wrzody żołądka

Wrzody żołądka to choroba, o której mówi się dość często, choć statystycznie nie dotyka ona więcej niż 5% populacji osób w Polsce. To także choroba często lekceważona, a w związku z tym wiele osób nawet nie wie, że boryka się z tym problemem. Niestety, nieleczone wrzody w swoim zaawansowanym stadium potrafią doprowadzić do niebezpiecznych, a nawet zagrażających życiu, konsekwencji.

Czym są wrzody żołądka?

Wrzody żołądka – podobnie jak w przypadku wrzodów dwunastnicy – są ubytkami w błonie śluzowej organu. Mają one charakterystyczny, ale różnej wielkości, kształt krateru. Mogą one mieć jedynie kilka milimetrów, ale są też takie, które zajmują całą grubość ściany żołądka. Wrzody powstają na skutek działania substancji drażniących, głównie pepsyny znajdującej się w przewodzie pokarmowym oraz kwasu żołądkowego oddziałującego na dolną część przełyku. Przyczyn wyróżnić można jednak dużo więcej.

Przyczyny powstawania wrzodów żołądka

Za podstawową przyczynę tej dolegliwości powszechnie uznaje się bakterie Helicobacter pylori, które dostają się do żołądka nie tylko drogą pokarmową, ale nawet podczas pocałunku. Sam fakt bycia nosicielem tych bakterii nie musi być równoznaczny z chorowaniem na wrzody. Dlatego jeśli analiza krwi wykaże ich obecność, nie wpadajmy w panikę, tylko udajmy się do lekarza, który sprawdzi stan żołądka za pomocą bardziej specjalistycznych badań, np. gastroskopii.

Inną przyczyną pojawienia się tej przewlekłej choroby jest nadmiar kwasu solnego, który działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. Jest to składnik soku żołądkowego, więc trudno w jakiś sposób zapobiegać jego działaniom. Nie bez znaczenia na powstawanie wrzodów na żołądku ma również prowadzony tryb życia – ciągły stres i pośpiech także mogą przyczynić się do rozwoju tej choroby. Ponadto wśród przyczyn wymienia się czynnik genetyczny, a nawet grupę krwi, okazuje się bowiem, że nawet 50% osób z wrzodami żołądka posiada grupę krwi 0. Aby uniknąć wrzodów, dobrze jest ograniczyć leki, używki (kawę, alkohol, papierosy), a także produkty tłuste, strączkowe i ciężkostrawne.

Wrzody żołądka objawy

Okazuje się, że wiele z nas lekceważy objawy mogące sugerować problem wrzodów żołądka. Tłumaczymy je sobie pośpiechem podczas jedzenia, niestrawnością oraz przejedzeniem. Ważne jest jednak, by w przypadku ich częstego występowania poradzić się lekarza. Dwie osoby cierpiące na wrzody mogą odczuwać zupełnie inne objawy, dlatego warto być czujnym. Najczęstszym symptomem jest uciskający ból pojawiający się tuż pod mostkiem, pośrodku brzucha. Może być to również ból w okolicach pępka. Czasem przypomina on uczucie głodu. Bardzo charakterystyczne w przypadku wrzodów żołądka jest to, że ból często nasila się tuż po spożyciu posiłku. Zdarza się, że towarzyszą mu inne objawy, takie jak wymioty (w tym krwiste), mdłości oraz zgaga.

Leczenie wrzodów żołądka i dieta

Jak leczyć wrzody żołądka? Najczęściej stosowaną terapią są antybiotyki (w przypadku występowania bakterii Helicobacter polyri), zdarza się jednak, że niezbędna jest interwencja chirurgiczna. W przypadku wrzodów dwunastnicy i żołądka bardzo ważna jest również odpowiednia dieta, którą wskaże lekarz.

