Witamina B4 – gdzie jej szukać?

2

Witamina B4 - cholinaWitamina B4, zwana także choliną, jest bardzo ważna między innymi dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jedną z jej funkcji jest wspomaganie pamięci jako niezbędny element w produkcji lecytyny. Ze względu na takie działanie wykorzystywana jest przy leczeniu choroby Alzheimera.

Ogromne znaczenie witaminy B4 dla organizmu sprawia, że powinna być ona systematycznie podawana w pożywieniu. Gdzie znajdziemy jej źródła i jakie posiłki sprzyjają naszej pamięci?


Zadbaj o odpowiednią dietę na co dzień

Przede wszystkim warto pamiętać, że urozmaicona dieta pozwala nam dostarczyć organizmowi nie tylko witaminę B4, ale także substancje, które wspomagają jej wchłanianie. Zaliczymy do nich witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz witaminę A.

Suplement i preparaty z witaminą B4 – stosuj z rozwagą! Powinniśmy też uważać na suplementy diety, jeśli planujemy ciążę, karmimy piersią lub jesteśmy w zaawansowanym wieku. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem. Stosowanie suplementów diety nie ma sensu wtedy, gdy nasza dieta jest dobrze zaplanowana, dostarczamy organizmowi różnorodne składniki i dbamy o ich odpowiedni poziom.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina B12. Czerwona witamina na dobry wzrok i dobry humor

Unikanie dodatkowych dawek witaminy B4 pozwoli nam uniknąć jej nadmiaru w organizmie. W takiej sytuacji występują wymioty, nudności oraz biegunki. Charakterystycznym objawem może być też rybi zapach wydobywający się z ust lub z innych obszarów ciała.


Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B4

Dzieci do lat trzech mogą spożywać dziennie maksymalnie 1000 mg witaminy B4. Bezpieczna dawka dla osiemnastolatka jest trzy razy większa. Zalecana ilość jest znacznie mniejsza, bo dorosły mężczyzna powinien dostarczać organizmowi 550 mg choliny dziennie, zaś dawka dla dzieci to, w zależności od wieku, ilość pomiędzy 200 a 375 mg.

Nieco wyższe dawki zaleca się kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Mowa tutaj o ilościach 450-550 mg dziennie. Jeśli w naszym jadłospisie nie znajduje się wystarczająca ilość witaminy B4, warto zdecydować się na suplementy. Zwykle stosują je osoby, które nie mają czasu na przygotowywanie pełnowartościowych posiłków, a nie chcą doprowadzić do niedoboru składników odżywczych w organizmie.


Witamina B4 a występowanie

Cennym źródłem witaminy B4 (choliny) jest żółtko jajka. Produktem, jaki powinniśmy spożywać ze względu na zawartość wartościowych składników odżywczych, w tym witaminy B4, jest wątróbka. Tego składnika nie brakuje w zielonych roślinach liściastych, jak kalafior czy sałata, a także w roślinach strączkowych. Te ostatnie to chociażby groch, soja czy soczewica.

Inne Rankingi i Publikacje:  Witamina B6 i jej funkcje oraz właściwości

Warto uzupełnić dietę o nabiał, często jadać sery i pić mleko. Wraz z choliną powinniśmy przyjmować spore ilości wapnia, ponieważ dzięki temu zachowamy odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Poziom tego ostatniego podnosi się wraz z dostarczaniem witaminy B4. Cennym źródłem choliny są też drożdże, które zawierają bogactwo witamin z grupy B. Ponadto znajdziemy ją w orzechach. Poza wątróbką warto sięgnąć po móżdżek i serce.


Skutki niedoboru witaminy B4

Brak witaminy B4 w naszej diecie może doprowadzić do problemów z układem pokarmowym, a także wpłynąć niekorzystnie na ciśnienie krwi. Zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta, jeśli prowadzimy stresujący tryb życia. Wtedy warto sięgać po suplementy, które idealnie uzupełnią dietę.

Skutkiem przedawkowania witaminy B4 może być biegunka i mdłości, niedobory witaminy B6, charakterystyczny rybi zapach z ust oraz stany oszołomienia.

Pamiętajmy! Istnieją substancje, które ułatwiają wchłanianie choliny, a należą do nich inozytol, witamina A i kompleks witamin z grupy B (w tym witamina B12), kwas foliowy.


Witamina B4 w suplementach diety

Witamina B4 dostępna w sklepach internetowych w kategorii Witaminy i minerały.


Wasze zapytania witaminowe:

  • witamina b4
  • cholina gdzie występuje
  • vit b4
  • cholina występowanie
  • vitamina b4
  • witamina b4 właściwości

2 thoughts on “Witamina B4 – gdzie jej szukać?

  1. Nie miałam pojęcia, że występowanie witaminy b4 jest tak szerokie. Bardzo ciekawy materiał. Moje wnuki miały problem z jej niedoborem, więc muszę im polecić te zastosowania. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Z pewnością będę wracać!

  2. Bardzo dobre właściwości witaminy b4 pomagają wielu osobom z problemami układu pokarmowego. Sam miałem takie dolegliwości i musiałem kupić właśnie kompleks witamin, ze szczególnym wskazaniem na własnie witaminę b4. Działa szybko i skutecznie przeciwdziała niedoborom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Cholina dla zdrowia i pamięci

niedz. kwi 15 , 2018
Źródła choliny. Cholina występuje m.in. w roślinach strączkowych, wątróbce czy […]
Cholina i jej właściwości

Inne witaminy oraz poradniki z rankingami

WITAMINY