, nie należy ich jednak myć. Suszyć je należy w temperaturze 70-90°C. Kawałki grzybów muszą mieścić się między sitami. Jeśli grzyby nie są nasiąknięte wodą, to 4 godziny suszenia wystarczą w zupełności.

Ceny suszarek do owoców i warzyw

Ceny suszarek do grzybów wynoszą przeważnie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Suszenie dużych ilości produktów wymaga zakupienia dużej suszarki, która poradzi sobie z dużą ilością owoców, grzybów czy też ziół lub ryb. Duże modele suszarek posiadają osiem lub jedenaście sit do suszenia warzyw i owoców. Cyfrowy wyświetlacz umożliwia ustawienie takich parametrów, jak temperatura oraz czas suszenia produktów.


Pożądane cechy dobrej suszarki do owoców i warzyw

Dobra suszarka do grzybów oraz owoców powinna mieć odpowiednie parametry. Przede wszystkim powinna się ona składać z jak największej ilości sit, które znajdują się wewnątrz takiej suszarki. Dobrym wyborem będzie suszarka do owoców i warzyw, która będzie dysponowała minimum 7-8 sitami, chociaż istnieją też suszarki posiadające nawet 10 sit. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które suszą pokaźne ilości żywności.

Moc suszenia

Przy doborze takiej suszarki najważniejszą kwestią będzie jednak moc suszenia i na tym należy się skupić w pierwszej kolejności. Im większa będzie moc tym krótszy będzie czas suszenia, dlatego warto wybrać suszarkę z głową, tak aby tego nie żałować. Suszarki, których używa się w domach powinny mieć moc około 400W, wtedy też efekty suszenia na pewno będą zadowalające, chociaż na rynku dostępne są modele o mocy nawet 700W, więc ostateczna decyzja należy do zainteresowanych osób. Przy mocy 400W czas suszenia grzybów będzie oscylował w granicach 4-6 godzin, natomiast jabłek 5-7 godzin. Najkrócej będzie suszyła się m.in. nać pietruszki, około 2-3 godziny.

Regulacja temperatury

Odpowiednia suszarka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i musi znajdować się w niej regulacja temperatury, tak aby mieć pełną kontrolę nad suszeniem grzybów i owoców. Warto zadbać o to, aby suszarka:

 • miała jak największą ilość sit,
 • miała jak największą moc,
 • suszyła krótko, ale skutecznie,
 • miała regulację temperatury.

Takie urządzenie na pewno świetnie spisze się w każdej kuchni i będzie można z niego korzystać przez bardzo długi czas. Jest to ważne zarówno dla profesjonalnych kucharzy, jak i amatorów gotowania.


W jaki sposób suszyć owoce w suszarce?

 • Owoce należy dokładnie umyć, usunąć z nich pestki.
 • Winogrona natomiast kroi się na połówki.
 • Większe owoce należy pokroić w cienkie plasterki, które nie będą grubsze niż pół centymetra.
 • Przygotowane plasterki układa się na tacy jednowarstwowo, jabłka można zamoczyć w soku z cytryną, dzięki czemu nie nabiorą ciemnego koloru.
 • Suszarka do owoców może posiadać nawiew, w przypadku gdy go nie ma, to warto podnieść czasami jej wieko i przełożyć tace, zamieniając je miejscami.

Suszone owoce i warzywa są idealnym urozmaiceniem zup, deserów i kompotów. Suszone ryby łatwiej się przechowuje i zachowują one smak oraz aromat przez długie tygodnie.


Suszarki do grzybów, owoców i warzyw RANKING

Najchętniej wybierane suszarki do grzybów, owoców i warzyw dostępne w sklepach internetowych w kategorii Wyciskanie i suszenie. Zestawienie suszarek jest aktualizowane na bieżąco.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (3 votes cast)
Czym powinna się charakteryzować dobra suszarka do grzybów? Zobacz ranking urządzeń do suszenia owoców i warzyw, 8.0 out of 10 based on 3 ratings

Warto poczytać także o ...

Wasze zapytania witaminowe:

 • suszarka do grzybów jaka najlepsza
 • jaką wybrac temperaturę w suszarce do owoców do suszenia natki pietruszki
 • suszarki do grzybów ranking
 • czy w suszarce do grzybów można suszyć orzechy
 • jaka powinna byc moc suszsrki domowej do owocow i grzybow
 • jaka suszarka do grzybów
 • maszyny do suszenia owocow
 • suszafka do owoców i grzybów

2 komentarze na temat “Czym powinna się charakteryzować dobra suszarka do grzybów? Zobacz ranking urządzeń do suszenia owoców i warzyw”

 1. Maciej

  Lis 29. 2018

  Mieszkam na wsi, więc elektryczna suszarka do grzybów, tym bardziej w sezonie. Przydaje się nie tylko do grzybów, ale też do suszenia owoców, czy warzyw. Te dają piękny aromat po wrzuceniu do zupy w takiej formie 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Reply to this comment
 2. Majka

  Lis 29. 2018

  Wcześniej preferowałam tradycyjne suszenie warzyw i owoców, ale jest to w okresie letnim często trudne z powodu pogody. Jeżeli pada a my chcemy coś ususzyć, to jest duża szansa, że tylko nam wszystko zwiędnie i spleśnieje, więc taka suszarka w sytuacjach awaryjnych się spisuje idealnie 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  Reply to this comment

Zostaw opinię