Założenia terapii lekami przy wrzodach żołądka.
Leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego i antybiotyki w kombinacji wielolekowej (maksymalizacja efektu antybakteryjnego i zminimalizowanie lekooporności) celem usunięcia zakażenia. Skuteczność terapii lekami uzależniona jest w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań pacjenta i ścisłego stosowania się do zaleceń, a także przestrzegania wymaganych dawek.

Na silne dolegliwości bólowe przy wrzodach żołądka stosuje się preparaty zobojętniające działanie kwasu żołądkowego.

Dieta lekkostrawna na wrzody żołądka

Przede wszystkim dieta lekkostrawna, której głównym założeniem jest ograniczone spożywania substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Wskazane jest ograniczenie błonnika pokarmowego, smażonych oraz słonych potraw, zmniejszenie spożycia soli, pieczenia dań z dodatkiem tłuszczu.

Rekomendowane jest duszenie, gotowanie i pieczenie potraw zamiast ich smażenia, z łagodnymi przyprawami. Jedzmy mniejsze posiłki, ale częściej. Najlepiej spożywać dania o letniej temperaturze.

Co jeść przy wrzodach żołądka i dwunastnicy? Przykłady diet na http://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/show.html?id=70992.

Wrzody żołądka w pigułce

Wrzody żołądka to coraz częstszy problem. Do ich występowania przyczynia się obecne tempo życia, stres, szybko zjadane posiłki, często jedzone na mieście, o wątpliwej wartości odżywczej. Do tego wszystkiego hektolitry kawy, nierzadko pitej na pusty żołądek. Wiele z nas nie ma czasu zjeść śniadania, potem pędzimy gdzieś cały dzień, a tymczasem w żołądku wydziela się nadmierna ilość kwasu.

Naukowcy twierdzą jednak, że do występowania wrzodów w największym stopniu przyczynia się bakteria Helicobacter pylori, której nosicielem jest około 80% społeczeństwa. Swój udział mają także leki przeciwbólowe, nierzadko spożywane w dużych ilościach. Wrzody są przykrą dolegliwością, utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Jak nauczyć się z nimi żyć? Przede wszystkim konieczna jest wizyta u lekarza. On zapisze odpowiednie leki osłonowe, które będą chronić żołądek przed nadmierną ilością kwasu.

W przypadku zakażenia Helicobacter pylori terapia będzie miała na początku na celu eradykację, czyli całkowite pozbycie się bakterii. Dlatego też w jej skład będą wchodziły antybiotyki. Przy wrzodach konieczna jest odpowiednia dieta. Trzeba wykluczyć rzeczy ciężkostrawne, smażone, potrawy ostre. Absolutnie zabroniony jest alkohol, a także niewskazane są mocna kawa i herbata. Wiele osób, by sobie ulżyć, stosuje maceraty z siemienia lnianego. Otrzymana w ten sposób mikstura powleka żołądek ochronną warstwą, chroniącą go przed działaniem szkodliwego kwasu.

Publikacje powiązane z hasłem wrzody żołądka. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
rokitnik zwyczajny Rokitnik zwyczajny pospolity. Dwupienny, ciernisty krzew
Przechadzając się po piaszczystych urwiskach położonych nad morzem, dostrzeżemy dwupienny, ciernisty krzew, który może osiągać nawet dziesięć metrów wysokości. Pokrywają go lancetowane liście, które od spodniej strony są pokryte ... Więcej ... →
berberys Berberys. Na zdrowie
W czasach, kiedy farmakologia znajdowała się jeszcze w powijakach, a choroby leczone były wyłącznie za pomocą naturalnych metod, jednymi z najbardziej zasłużonych były właśnie owoce berberysu. Krzew ten, rosnący głównie w lasach, ... Więcej ... →
czerwona papryka Czerwona papryka. Obowiązkowa w każdej kuchni
Na całym świecie znane są dzisiaj setki, jeśli nie tysiące odmian papryki. Różnią się one kolorem, kształtem, a także zróżnicowanym smakiem – od słodkiego i łagodnego, przez stonowany i intensywny, aż po niezwykle ostry i piekący. ... Więcej ... →