Brytfanna jest przydatnym naczyniem, w którym piecze się mięsa, warzywa i wiele innych potraw, może być użytkowana w piekarnikach, kuchenkach gazowych, ceramicznych, halogenowych, elektrycznych oraz indukcyjnych. Wybór brytfanny może sprawić niemały kłopot z uwagi na wielość takich naczyń dostępnych na rynku.
Jeśli mamy w domu kuchenkę indukcyjną to należy sprawdzić, czy wybrana brytfanna nadaje się do użytkowania w takim właśnie urządzeniu.
Pieczenie w brytfannie ma mnóstwo zalet – pozwala przygotować cały posiłek w jednym naczyniu, szybko i łatwo, a przy tym jest zdrowe, bo pozwala zachować wiele cennych witamin i mikroelementów. A jeśli dodatkowo dysponujemy brytfanną z pokrywką, możemy być pewni, że pieczone w niej mięso pozostanie soczyste i delikatne. Jednak jak wybrać tą najlepszą? Czym się kierować, aby dopasować brytfannę do swoich potrzeb?
Naczynie zwana brytfanną to nic innego jak swoiste połączenie patelni oraz garnka. Świetnie w niej piecze się duże ilości mięsa, ponieważ mięso pieczone jest ze wszystkich stron, co nadaje mu kruchość oraz soczystość. Dzięki brytfannie zachowujemy witaminy i składniki odżywcze, naczynie nie wymaga także używania dużych ilości oleju czy masła. W brytfannie upiec można nawet całą gęś, kaczkę lub królika.
[TOP12] Brytfanny do gotowania i pieczenia [Ranking lipiec 2024]
Najchętniej wybierane brytfanny do kuchni dostępne w sklepach internetowych w kategorii Przybory kuchenne. Ranking tych produktów jest aktualizowany każdego dnia.
Rodzaje brytfann
Brytfanny otwarte =>
Na rynku dostępne są różne brytfanny otwarte, w których można podlewać pieczeń. Wysoka temperatura sprawia, że potrawa pokrywa się chrupiącą skórką, natomiast spód pieczeni pozostaje soczysty i bardzo smaczny. Potrawy w brytfannie można podlewać winem, piwem lub pozwolić, aby dusiły się w sosie własnym.
Brytfanny zamknięte =>
W brytfannie zamkniętej powietrze porusza się w zamkniętym obiegu, dzięki czemu białko ścina się szybko w mięsie lub rybach, a witaminy i składniki odżywcze zostają zachowane. Warzywa i mięso przyrządzone w takim naczyniu pozostają odpowiednio nawilżone i aromatyczne.
W zależności od materiału użytego do wykonania naczynia rozróżnia się brytfanny:
- ceramiczne,
- ze szkła żaroodpornego,
- żeliwne,
- aluminiowe.
Naczynia mogą mieć pokrywkę lub być jej pozbawione. W brytfannie można przygotować także włoskie potrawy, na przykład przepyszną lasagne, czyli makaronową zapiekankę. Wyjątkowo smakować będzie również pasztet lub zapiekany zając.
Zalety przygotowania potraw w brytfannie
W brytfannie można przyrządzić różnorodne potrawy. Naczynie to ma kilka zalet: pozwala oszczędzić czas, ponieważ w jednym naczyniu można przyrządzić cały obiad, chociażby zapiekankę z makaronem, ryż z warzywami oraz udko kurczaka. Do tego oszczędza się energię, ponieważ nie trzeba postawić na kuchence kilku naczyń. Oszczędza się miejsce, ponieważ brytfanna jest naczyniem uniwersalnym, wszystko przyrządza się w jednym dużym naczyniu.
W naczyniu można gotować, piec i dusić mięsa, pieczenie oraz kiełbasy. Ciekawostką może być brytfanna wielopoziomowa, w której przygotuje się obiad z dwóch dań dla całej, nawet dość dużej rodziny. Wykonana jest ze stali szlachetnej i długo trzyma ciepło potraw. Można w niej piec mięsa i przygotować potrawy na parze.
Jaka brytfanna do pieczenia?
Na początku musimy przemyśleć, do czego najczęściej będziemy wykorzystywać brytfannę. Innych parametrów będziemy oczekiwali od brytfanny do pieczenia mięs, a innych od takiej, w której zamierzamy przygotowywać tylko zapiekanki. Dla osób na diecie dobrym wyborem jest brytfanna ceramiczna, bo zapobiega przywieraniu potraw do dna naczynia, więc unikniemy dodawania tłuszczu. Ma to też znaczenie, gdy zamierzamy piec w niej potrawy z natury raczej suche – pieczone ziemniaczki wyjdą w niej znakomite! Trzeba jednak pamiętać, że ceramika to nie jest materiał niezniszczalny, może się stłuc. Jej przeciwieństwem pod tym względem będzie brytfanna żeliwna, która jest bardzo odporna na mechaniczne uszkodzenia. Przez to jest cięższa i – nie ma co się oszukiwać – droższa, ale raz kupiona będzie służyć przez wiele, wiele lat bez uszczerbku na jakości.
