Witamina B – podstawowe fakty i przydatne wskazówki dla grupy

witaminy z grupy B - właściwości i źródłaJeśli zawsze zastanawiało Cię, że dlaczego telewizyjne reklamy suplementów diety, jako składniki, wymieniają zwykle witaminę A, czy D, ale już B1, B2 i B3, śpieszymy z wyjaśnieniem! Witamina B to w gruncie rzeczy cała grupa witamin, zebrana pod jedną ogólną nazwą, ze względu na podobne cechy. Wszystkie znane człowiekowi witaminy rozpuszczalne w wodzie, należą do grupy B. Wyjątek stanowi jedynie witamina C, która także z łatwością rozpuszcza się w wodzie, ale ze względu na odmienne właściwości i pochodzenie, nie jest elementem grupy B.

Kolejnym wyznacznikiem witamin z omawianej grupy jest fakt, że żadna z nich nie jest magazynowana w organizmie. Oznacza to, że aby dostarczyć mu potrzebnej ilości, należy przyjmować stałe dawki w regularnych odstępach czasu. I od tej reguły, istnieje jednak jeden wyjątek. Jest nim witamina B12, która magazynuje się w organizmie i wystarczy przyjąć ją raz na jakiś czas, by zapewnić sobie jej właściwy poziom. Kolejną cechą wspólną witamin z grupy B, jest ich występowanie. Najczęściej występują zbiorowo i odpowiadają za podobne funkcje życiowe. Co ciekawe, ich budowa chemiczna i strukturalna, jest całkowicie różna!


Witamina B na depresję – prawda czy mit?

Funkcje i właściwości witamin z grupy B. Tak jak zostało już wspomniane, witaminy z grupy B występują zbiorowo i pełnią podobne funkcje. W ciele człowieka, spełniają rolę swego rodzaju katalizatorów. Biorą udział w procesach metabolicznych białek, tłuszczów i węglowodanów, a także w procesach uwalniania energii. Między innymi dlatego, kiedy ktoś odczuwa ogólne osłabienie i zniechęcenie, zaleca mu się przyjmowanie witamin!

Ponadto, mają istotny wpływ na układ nerwowy i związane z nim zdrowie psychiczne. Regulują poziom napięcia nerwowego, łagodzą stany depresyjne, przywracają równowagę. Leczenie głębokich depresji witaminami brzmi wprawdzie jak bajka, ale nie ulega wątpliwości, że stanowią one skuteczny dodatek do kuracji.


Szczypta historii

Skład grupy witaminowej B, zmieniał się z biegiem czasu. Początkowo, istniała jedna tylko witamina oznaczona tą literą, stosowana w leczeniu choroby beri-beri. Później jednak okazało się, że w skład tej witaminy, wchodzą różne substancje, które po kolei wyodrębniano i opisywano. Kiedy zauważono liczne powiązania pomiędzy poszczególnymi substancjami, na powrót połączono je w jedną grupę, którą regularnie poszerzane o kolejne numery indeksowe.

Dziś, część substancji należących niegdyś do grupy B, po pewnych odkryciach i wielu badaniach, przestano uważać za witaminy. Stało się tak w przypadku m.in. witaminy B4, B8, B13 czy B17. Ta ostatnia, nosząca nazwę amigdalina, wciąż pozostaje tematem sprzecznym. Koncerny farmaceutyczne i część świata medycznego przychyla się do decyzji pozbawiającej B17 miana witaminy, jednak w medycynie naturalnej i alternatywnej, wciąż za taką uchodzi. Obecnie grupa witaminowa B składa się z:

 • witaminy B1
 • witaminy B2
 • witaminy B3
 • witaminy B5
 • witaminy B6
 • witaminy B7
 • witaminy B8
 • witaminy B9/10 (nazwy zamienne)
 • witaminy B10
 • witaminy B12
 • witaminy B13
 • witaminy B15

Gdzie występuje i w czym jest witamina B?

Źródła witaminy B, witaminy z grupy B w jedzeniu. Pozostaje jeszcze tylko pytanie – gdzie szukać witamin B? Gdzie one występują? Bogatym ich źródłem są mięsa, szczególnie wątróbka, warzywa i owoce (ze szczególnym uwzględnieniem szpinaku, awokado, suszonych owoców), soja oraz zboża i drożdże. Ponieważ, tak jak zaznaczyliśmy na początku, witaminy z grupy B nie są magazynowe w organizmie, trzeba dbać o regularne ich przyjmowanie.

Oprócz zdrowej, zróżnicowanej diety, warto rozważyć także zakup suplementu diety, dzięki któremu zyskamy pewność, że nasza codzienna dawka witamin jest optymalna!


Witamina B w suplementach diety

Witamina B dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.


Warto poczytać także o ...

Wasze zapytania witaminowe:

 • witamina b w czym
 • spis witamin z grupy b
 • witaminy z grupy b gdzie występują

6 komentarzy na temat “Witamina B – podstawowe fakty i przydatne wskazówki dla grupy”

 1. ata

  Lis 04. 2015

  Bardzo ciekawy wpis!
  Skoro jestem wegetarianką, to bardzo dobrze, że uwielbiam szpinak 🙂

  Reply to this comment
 2. Karolina

  Kwi 11. 2018

  Z moimi małymi był właśnie problem niedoboru i postanowiłam, że kupię witamina b complex dla dzieci. Biorą bez marudzenia, działa i jest nawet tanie, więc warto sięgnąć po takie witaminy.

  Reply to this comment
 3. Jula

  Kwi 12. 2018

  Jeżeli ktoś ma problemy z niedoborem i nie jest w stanie dostarczyć dawki, to warto sięgnąć takie tabletki. Witaminy z grupy b są dostępne w pożywieniu i generalnie nie powinno być problemu z przyswajaniem odpowiedniej ilości w ciągu dnia samą dietą 😉

  Reply to this comment
 4. Tatiana

  Kwi 25. 2018

  Witamina b complex to chyba najlepszy wybór, bo zawiera wszystkie potrzebne i niezbędne witaminy, a jeżeli ma się jakieś problemy z niedoborami i objawy wskazują na niedobór właśnie witaminy B to jest to świetny wybór. Szybko można dostarczyć naszemu organizmowi potrzebne witaminy 😉

  Reply to this comment
 5. Wiola

  Kwi 26. 2018

  Witamina b jest bardzo ważna dla dzieci. Warto ją im podawać od początku. Jest łatwo dostępna i można ją kupić w innych, bardziej przyjaznych tabletkach, by dzieci chętnie ją łykały, bo jest istotna w rozwoju. Ciekawy i dokładny materiał na temat witaminy b, pozdrawiam 😉

  Reply to this comment
 6. Roman

  Gru 16. 2018

  Selenium Bonus polecam. Bardzo fajny kompleks witamin + selen i cynk. Działają kompleksowo.

  Reply to this comment

Zostaw opinię