W czasach, kiedy farmakologia znajdowała się jeszcze w powijakach, a […]
zaćma
Współczesny tryb życia sprawia, że kłopoty ze wzrokiem dotykają coraz więcej osób. Poza najczęściej spotykanymi dysfunkcjami, takimi jak krótko- i dalekowzroczność, wymienić można jeszcze inne, między innymi zaćmę, występującą również jako katarakta oka. Ta poważnie brzmiąca nazwa dolegliwości nie jest na szczęście tak straszna, wystarczy tylko wiedzieć, z czym się wiąże i co zrobić, gdy okulista postawi taką właśnie diagnozę.
Czym jest zaćma oka?
Zaćma – zwana również kataraktą – to choroba, na którą największy wpływ ma upływający czas. Z wiekiem nie tylko pogarsza się wzrok, ale i soczewka oka mętnieje, tracąc swą przejrzystość. Nie może to pozostać bez wpływu na komfort widzenia. Okazuje się bowiem, że w pewnym momencie oczy nie są już w stanie w odpowiedni sposób skupiać w sobie promieni słonecznych.
Typy zaćmy
- Zaćma wtórna. Katarakta może wystąpić po zabiegu chirurgicznym oka lub też w wyniku innych problemów, takich jak jaskra. Zaćma może rozwijać się u ludzi, którzy mają inne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca. Istnieje związek przyjmowania sterydów z powstaniem katarakty oka.
- Zaćma urazowa. Zaćma może rozwijać się po urazie mechanicznym oka, czasem nawet kilka lat później.
- Wrodzona zaćma. Niektóre dzieci rodzą się z zaćmą lub rozwija się ona w dzieciństwie, często w obu oczach. Katarakta w tym wieku może być na tyle mała, że nie wpływa ona na sprawność widzenia. Jeśli tak się dzieje, soczewki mogą być usunięte.
- Zaćma promieniowania. Zaćma może rozwijać się po ekspozycji na niektóre rodzaje promieniowania.
Przyczyny zaćmy
W większości przypadków – jak już wspominaliśmy wyżej – na zaćmę chorują osoby w podeszłym wieku, a więc przyczyną jest tu po prostu upływający czas. Ale może się okazać, że ta dysfunkcja dosięgnie osoby młode, a nawet dzieci. Dzieje się tak na skutek niektórych chorób, np. cukrzycy, stanów pourazowych, a nawet problemów związanych z metabolizmem (zaburzenia). Zmętnienie oczu może mieć również charakter wrodzony.
Jakie są objawy zaćmy?
Oczywiście wiarygodną diagnozę związaną z zaćmą może przedstawić jedynie okulista. Dlatego gdy niepokoją nas pewne objawy, nie popadajmy w panikę – wówczas powinniśmy po prostu udać się do niego z wizytą, by ten zweryfikował nasze przypuszczenia. A jakie objawy mogą świadczyć o obecności zaćmy (katarakty oka)? Te najczęściej spotykane to:
- przymglone, niewyraźne widzenie świata,
- zmiany w postrzeganiu barw, które stają się mniej intensywne,
- nadwrażliwość oczu na światło,
- w przypadku osób z wadą wzroku konieczność częstej wymiany mocy soczewek kontaktowych i okularowych,
- coraz gorsze widzenie w ciemności,
- rozdwojony obraz, gdy patrzymy jednym okiem.
Leczenie zaćmy
Jest tylko jeden sposób na to, by pokonać zaćmę – leczenie operacyjne. Jednak w dzisiejszych czasach „operacja” to zbyt wielkie słowo. Jest to raczej prosty i szybki zabieg chirurgiczny, który wykonany w nowoczesnej i profesjonalnej klinice trwa krócej niż leczenie zęba. Pacjent otrzymuje jedynie znieczulenie miejscowe, a już po dwudziestu minutach może wracać do domu. Zabieg polega – ogólnie mówiąc – na wymianie soczewki, która jest zmętniała, na nową, sztuczną i wewnątrzgałkową.
Warto wspomnieć o tym, że na rynku są dostępne krople, których działanie polega na spowalnianiu procesu mętnienia soczewki. Prawda jest jednak taka, że ich faktyczna skuteczność jest trochę pod znakiem zapytania, a dodatkowo nie została ona nawet w żaden dobry i pełny sposób udokumentowana naukowo. Dobrze jednak korzystać z tych kropli, jeśli choroba nie jest jeszcze w zaawansowanym stadium. Nie trzeba bowiem poddawać się operacji, gdy tylko usłyszymy wyrok katarakty oka od lekarza. Trudno jest wskazać dokładny moment, w którym zabieg staje się już koniecznością. To indywidualna sprawa każdego chorego. Jeśli dolegliwość staje się uciążliwa w życiu codziennym, wówczas warto pomyśleć o zabiegu chirurgicznym.
Lekarze na całym świecie alarmują, że postęp technologiczny, oprócz oczywistych […]
Powszechnie uważa się ją za jeden z najważniejszych dla organizmu […]
Selen, jako jeden z pierwiastków znajdujących się w naszym organizmie, […]
Opinie użytkowników