Jeśli zależy nam na tym, aby brytfanna służyła nam możliwie jak najdłużej, powinniśmy też zwrócić uwagę na jej wnętrze. Powłoka wewnętrzna to najbardziej narażona na uszkodzenie część naczynia, dlatego bywa wykonana z innych, bardziej odpornych tworzyw. Może być to teflon, czy nawet tytan, ale już dość powszechna brytfanna emaliowana wykazuje się mniejszą podatnością na korozję. Ale nie tylko trwałość jest wyznacznikiem wyboru tworzywa! Powłoki wewnętrzne wykazują różne właściwości:
- ceramiczna – najczęściej pokrywają brytfannę aluminiową, pozwala uniknąć przywierania potraw, nie wchodzi też w reakcje chemiczne z jedzeniem;
- teflonowa – podobnie jak ceramiczna, nie powoduje przywierania potraw;
- kamienna – równomiernie rozprowadza ciepło i długo je utrzymuje.
Szeroki wachlarz możliwości pozwala nam na dopasowanie brytfanny do swoich potrzeb, a niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, warto pamiętać, że brytfanna do pieczenia to inwestycja, która szybko nam się zwróci. Nic tak nie rekompensuje poniesionych kosztów jak pyszny, zdrowy posiłek przygotowany w całości w jednej brytfannie.
Ile kosztuje brytfanna?
Koszt zakupu brytfanny waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Za niewielką kwotę można kupić brytfannę do pieczenia ciasta, w której można przygotować pyszne wypieki dla całej rodziny. Naczynie jest głębokie, więc posiłek przygotuje w nim zarówno jedna osoba, jak i kilkuosobowa rodzina.
Brytfanny aluminiowe nadają się do gotowania dla osób, które cenią zdrową i zbilansowaną dietę, bez nadmiaru kalorii i tłuszczu. Popularne są również brytfanny ze stali szlachetnej, pokryte emalią w środku i na zewnątrz.
Żaroodporne brytfanny nadają się do wstawiania do kuchenek oraz do kuchenek mikrofalowych, bardzo chętnie wykorzystywane podczas pieczenia czy gotowania.
[TOP7] Najtańsze Brytfanny [Ranking lipiec 2024]
Najchętniej wybierane bardzo tanie brytfanny dostępne w sklepach internetowych w kategorii Przybory kuchenne. Ranking tych produktów jest aktualizowany każdego dnia.
Czy ktoś może mi powiedzieć, ile faktycznie muszę wydać na brytfannę? Zależy mi na jakości, ale nie chcę przesadzać 🙂
Na nadchodzące święta moim nowym nabytkiem stała się żeliwna brytfanna do pieczenia mięsa. Miałam dość tych blaszanych, ponieważ wszystko przywiera i bardzo szybko się niszczą, a poza tym słyszałam, że pieczenie w żeliwnych jest dużo szybsze.
Czy ceramiczna brytfanna na indukcję jest warta zakupu? Od jakiegoś czasu się nad nią zastanawiam i szczerze powiedziawszy nurtuje mnie to, a ludzie dają o niej całkiem pozytywne opinie. Macie takie, jakie są wasze doświadczenia?
Nie ma nic lepszego niż żeliwna brytfanna do pieczenia mięsa. Powiem szczerze, że miałem sporo tego typu rzeczy i nie widziałem nic lepszego. Ta spisuje się świetnie, nic nie przywiera i piecze się równomiernie. Super artykuł!
Długo szukana przeze mnie brytfanna na płytę indukcyjną w końcu się znalazła! Wielkie dzięki, materiał bardzo się przydał, oby takich więcej 😉
Drodzy czytelnicy, jaką brytfannę polecacie i jaka zrobiła na Was największe wrażenie? Szukam już od dawna czegoś, co sprawdzi się u mnie na tyle dobrze, ale chyba nie mogę znaleźć złotego środka. Dajcie znać, będę bardzo wdzięczna!
Nie ma nic lepszego niż taki ranking brytfann, zdecydowanie jest to fajna rzecz, bo można zobaczyć co jest najczęściej kupowane i co u wielu ludzi spisało się najlepiej. Fajny materiały oby tak dalej!
Jak dla mnie to tylko żeliwna – solidna, długowieczna, nie niszczy się… są takie pokryte powłokami, żeby nic nie przywierało, ale ja mam z surowego żeliwa i bardzo sobie chwale. jedyne minusy to, że takie naczynie jest cięższe no i cena też wyższa… ale mam naczynie na lata, ale nie, że po kilku miesiącach musze wyrzucać, bo teflon się ściera. no i pieczenie w żeliwnej też jest zdrowsze.