Ergokalcyferol i jego funkcje oraz właściwości

1

ergokalcyferol - funkcje witaminy D2Witamina D odpowiada w naszym organizmie za:

  • regulowanie gospodarki wapniowo-fosforowej,
  • stan układu nerwowego,
  • regulację wydzielania insuliny,
  • łagodzenie stanów zapalnych skóry,
  • zapobieganie skurczom mięśni.

Jej obecność jest więc niezbędna, aby uniknąć problemów z zębami, skórą czy kośćmi. Starsze osoby mają problemy ze strukturą kości i szybciej pojawia się u nich osteoporoza. U najmłodszych, w tym niemowląt, mamy do czynienia z krzywicą.


Niebezpieczna cukrzyca ciążowa

Ponieważ witamina D reguluje wydzielanie insuliny, kobiety w ciąży, które cierpią na niedobór witaminy, są narażone na cukrzycę ciążową. Choroba ta powoduje wady wrodzone u dziecka, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do poronienia.

Cukrzyca ciążowa może wymagać podawania insuliny, jeśli dieta nie poskutkuje. Jej wpływ na dziecko może objawiać się wadami serca, nerek, układu nerwowego, zaburzeniami metabolizmu oraz opóźnieniem dojrzewania płodu. Warto więc spożywać witaminę D, która pozwoli na regulowanie wydzielania insuliny i pomoże zapobiegać cukrzycy ciążowej.

Sposoby na dostarczanie i źródła witaminy D2

Niektóre matki rezygnują z mleka, serów, jaj czy ryb. Wynika to z diety, którą prowadzą zgodnie z wegetariańskim stylem życia. Witaminę D wytwarzamy dzięki promieniom słonecznym lub dostarczamy jej z pożywieniem. Inną opcją jest tran, w którym znajduje się duża porcja witaminy D1.

Inne Rankingi i Publikacje:  Czerwona papryka. Obowiązkowa w każdej kuchni

Jeśli mama nie rezygnuje ze swojej diety i unika nawet ryb, warto pamiętać, że witamina D2 wytwarzana jest w roślinach i na jej bazie powstają suplementy diety. Dzięki nim dziecko nie urodzi się z niedoborem witaminy D, który mógłby w późniejszych latach objawiać się w postaci krzywicy, astmy czy cukrzycy.


Preparaty z ergokalcyferolem

Witamina D2, zwana ergokarcyferolem, znana jest od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Kolejne badania pozwoliły odkryć różnice pomiędzy witaminą wytwarzaną przez organizm wskutek kontaktu skóry z promieniami słonecznymi a witaminą powstającą poprzez naświetlenie sterolu.

Obecnie na rynku znajdują się preparaty w postaci m.in. kropli doustnych, dzięki którym możemy zapewnić naszemu organizmowi odpowiedni poziom witaminy D. W niektórych krajach w preparatach wykorzystuje się głównie witaminę pochodzenia zwierzęcego, jednak w Polsce dominują suplementy powstałe na bazie ergokarcyferolu.


Dzienna dawka i skutki przedawkowania

Stosowanie suplementów witaminy D2 powinno być skonsultowane z lekarzem szczególnie wtedy, gdy spodziewamy się dziecka lub dopiero planujemy ciążę. Mimo, że jej niedobór powoduje niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne, to nadmiar również nie jest korzystny. Zarówno mama, jak i dziecko mogą na tym ucierpieć. Jednym z objawów jest opóźnienie w rozwoju dziecka.

Warto też pamiętać, że nadmiar witaminy D to podniesione ryzyko pojawienia się miażdżycy. Rozsądna i zalecana dawka to 5 µg na dzień. Ilość ta zwiększa się dwukrotnie po pięćdziesiątym roku życia. Mimo, że za bezpieczną dawkę uznaje się aż 50 µg dziennie, to nie powinno się jej przekraczać i przesadzać z suplementacją, aby zbliżyć się do tego poziomu. Kontrolowaną przez lekarza suplementację zaleca się osobom chorującym na serce.

Inne Rankingi i Publikacje:  Berberys. Na zdrowie

Ergokalcyferol w suplementach diety

Ergokalcyferol dostępny w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.


One thought on “Ergokalcyferol i jego funkcje oraz właściwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Witamina B7 na włosy i paznokcie

śr. maj 2 , 2018
Witamina B7, czyli biotyna, może być syntetyzowana przy udziale niektórych […]
witamina B7 - biotyna i jej wpływ na zdrowie

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY