Witamina B3 to, jak wskazuje nazwa, jeden z elementów grupy witaminowej B, której cechą charakterystyczną jest rozpuszczalność w wodzie. Witaminy z tej grupy, posiadają oprócz tego jeszcze kilka cech wspólnych, warto jednak nadmienić, że B3, nieco się na ich tle wyróżnia.
Występuje też pod nazwą witamina PP, ponieważ dawniej uznawano ją za czynnik przeciwpelagryczny.
Określana również witaminą PP lub niacyną jako jedyna jest produkowana przez nasz organizm w sposób naturalny. Niestety, ilości jakie produkuje nasze ciało, nie są wystarczające i dodatkową dawkę trzeba pobierać wraz z pożywieniem.
Najważniejsze funkcje witaminy B3 i działanie
Zanim wymienimy kilka produktów najbogatszych w ten ważny budulec, odpowiedzmy na pytanie, czym właściwie jest witamina B3 (inaczej witamina PP) i na co wpływa? Do jej najważniejszych funkcji należy regulacja poziomu cholesterolu w organizmie. Obniża poziom tzw. złego cholesterolu (LDL), a podwyższa poziom dobrego (HDL). Wpływa także na obniżenie poziomu tłuszczu, nawet o połowę! W ten sposób, wpływa na obniżenie ryzyka zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe. Rozszerza naczynia krwionośne, łagodząc dolegliwości krążeniowe i związane z nimi dolegliwości poboczne, takie jak migreny czy żylaki.
Trudno nie wspomnieć także o tym, że B3, oprócz działanie na fizyczną stronę naszego organizmu, znakomicie wpływa także na jego psychiczny aspekt. Reguluje system nerwowy człowieka, działając uspokajająco i kojąco, ułatwia także zasypianie. Stosuje się ją jako środek pomocniczy w leczeniu chorób psychicznych, w tym schizofrenii.
Suplement idealny dla kobiet
Z kilku względów, witamina B3, jest szczególnie istotna dla kobiet. Reguluje poziom żeńskich hormonów – estrogenu i progesteronu, pomagając w problemach związanych z nieregularną miesiączką, łagodzi również bóle menstruacyjne. Korzystnie wpływa też na prawidłowy stan skóry i włosów – likwiduje szorstkość, zaczerwienienia, poprawia ukrwienie (które z kolei wpływa na ładny kolor cery) oraz pomaga w walce z uporczywym łupieżem.
Witamina B3 w suplementach
Zestawienie uwzględniające najczęściej wybierane suplementy z niacyną (witamina B3, witamina PP), dostępne w dziale Witaminy i minerały.
Witamina B3 – objawy niedoboru
Chroniczny niedobór witaminy B3 jest wyjątkowo groźny. Dlaczego? Alternatywna nazwa tego składnika, to witamina PP, która wzięła się od jednej z właściwości witaminy – działania przeciwpelagrycznego. Na walkę z pelagrą wpływa jeden z dwóch podstawowych składników witaminy B3 – niacyna. Pozornie niewinne początki choroby, czyli zaczerwienienie i szorstkość skóry, to w rzeczywistości jej zapalanie, które nieleczone, połączone z dalszym niedoborem witaminy, może prowadzić nawet do śmierci.
Do innych, mniej niebezpiecznych lecz równie uciążliwych skutków niedoboru witaminy PP, należą m.in. obniżenie metabolizmu, zaburzenia trawienia, problemy skórne oraz nieprawidłowe działanie układu nerwowego, objawiające się częstymi bólami głowy, bezsennością, zaburzeniami pamięci, czy ogólnym rozstrojeniem nerwowym.
Na szczęście, niedobór dość łatwo zauważyć i w porę podjąć kroki zapobiegawcze. Jednym z pierwszych symptomów, jest zmniejszenie tolerancji na zimno. Jeśli nagle zacząłeś odczuwać nieprzyjemny chłód, może to oznaczać niedobór niacyny.
Witamina B3 – w jakich produktach i gdzie występuje?
Jak przeciwdziałać niedoborowi? W pierwszej kolejności – zwiększyć przyjmowanie pokarmów bogatych w witaminę PP. Należą do nich m.in.:
- drożdże,
- orzechy ziemne,
- wątróbka
- tuńczyk,
- mięso drobiowe,
- otręby pszenne,
- suszone brzoskwinie.
Bezpieczna, niepowodująca skutków ubocznych dzienna dawka witaminy B3 wynosi 19-22mg na dzień w przypadku kobiet oraz 21-25mg w przypadku mężczyzn.
Kupiłam u was właśnie tabletki z niacyną, czekam i będę mogła zdać relację jak to działa. Oprócz tego, warto jeść orzechy, które mają dużo witaminy b3 i jest to jeden z najprostszych sposobów dostarczenia tej witaminy. Orzechy są dobre jako dodatek do sałatek, czy innych potraw.
Jeżeli nie wystarcza nam odpowiednie dostarczenie tej witaminy z codziennej diety, to warto pokusić się o właśnie takie witaminy jak w rankingu. Przy tym trzeba pamiętać, że istotne jest dawkowanie niacyny i trzeba się tego ściśle trzymać. Bardzo ciekawy i przydatny materiał.