Witamina B9, czyli kwas foliowy, to jeden z najważniejszych składników, jakie organizmowi powinny dostarczać kobiety planujące ciążę oraz spodziewające się dziecka. Zalecana dawka dla osoby dorosłej to 400 µg dziennie. W czasie ciąży kobieta powinna dostarczać organizmowi nawet do 600 µg kwasu foliowego, zaś w czasie karmienia piersią dbać o dawkę wynoszącą 500 µg każdego dnia. Jeśli kobieta ciężarna nie spożywa odpowiedniej ilości kwasu foliowego w pożywieniu czy suplementach, istnieje ryzyko poronienia lub wystąpienia u płodu poważnych wad cewy nerwowej.
Ogromne znaczenie witaminy B9 dla samego płodu
Suplementację warto rozpocząć jeszcze w momencie, gdy planujemy poczęcie dziecka, ponieważ witamina B9 jest potrzebna dziecku już od momentu zapłodnienia. Odpowiada za prawidłowe kształtowanie się jego organów i pozwala zapobiegać między innymi rozszczepowi kręgosłupa czy przepuklinie mózgowej. Są to bardzo poważne wady, dlatego warto zaopatrzyć się w suplementy kwasu foliowego na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Zaleca się, aby stosować suplementy przed zajściem w ciążę, ponieważ wady cewy nerwowej pojawiają się zwykle w pierwszych tygodniach życia płodu.
W czym jest i gdzie występuje witamina B9?
Ponieważ kwas foliowy nie występuje w żywności w czystej postaci, musimy dbać o wprowadzenie do diety sporej ilości produktów zawierających w swoim składzie witaminę B9. Wielu lekarzy decyduje się jednak na zapisanie pacjentkom w ciąży suplementów diety, które gwarantują dostarczenie organizmowi zalecanej dawki kwasu foliowego.
Witamina B9 występowanie. W produktach spożywczych znajdziemy go przede wszystkim w zielonych warzywach. Zalecana jest brukselka, brokuły, szpinak, szparagi, sałata czy kalafior.
Ponadto bogatym źródłem są drożdże, żółtko jaja, wątróbka, otręby pszenne oraz chleb razowy. Do diety warto wprowadzić rośliny strączkowe, czyli groch, fasolę lub soję. Kwas foliowy znajduje się też w cytrusach, więc poleca się chociażby pomarańcze. Lepsze wchłanianie zapewni nam między innymi spożywanie witaminy C wraz z suplementami czy produktami bogatymi w kwas foliowy.
Funkcje i znaczenie witaminy B9
Rolą kwasu foliowego jest uczestnictwo w tworzeniu czerwonych krwinek oraz metabolizmie białek. Zmniejsza też ryzyko powstania chorób serca. Pozwala poprawić apetyt, zapobiega anemii i zapewnia prawidłowy wzrost. Zwiększa laktację i poprawia wygląd skóry.
Skutki nadmiaru i niedoboru witaminy B9
Niedobór witaminy B9 objawia się między innymi anemią, nerwowością oraz osłabieniem organizmu. Objawem jest też bezsenność, bladość, problemy z pamięcią czy biegunka. Występują bóle głowy. W czasie ciąży szkodzimy zarówno sobie, jak i dziecku.
Niedobór witaminy B9 jest bardzo groźny, ale nie warto przesadzać i dostarczać organizmowi zbyt dużej ilości preparatów z kwasem foliowym.
Trudno doprowadzić do przedawkowania kwasu foliowego. Może się to jednak zdarzyć, jeśli przesadzimy z suplementami. Należy stosować się do zaleceń lekarza lub informacji na etykiecie i kupować witaminę B9 w aptece.
Objawami nadmiaru mogą być:
- zaburzenia układu nerwowego,
- problemy z układem pokarmowym,
- reakcje alergiczne na skórze,
- pojawiające się nudności i wzdęcia, jeśli przekroczymy dawkę 1500 µg w ciągu doby.
Witamina B9 w suplementach diety
Kwas foliowy dostępny w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.