Cynk. Znaczenie pierwiastka dla ludzkiego organizmu

Cynk jest pierwiastkiem obecnym w każdej komórce naszego organizmu. Najwięcej znajdziemy w mięśniach oraz tkance kostnej. Jest on niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego naszego ciała, ponieważ buduje wiele białek, stanowi aktywator enzymów, katalizuje proces syntezy RNA, DNA i białka. To właśnie cynk stabilizuje błony komórkowe oraz układ kostny. Bez cynku niemożliwe byłoby prawidłowe odbieranie bodźców smakowych i zapachowych, co więcej:

Przez wzgląd na swoje właściwości przeciwutleniające cynk stał się niemalże obowiązkową pozycją na liście wszystkich osób dbających o piękny i zdrowy wygląd.

Przyczyny i objawy niedoboru oraz nadmiaru cynku

Skąd niedobory cynku? Większość osób, które walczą z niedoborami cynku stosuje nieodpowiednią dietę bądź cierpi na chorobę utrudniającą wchłanianie tego pierwiastka (celiakia, przewlekłe zapalenie jelit oraz zapalenie trzustki). Każdy, kto wprowadza do układu trawiennego nadmierna ilość fitynianów, kwasu foliowego, żelaza, miedzi oraz wapnia, będzie miał problemy z przyswajaniem cynku. Ciekawy może wydać się fakt, że zawsze za mało cynku mają osoby o rozległych oparzeniach.

Jak poznać, że w naszej diecie jest za mało cynku?

    1) Wskazówką są przede wszystkim stany zapalne w obrębie skóry
    2) Nieprawidłowa praca układu odpornościowego i częste zapadanie na przeziębienia i choroby
    3) Długo gojące i jątrzące się rany
    4) Zaburzenia w obrębie zmysłów: smaku, węchu, wzroku (zaburzenia adaptacji do ciemności)
    5) Osoba jest niższego wzrostu, wolniej dojrzewa płciowo, często wypadają jej włosy
Inne Rankingi i Publikacje:  Problemy ze skórą? Produkty, które pozwolą to zmienić!

Na niedobory cynku najczęściej skarżą się osoby starsze, u których to znacznie gorzej zaczyna funkcjonować układ nerwowy. Nadmierne jego spożywanie może jednak doprowadzić do bardzo poważnej niedokrwistości oraz zaburzeń profilu lipidowego krwi. Przy tym nadmiar nie jest naturalny – może być jedynie wynikiem nieprawidłowej suplementacji tym pierwiastkiem. Tabletki, płyny czy specjalne zakąski należy traktować bardzo ostrożnie. Nadmierna ilość cynku raczej nie jest możliwa przy przyjmowaniu tego pierwiastka jedynie wraz z pożywieniem.

W jakich produktach jest cynk? Cynk w jedzeniu. Dieta i zapotrzebowanie

W cynk bogate jest przede wszystkim ciemne pieczywo czy kasza gryczana. Dietetycy zalecają ponad to spożywanie suchych nasion roślin strączkowych, owoców morza czy serów żółtych. Bardzo mało cynku jest w takich produktach jak ryby, mleko, jaja, warzywa czy owoce. Nasze ciało potrafi przyswajać cynk z 20-30% skutecznością za wyjątkiem przypadków, w których naprawdę go potrzebujemy – wtedy nawet zwiększa się przeciętna ilość przyjmowanego cynku. Mężczyźni powinni dziennie spożywać 9,4 mg, a kobiety 6,8 mg.

Niektóre osoby szczególnie negatywnie reagują na zbyt małą ilość cynku w diecie. Są to przede wszystkim ludzie mający problemy z utrzymaniem właściwej wagi – zarówno zbyt dużej, jak i za niskiej. Jednym z głównych zadań cynku jest regulowanie metabolizmu węglowodanów oraz białek. Cynk może pomóc także tym którzy:

  • mają problem z częstymi przeziębieniami oraz infekcjami. Ich nastrój staje się przez to obniżony, wpadają w stany depresyjne. Zwykle wystarcza zwykła suplementacja, by pozbyć się przykrych objawów.
  • zdarza im się sięgnąć po alkohol i nawet po niewielkiej ilości dręczy ich złe samopoczucie następnego dnia
  • chcą wyglądać pięknie – to właśnie cynk sprawia, że skóra oraz także nasze paznokcie staje się piękna i zdrowa. Ciało utrzymuje odpowiednie stężenie witaminy E we krwi oraz może swobodnie wchłaniać witaminę A
Inne Rankingi i Publikacje:  Brak potasu w organizmie? Sprawdź jak go uzupełnić!

Wiemy już zatem:

        W jakich produktach znajduje się cynk, w jakim jedzeniu i warzywach (odpowiednia dieta)?
        Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na cynk?
        Jak działa cynk na włosy i paznokcie?
        Jakie są objawy nadmiaru i niedoboru cynku?

    Wasze zapytania witaminowe:

    • cynk w jedzeniu
    • cynk w pożywieniu
    • gdzie jest duzo cynku w jedzeniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Miedź na lepszą pamięć i poprawę koncentracji

pt. lip 4 , 2014
Suplementy diety zawierające miedź stosowane są w celu poprawy myślenia, […]
źródła miedzi w pożywieniu

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY