Chyba każdemu dziecku szpinak kojarzy się z bohaterem amerykańskiego filmu […]
włosy
Każda kobieta pragnie cieszyć się pięknymi włosami. A rynek kosmetyczny ma do zaoferowania zapełnione po brzegi półki szamponami, odżywkami, maseczkami i przeróżnymi preparatami przeznaczonymi do konkretnych rodzajów włosów. Nie ważne, czy chcesz nadać ochronę włosom farbowanym, cierpisz na łupież, przetłuszczające się włosy, a może raczej Twoim problemem są włosy łamliwe i wypadające, pozbawione objętości bądź wprost odwrotnie – puszące się i niesforne. Jak widać, dobór kosmetyków do pielęgnacji włosów nie jest wcale taki prosty, a sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że w wielu przypadkach i tak nie przynoszą one dużych rezultatów. Właśnie dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę szkodzi ich strukturze, a co pomaga. Drogie kosmetyki lepiej zamienić na domowe kuracje, które okazują się dużo bardziej skuteczne.
Co niszczy włosy?
Nawet najlepsze zabiegi pielęgnacyjne na włosy nie przyniosą dużych efektów, jeśli będziemy stale narażać włosy na czynniki destrukcyjne. A co jest ich największym wrogiem? Przede wszystkim wdzierająca się w głąb włosów silna chemia – którą dostarczamy im podczas bardzo inwazyjnych zabiegów trwałej ondulacji oraz koloryzacji, zwłaszcza za pomocą farb z amoniakiem. Ponadto, należy uważać na wysokie temperatury – suszenie gorącym strumieniem powietrza, podwijanie pasemek lokówką, prostowanie, ale też wystawianie włosów na słońce to prawdziwa katorga. Jeśli latem, podczas upałów, włosy nie będą intensywnie odżywione i nawilżone, wówczas bardzo szybko zostaną wysuszone i tym samym osłabione.
Czy warto podcinać końcówki?
Powszechnie uważa się, że najlepszym sposobem na regenerację włosów jest podcięcie ich końcówek – wówczas szybciej rosną, są mocniejsze i ogólnie zdrowsze. Niestety, jest to mit. Jedyne, co zyskujemy, to pozbycie się nieestetycznie rozdwojonych końcówek. Jeśli zaś włosy były w słabej kondycji, ta nadal będzie obowiązywać. Jeśli zależy nam na tym, by włosy się nie rozdwajały, zadbajmy o to, by zamykać ich łuski. A nie jest to trudne. Wystarczy potraktować włosy strumieniem chłodnego powietrza suszarki w kierunku, w którym włosy rosną. Oczywiście, gdy stan końcówek można uznać za tragiczny, zacznijmy od ich skrócenia, a dopiero potem zadbajmy o profilaktykę.
Jak wzmocnić i dbać o włosy?
Piękne włosy to niekoniecznie takie, które są idealnie ułożone czy pofarbowane, ale takie, które głęboko odżywiamy i wzmacniamy – zwłaszcza ich cebulki. Do pielęgnacji włosów wcale nie trzeba używać drogich kosmetyków. Lepiej sięgnąć po sprawdzone, od lat cieszące się zaufaniem, domowe sposoby. W Internecie wprost roi się od przepisów na maseczki i płukanki o przeróżnych właściwościach. Warto wspomnieć o produktach, które można uznać za królujące w tej dziedzinie. Są to:
- olejek rycynowy – do kupienia w aptece. Wystarczy nanieść go na noc na włosy, po czym rano zmyć szamponem. Doskonale odżywia i nawilża włosy, wnikając głęboko także w cebulki,
- surowe jajko – warto raz na jakiś czas wetrzeć je w skórę głowy. Doskonale wzmacnia cebulki włosów,
- zioła – warto robić płukanki ze świeżych ziół – pokrzywa, rumianek, skrzyp czy rzepa to doskonała alternatywa dla kosmetyków z ekstraktami tychże ziół.
Piękne włosy sprawiają, że kobieta czuje się komfortowo i atrakcyjnie. Warto dbać o ich kondycję, a wtedy one odwdzięczą się idealnym wyglądem.
Witaminy na włosy
Zaleca się, aby pielęgnacja włosów na co dzień uwzględniała odpowiednio skomponowaną dietę, której podstawą będą witaminy i minerały takie jak:
- Żelazo: Kobiety w wieku rozrodczym lub te, które nie spożywają czerwonego mięsa często cierpią niedobór żelaza. Nawet osoby, które nie mają stwierdzonej anemii, mogą mieć niski poziom żelaza. Żelazo przenosi tlen do włosów i stymuluje ich wzrost. Jednak bardzo ważne jest, aby skonsultować z lekarzem, jak dużo żelaza należy przyjmować każdego dnia. Pokarmy bogate w żelazo to żółtka, soczewica, szpinak i kurczak.
- Witamina D: Jej uzupełnianie jest szczególnie istotne dla osób mieszkających w regionach, gdzie światło słoneczne jest ograniczone. Suplement jest również przewidziany jako leczenie wyprysku atopowego zapalenia skóry. Cenne źródła witaminy D to łosoś, grzyby, mięso wołowe wątroby i ziarna.
- Cynk: Osoby intensywnie pracujące i ćwiczące tracą spore ilości cynku. Aby uzupełnić niedobory tego minerału potrzebnego do stymulacji wzrostu włosów, powinniśmy uzupełniać 15-30mg cynku dziennie spożywając takie dania jak jak jagnięcina, indyk, nasiona dyni i czekolada.
- Witaminy z grupy B: Biotyna, niacyna i kobalamina są jednymi z najbardziej popularnych witamin z grupy B, które pomagają przywrócić połysk i grubość włosów. Warto uzupełnić naszą codzienną dietę o całe ziarna, jaja, awokado i rośliny strączkowe, ponieważ są one jednymi z najlepszych źródeł witaminy B.
Witamina B7, czyli biotyna, może być syntetyzowana przy udziale niektórych […]
Źródła choliny. Cholina występuje m.in. w roślinach strączkowych, wątróbce czy […]
Witamina B5 – skuteczna na wszystko? W przypadku większości witamin, […]
Witamina B3 to, jak wskazuje nazwa, jeden z elementów grupy […]
Deszczowe poranki, coraz krótsze dni, wietrzne wieczory i chłodne noce. […]
Często słyszymy o tym, jak ważne jest przyjmowanie w codziennej […]
Krzem jest trzecim pierwiastkiem co do wielkości rozprzestrzenienia na naszej […]
Powszechnie uważa się ją za jeden z najważniejszych dla organizmu […]
Cynk jest pierwiastkiem obecnym w każdej komórce naszego organizmu. Najwięcej […]
Opinie użytkowników