zaćma

Współczesny tryb życia sprawia, że kłopoty ze wzrokiem dotykają coraz więcej osób. Poza najczęściej spotykanymi dysfunkcjami, takimi jak krótko- i dalekowzroczność, wymienić można jeszcze inne, między innymi zaćmę, występującą również jako katarakta oka. Ta poważnie brzmiąca nazwa dolegliwości nie jest na szczęście tak straszna, wystarczy tylko wiedzieć, z czym się wiąże i co zrobić, gdy okulista postawi taką właśnie diagnozę.

Czym jest zaćma oka?

Zaćma – zwana również kataraktą – to choroba, na którą największy wpływ ma upływający czas. Z wiekiem nie tylko pogarsza się wzrok, ale i soczewka oka mętnieje, tracąc swą przejrzystość. Nie może to pozostać bez wpływu na komfort widzenia. Okazuje się bowiem, że w pewnym momencie oczy nie są już w stanie w odpowiedni sposób skupiać w sobie promieni słonecznych.

Typy zaćmy

  • Zaćma wtórna. Katarakta może wystąpić po zabiegu chirurgicznym oka lub też w wyniku innych problemów, takich jak jaskra. Zaćma może rozwijać się u ludzi, którzy mają inne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca. Istnieje związek przyjmowania sterydów z powstaniem katarakty oka.
  • Zaćma urazowa. Zaćma może rozwijać się po urazie mechanicznym oka, czasem nawet kilka lat później.
  • Wrodzona zaćma. Niektóre dzieci rodzą się z zaćmą lub rozwija się ona w dzieciństwie, często w obu oczach. Katarakta w tym wieku może być na tyle mała, że nie wpływa ona na sprawność widzenia. Jeśli tak się dzieje, soczewki mogą być usunięte.
  • Zaćma promieniowania. Zaćma może rozwijać się po ekspozycji na niektóre rodzaje promieniowania.

Przyczyny zaćmy

W większości przypadków – jak już wspominaliśmy wyżej – na zaćmę chorują osoby w podeszłym wieku, a więc przyczyną jest tu po prostu upływający czas. Ale może się okazać, że ta dysfunkcja dosięgnie osoby młode, a nawet dzieci. Dzieje się tak na skutek niektórych chorób, np. cukrzycy, stanów pourazowych, a nawet problemów związanych z metabolizmem (zaburzenia). Zmętnienie oczu może mieć również charakter wrodzony.

Jakie są objawy zaćmy?

Oczywiście wiarygodną diagnozę związaną z zaćmą może przedstawić jedynie okulista. Dlatego gdy niepokoją nas pewne objawy, nie popadajmy w panikę – wówczas powinniśmy po prostu udać się do niego z wizytą, by ten zweryfikował nasze przypuszczenia. A jakie objawy mogą świadczyć o obecności zaćmy (katarakty oka)? Te najczęściej spotykane to:
  • przymglone, niewyraźne widzenie świata,
  • zmiany w postrzeganiu barw, które stają się mniej intensywne,
  • nadwrażliwość oczu na światło,
  • w przypadku osób z wadą wzroku konieczność częstej wymiany mocy soczewek kontaktowych i okularowych,
  • coraz gorsze widzenie w ciemności,
  • rozdwojony obraz, gdy patrzymy jednym okiem.

Leczenie zaćmy

Jest tylko jeden sposób na to, by pokonać zaćmę – leczenie operacyjne. Jednak w dzisiejszych czasach „operacja” to zbyt wielkie słowo. Jest to raczej prosty i szybki zabieg chirurgiczny, który wykonany w nowoczesnej i profesjonalnej klinice trwa krócej niż leczenie zęba. Pacjent otrzymuje jedynie znieczulenie miejscowe, a już po dwudziestu minutach może wracać do domu. Zabieg polega – ogólnie mówiąc – na wymianie soczewki, która jest zmętniała, na nową, sztuczną i wewnątrzgałkową.

Warto wspomnieć o tym, że na rynku są dostępne krople, których działanie polega na spowalnianiu procesu mętnienia soczewki. Prawda jest jednak taka, że ich faktyczna skuteczność jest trochę pod znakiem zapytania, a dodatkowo nie została ona nawet w żaden dobry i pełny sposób udokumentowana naukowo. Dobrze jednak korzystać z tych kropli, jeśli choroba nie jest jeszcze w zaawansowanym stadium. Nie trzeba bowiem poddawać się operacji, gdy tylko usłyszymy wyrok katarakty oka od lekarza. Trudno jest wskazać dokładny moment, w którym zabieg staje się już koniecznością. To indywidualna sprawa każdego chorego. Jeśli dolegliwość staje się uciążliwa w życiu codziennym, wówczas warto pomyśleć o zabiegu chirurgicznym.

Publikacje powiązane z hasłem zaćma. Witaminy i minerały wspomagające profilaktykę oraz leczenie chorób.
berberys Berberys. Na zdrowie
W czasach, kiedy farmakologia znajdowała się jeszcze w powijakach, a choroby leczone były wyłącznie za pomocą naturalnych metod, jednymi z najbardziej zasłużonych były właśnie owoce berberysu. Krzew ten, rosnący głównie w lasach, ... Więcej ... →
witamina b2 Witamina B2 na poprawę wzroku
Lekarze na całym świecie alarmują, że postęp technologiczny, oprócz oczywistych korzyści, niesie ze sobą także szereg zagrożeń, także tych dotyczących zdrowia. Stale powstają nowe centra badawcze, w których specjaliści opracowują ... Więcej ... →
źródła pokarmowe siarki Siarka i jej właściwości lecznicze. Objawy niedoboru siarki
Powszechnie uważa się ją za jeden z najważniejszych dla organizmu bioelementów. Tworzy nie tylko połączenie organiczne, ale również wiele udział w szeregu funkcji, które są niezbędne dla utrzymania człowieka przy życiu. Siarka, ... Więcej ... →
selen - wartościowy antyoksydant Selen jako wyjątkowy antyoksydant
Selen, jako jeden z pierwiastków znajdujących się w naszym organizmie, ma dla nas szczególne znaczenie biologiczne. Przede wszystkim używa się go w celu wytworzenia enzymu stanowiącego naturalną barierę dla błon komórkowych i chroniących ... Więcej ... →