Witamina B1 – sposób na jesienną chandrę i dobre samopoczucie!

3

witamina b1 - tiaminaLekarze, a także szereg telewizyjnych reklam polecających stosowanie różnego rodzaju witamin, podkreślają ich zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu, skupiając się jednak głównie na jego fizycznym aspekcie.

W przypadku witaminy B1, znacznie ważniejszy jest aspekt neurologiczno-psychiczny. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej „witaminie szczęścia”, poniżej znajdziesz mini-kompendium wiedzy.

Witamina B1, zwana inaczej tiaminą, należy do rozpuszczalnej w wodzie grupy witamin B. Została odkryta przez Kazimierza Funka, który badając przyczyny zachorowań na beri-beri, natknął się właśnie na tę substancję, wyodrębnił ją i opisał.


Właściwości i działanie witaminy B1

Witamina B1 jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Ma również wpływ na procesy trawienne, reguluje przemianę materii i dba o prawidłowy metabolizm człowieka. Tiamina dostarcza energii do mózgu i wspomaga jego pracę, dbając tym samym o układ nerwowy. Z tego powodu, uznaje się ją za witaminę odpowiedzialną za nastrój – prawidłowe stężenie w organizmie jest jednym z czynników warunkujących dobre samopoczucie.


Występowanie, czyli w czym jest tiamina?

Inne Rankingi i Publikacje:  Problemy ze skórą? Produkty, które pozwolą to zmienić!

Substancja nie jest magazynowana w organizmie, dlatego bardzo ważne jest, aby przyjmować ją regularnie. Średnie dobowe zapotrzebowanie wynosi około 1,6mg. Tiamina jest dość powszechnie występującą witaminą, dlatego osoba stosująca poprawną, zbilansowaną dietę, nie powinna mieć problemów z jej niedoborem. Do produktów żywnościowych wyjątkowo bogatych w witaminę B1, należą:

  • mięso (wołowe, wieprzowe, także rybie),
  • wędliny (szczególnie podroby wieprzowe),
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • produkty pochodne z mleka,
  • jaja,
  • pomarańcze,
  • suszone owoce,
  • drożdże.

Do prawdziwych bomb witaminowych należą jednak rośliny strączkowe i niektóre warzywa. 100g pestek słonecznika lub kiełków pszenicy może pokryć dobowe zapotrzebowanie człowieka w tiaminę. Uważać należy jedynie na surowe rybie mięso, a także używki: kawę, herbatę czy alkohol, które zmniejszają wchłanianie witaminy do organizmu.

Witamina B1 w suplementach

Zestawienie uwzględniające najczęściej wybierane suplementy z witaminą B1 (tiamina), dostępne w dziale Witaminy i minerały.


Awitaminoza i hiperwitaminoza, czyli objawy niedoboru oraz nadmiaru tiaminy

Jak zostało już wspomniane, tiamina jest jedną z najpowszechniej występujących naturalnie witamin, dlatego zbilansowana dieta raczej nie powinna prowadzić do niedoborów. Gdyby jednak, w wyniku unikania bogatych w nią pokarmów wystąpiła awitaminoza, w pierwszej kolejności objawiać się będzie zaburzeniami trawienia oraz kłopotami z układem nerwowym. Do głównych symptomów należą:

  • utrata apetytu,
  • nudności,
  • wymioty,
  • podwyższony rytm serca,
  • zaburzenia pamięci,
  • zaburzenia równowagi emocjonalnej,
  • oczopląs.

W skrajnych przypadkach, niedobór witaminy B1 prowadzi do choroby beri-beri, która jednak występuje stosunkowo rzadko i lekarze poprawnie diagnozując awitaminozę, skutecznie chronią przed chorobą. Narażeni są na nią mieszkańcy krajów, w których podstawowa dieta ogranicza się do jednego lub dwóch elementów żywieniowych. Jednocześnie, tiaminę bardzo trudno przedawkować. Aby wystąpiły skutki uboczne, konieczne byłoby przyjęcie 200-300-krotnie wyższej dziennej dawki, a to możliwe jest tylko w przypadku podania witaminy w sposób sztuczny, za pomocą strzykawki.


3 thoughts on “Witamina B1 – sposób na jesienną chandrę i dobre samopoczucie!

  1. Ciekawą notkę znalazłem na stronie pewnego uniwersytetu:

    Podobnie jak inne witaminy B, tiamina jest czasem nazywana „antystresową” witaminą, ponieważ pomaga wzmocnić układ odpornościowy i poprawić zdolność organizmu do wytrzymania warunków stresowych.

    Tiaminę znaleźć można zarówno wśród roślin i zwierząt, odgrywa kluczową rolę w pewnych reakcjach przemiany materii. Organizm ją potrzebuje tworząc adenozynotrójfosforan (ATP).

    Rzadko dochodzi do niedoboru tiaminy. Mogą na nią cierpieć natomiast alkoholicy, osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna, z objawami jadłowstrętu i poddawane dializie nerek. Objawy niedoboru tiaminy to zmęczenie, drażliwość, depresja i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Ludzie z niedoborem tiaminy mają również trudności w trawieniu węglowodanów. Kwas pirogronowy zwiększa swoje stężenie w ich krwiobiegu, powodując utratę koncentracji, trudności w oddychaniu i uszkodzenia serca, chorobę beri-beri.

  2. Bardzo ciekawy artykuł. Występowanie witaminy b1 jest raczej powszechne i warto o to zadbać, bo tak jak napisał autor może to być nie do końca przyjemne. Polecam zaopatrzyć się w dodatkowe tabletki z tą witaminą 😉

  3. Jakie powinno być odpowiednie dawkowanie witaminy b1? Nie mogę znaleźć konkretnych dawek jeżeli chodzi o to ile powinno się przyjmować tej witaminy. Poza tym, bardzo ciekawy artykuł, można się wiele dowiedzieć na ten temat 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Witamina B2 na poprawę wzroku

czw. mar 29 , 2018
Lekarze na całym świecie alarmują, że postęp technologiczny, oprócz oczywistych […]
witamina b2

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY